Dažniausiai patiriamos traumos ir pirmoji pagalba

Lapkričio 15, 2019 | Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Atėjus šaltajam metų laikui ženkliai padaugėja nelaimingų atsitikimų – griuvimų, paslydimų, kritimų. Gerai, jei atsiperkama nedidele kraujosruva (mėlyne) arba lengvu sumušimu, bet jei nutinka kažkas rimčiau? Kiekvienam reikėtų žinoti, kaip įvertinti patirtą traumą ir kaip į ją reaguoti. Nuo pažeidimo sunkumo ir pobūdžio priklauso tai, kokia pirmoji pagalba turi būti suteikiama ir kokių veiksmų toliau reikia imtis. 


Susimušus veiksminga šalčio terapija

Apie sumušimą informuoja keletas požymių:

  • ·         Sumuštos vietos skausmas;
  • ·         Sumuštos vietos tinimas;
  • ·         Sumuštos vietos paraudimas ir kraujosruvų formavimasis. 
 

Sumuštą vietą būtina skubiai apžiūrėti – ar nėra atviros žaizdos, deformacijų, kitų neraminančių pakitimų. Jei ne, tuomet galima sumuštą vietą atsargiai pašaldyti ledo kompresu – į audinį ar rankšluostį įvyniotu maišeliu su ledukais ar bet kokiu šaldytu maisto produktu (tiks tai, ką rasite šaldiklyje, tik nepamirškite prieš tai suvynioti į audinį). Ledo kompresas ant sumušimo laikomas 10-15 minučių. Per parą procedūrą galima pakartoti ne vieną kartą. Šaldymas padeda sumažinti skausmą ir sumuštos vietos patinimą (stabdo uždegiminius procesus). 

 

Jei skausmas stipresnis, galima pavartoti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (tik pasitarus su gydytoju arba vaistininku). Tinkami paracetamolis (mažina karščiavimą, malšina lengvą ir vidutinį raumenų ir sąnarių skausmą), ibuprofenas arba deksketoprofenas (jie turi išreikštų priešuždegiminių savybių, veiksmingai malšina silpną ir vidutinį raumenų bei kaulų (sąnarių) skausmą). 

"Jei nenutuokiama, kokio sunkumo yra trauma (sumušimas, sąnario išnirimas su minkštųjų audinių pažeidimais ar kaulo lūžis) geriau jau kreiptis į medikus, nei laukti, kol savaime pagerės."

Galima pavartoti ir vietinio poveikio vaistinių preparatų (tepalų, gelių, pleistrų), kurių sudėtyje yra priešuždegiminių savybių turinčių medžiagų (pavyzdžiui, diklofenako). Kraujosruvos greičiau išnyksta, jei vartojamas gelis su heparino natrio druska. 

 

Reikia pasaugoti sumuštą vietą, laikytis tausojančio režimo, stebėti gijimą. Jei patinimas nepraeina, skausmas netgi stiprėja ir tampa sunku judėti, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją – galbūt trauma rimtesnė, nei manyta. 

 

Patyrus rimtesnę traumą būtina medikų pagalba

Apie išnirusį sąnarį arba kaulo lūžį informuoja šie simptomai:

  • ·         Labai stiprus ir aštrus skausmas, ypatingai sustiprėjantis judinant pažeistą vietą (jei pajudinti įmanoma);
  • ·         Greitas ir stiprus tinimas;
  • ·         Sąnarių ir galūnių deformacijos;
  • ·         Negalėjimas pajudinti galūnės;
  • ·         Atviro lūžio metu pažeidimas jau aiškiai matomas akimis. 
 

Išnirusį sąnarį į vietą atstatyti gali tik patyręs gydytojas traumatologas. Iki tol, kol bus suteikta kvalifikuota apžiūra, būtina suteikti pirmąją pagalbą – šaldyti pažeistą vietą ledo kompresu. Jei įmanoma, galūnę rekomenduojama pakelti – tai sumažina plūstančių skysčių kiekį (tinimą). 

 

Jei įtariamas lūžis ir jis nėra atviro pobūdžio, patariama pažeistą vietą šaldyti. Kitas svarbus žingsnis – sutvirtinti lūžusią galūnę, kad ji taptų stabili ir negalėtų judėti nei lūžgaliai, nei vietos per sąnarius į abi puses nuo lūžio. Tam tiks švarūs ilgesni ir plokštesni daiktai (lentelės, liniuotės ir panašiai), prireiks ir audinio ar binto, kuriuo šiuos galūnes įtvirtinančius daiktus taip pat reikia apvynioti. Apvynioti plokšti daiktai tvirtinami prie lūžusios vietos. Galima naudoti ir polimerinį gipsinį bintą, kuris skirtas būtent tokioms situacijoms. Negalima mėginti taisyti ar kraipyti lūžusios vietos – viskas  turi likti toje pačioje pozicijoje iki tol, kol bus suteikta kvalifikuota medicininė pagalba. 

 

Jei lūžis atviras, pirmiausia stabdomas kraujavimas ir mėginama įtvirtinti galūnę įtvaru neliečiant žaizdos ir kaulų nuolaužų. Šio atveju svarbu kuo saugiau ir greičiau nuvežti nukentėjusįjį į ligoninę. Gydymą paskirs gydytojas. 

 

Ką daryti, kai abejojama, ar trauma rimta

Jei nenutuokiama, kokio sunkumo yra trauma (sumušimas, sąnario išnirimas su minkštųjų audinių pažeidimais ar kaulo lūžis) geriau jau kreiptis į medikus, nei laukti, kol savaime pagerės. Jei abejojama dėl to, ar galūnė lūžo, ar ne, geriau ją vis tiek įtvirtinti – vykimas į gydymo įstaigą su lūžusia ir neįtvirtina galūne gali pridaryti labai daug žalos.  

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Žiema – gana pavojingas metas, nes paslydimų ir dėl to patiriamų traumų rizika ypatingai išauga. Susiformavus plikledžiui traumatologijos skyriai visuomet sulaukia daugiau pacientų ir paslydimų skaičius tuomet išauga net dešimtimis kartų. Tad kaip elgtis, kad paslydimų ir dėl to patiriamų traumų tikimybė būtų daug mažesnė? Pateikiame Jums 10 naudingų ir paprastų patarimų, kurie padės žiemą jaustis saugiau.

Plačiau:

10 patarimų, kaip išvengti paslydimų
0
+0 -0
  • Kaulų lūžiai
  • Pirmoji pagalba
  • Skausmas
  • Sąnariu skausmai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *