Ebolos karštinė – ar verta taip baimintis?

Spalio 22, 2014 | Kamilė Kogstaitė
+10
+10 -0

Ebolos karštinė – ar verta taip baimintis?

Veiksniai, lemiantys ar sergantysis Ebola pasveiks

Ar žmogus atsilaikys prieš Ebolos virusą, priklauso nuo individualios sveikatos būklės, t. y. ar jo imuninė sistema yra pakankamai stipri įveikti infekciją. Taip pat svarbus sąlyčio su užkrėstuoju tipas. Greitas pasveikimas labiau tikėtinas, jei prie sergančiojo buvo prisiliesta mažiau kartų arba infekuotasis buvo ankstyvoje ligos stadijoje. 

Be to, Ebolai prasibrauti į žmogaus organizmą reikalingas specialus genetinis požymis, kurio kai kurie žmonės neturi arba jis yra mutavęs tiek, jog virusas į organizmą patekti negali. Tiesa, Ebolos viruso tyrimai – dar tik pradinėje stadijoje, todėl plačiau kalbėti apie viruso elgseną organizme mokslininkai neturi pagrindo. 

Naujausiais duomenimis, prancūzų mokslininkai pagamino prietaisą, kuris leidžia net per 15 min. nustatyti, ar žmogus serga Ebolos karštine. Iš išorės į paprastą nėštumo nustatymo testą panašus aparatas veikia taip: monokloniniai antikūnai reaguoja į virusą nedideliame mėginyje – paciento kraujo, plazmos arba šlapimo laše. Jau spalio pabaigoje šis prietaisas bus naudojamas atliekant klinikinius tyrimus tose šalyse, kuriose siaučia Ebolos karštinė. 

Ar pagrįstos kalbos, kad Ebola gali pasiekti Lietuvą?

Ebolos protrūkio tikimybė Lietuvoje – labai menkaAistroms dėl viruso nerimstant, skubame nuraminti tuos, kurie baiminasi viruso atkeliavimo ir į mūsų šalį. Visų pirma, tiesioginių skrydžių iš Afrikos miestų, kuriose siaučia Ebola, į Lietuvą nėra. Be to, užsikrėtus virusu, simptomai vystosi žaibiškai, todėl tikimybė, kad keliavusysis iš Afrikos namo pastebės simptomus iki parskrendant į gimtąją šalį, – beveik garantuota. 

Egzistuoja labai maža tikimybė, kad virusas gali išplisti per keleivių iš Afrikos bagažą. Šiuo metu visose paveiktose šalyse vykdomas keleivių patikrinimas, užkertant kelią sergančiųjų ir jų daiktų patekimui į lėktuvą. 

Tiesa, Europoje jau žinomi susirgusiųjų Ebolos virusu atvejai. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro direktorės Zsuzsannos Jakab, Ebolos viruso atvejai mūsų žemyne – neišvengiami, tačiau tai nereiškia, jog viruso išplitimo rizika yra didelė. Pavieniai susirgimo atvejai galimi dėl žmonių kelionių tarp Europos ir viruso apimtų šalių, tačiau Europos šalys – vienos labiausiai pasiruošusių kovai su Ebola, todėl viruso protrūkio rizika yra labai menka. Matyt, labiau vertėtų baimintis artėjančio gripo sezono. 

5 su Ebolos virusu susiję mitai 

  1. Ebola išpils visoje žemėje ir ji pavirs „zombių pasauliu“. Net neabejojama, kad Ebolos virusas pavojingas, tačiau būtina įsidėmėti, jog šiuolaikinė medicina vis tobulėja. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, per dabartinį Ebolos protrūkį Vakarų Afrikoje mirštamumas yra 50 %, o ankstesni protrūkiai nusinešdavo apie 90 % žmonių gyvybių. Be to, Ebolos virusu užsikrečiama TIK per sergančiojo kūno skysčius ir TIK sergančiajam pajutus simptomus. Kol simptomai dar nepasireiškė, virusu užsikrėsti neįmanoma. 
  1. Ebolos viruso neįmanoma sustabdyti. Priežastis, kodėl Ebolos virusą sunku suvaldyti Afrikoje, – menkas medicininės infrastruktūros išvystymas. Jei Ebolos virusas dar kartą bus užfiksuotas išvysčiusiose žemynuose – Europoje ar JAV, jis tuoj pat bus numalšintas. 
  1. Ebolos virusas siaučia visoje Afrikoje. Ebola plinta Vakarų Afrikos valstybėse Gvinėjoje, Siera Leonėje ir Liberijoje, ir nors viruso protrūkių buvo užfiksuota Nigerijoje bei Senegale, jie buvo tuoj pat numalšinti. Afrikos žemynas – milžiniškas, bet beveik 50-yje valstybių Ebolos viruso protrūkių nėra, todėl atšaukti savo atostogas Pietų Afrikoje ar baimintis visų juodaodžių – nepagrįsta ir kvaila. 
  1. Į kovą su Ebola – kaip su teroristais. Net pasaulinio masto žinių kanale CNN nuskambėjo JAV Nacionalinio saugumo departamento vyriausiojo medicinos pareigūno Alexanderio Garzos žodžiai, kad kova su Ebolos virusu turėtų priminti antiteroristines pastangas. Sutikime, tai skamba absurdiškai – vietoje to, kad žmonės aukotų mokslinėms organizacijoms, kovojančioms su šiuo virusu, ar susirūpintų mirtina gripo pandemija, kuriai žmonija nebūtų tinkamai pasiruošusi, laidomi pasisakymai apie terorizmą. 
  1. Vaistai nuo Ebolos viruso slepiami. Nėra tokių skiepų ar tablečių, kurios padėtų išgyti nuo Ebolos viruso. Medikai eksperimentuoja su kai kuriais medicinos darbuotojais, duodami jiems atitinkamų vaistų, tačiau rezultatai apie pasveikimą nėra patvirtinti. Labiausiai sergančiajam galima padėti duodant gerti daug skysčių ir sukuriant geriausias sąlygas pačiai žmogaus imuninei sistemai kovoti su virusu. 

Ir pabaigai… Juokinga ar graudu? Tokį klausimą būtų galima iškelti sužinojus faktą, jog viena JAV žaislų gamintojų kompanija pardavinėja pliušinius žaislus, atitinkančius Ebolos viruso ir kitų mikroskopinių organizmų išvaizdą. Beje, tokie žaislai – itin paklausūs, nes kompanija jau išpardavė visą su Ebolos virusu susijusį asortimentą, įskaitant Ebolos viruso lėles ir Ebola Petri lėkštėles. Įdomu, kokie gi žmonės namie norėtų laikyti Ebolos virusą? Visa laimė, kad tik pliušinį… 

Taip pat skaitykite:
Kaip sustiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis? »
Viskas, ką reikia žinoti apie skiepus vykstantiems į Afriką »
Į kovą su sloga! 8 naudingi patarimai »

1 2
+10
+10 -0
  • Ebolos virusas
  • Infekcinės ir parazitinės ligos
  • Imunologai
  • Infekcijos
  • Nusilpęs imunitetas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *