Vakcina nuo geltonojo drugio – privaloma
Vakcina nuo geltonojo drugio yra viena iš vos kelių privalomųjų, todėl jos kontrolė – itin griežta. Tarptautinis sertifikatas, patvirtinantis vakcinaciją nuo geltonosios karštligės, yra privalomas ne tik keliaujantiesiems į ar iš infekuotų teritorijų, bet ir tiems, kurie veždami krovinius kerta į sąrašus įtrauktas valstybes.
Sertifikatas galioja tik tuo atveju, jei jis atitinka tarptautinius reikalavimus: atspausdintas ir užpildytas anglų ir prancūzų kalbomis, individualus, skiepijant naudota PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos) aprobuota vakcina, o vakcinacijos centras yra patvirtintas Nacionalinės sveikatos tarnybos. Sertifikatas įsigalioja praėjus 10 dienų po vakcinacijos ir galioja 10 metų, todėl kelionę į egzotinius kraštus reikia planuotis bent porą savaičių iki skrydžio. Nepraėjus 10 dienų po skiepo, tiesiog rizikuojate būti neįleisti į šalį tol, kol neįsigalios sertifikatas.
Nors skiepai nuo geltonojo drugio privalomi vykstant tik į kai kurias šalis, tačiau yra nemažai šalių, į kurias keliaujant taip pat rekomenduojama pasiskiepyti. Rizika užsikrėsti ypač išauga keliaujant po kaimo gyvenvietes, miškingas teritorijas ar džiungles, drėgnas ir šiltas savanas. Prieš kelionę visada reikėtų atsižvelgti į naujausias PSO teikiamas rekomendacijas.
Ką svarbu žinoti apie vakcinavimą?
Skiepijimui naudojama gyva geltonojo drugio vakcina, kurios efektyvumas siekia beveik 100 %. Ji taikoma jau daugelį metų, yra saugi ir veiksminga. Svarbu ir tai, kad jos kaina nėra didelė, o imunitetas išsilaiko net 10 metų.
Pasiskiepijus gali šiek tiek skaudėti galvą, pakilti neaukšta temperatūra, skaudėti raumenis ar injekcijos vietą. Visi šie maži negalavimai yra niekis palyginus su galimomis tragiškomis šios ligos pasekmėmis.
Vis tik skiepai nuo geltonojo drugio negalimi asmenims:
- jautriems kiaušinio baltymui;
- turintiems ląstelinį imunodeficitą (užsikrėtusiems ŽIV, gydomiems chemoterapija ir kt.);
- ankstesniame nei 6 mėn. nėštumo periode;
- nerekomenduotini jaunesniems nei 9 mėn. kūdikiams.
Kaip dar galima apsisaugoti keliaujant?
Kadangi geltonuoju drugiu užsikrečiama įkandus uodui, svarbu saugotis ir jų įkandimų. Rekomenduojama naudoti repelentus (specialius purškalus nuo vabzdžių), dėvėti kūną pilnai dengiančius rūbus, patalpose naudoti širmas, virš lovos pasikabinti apsauginį tinklą nuo uodų.
Kiekvienas svajojame apie atostogas, kurios ilgam įsimintų puikiais įspūdžiais. Tam, kad išvengtumėte nemalonumų kelionės metu, planuodami kelionę į egzotiškus kraštus, pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu. Jis išsamiai patars, kaip apsisaugoti ne tik nuo geltonojo drugio, bet ir nuo kitų kelionėje tykančių ligų bei rekomenduos tinkamas profilaktikos priemones.
Linkime gražių kelionių!