Gimdymas namuose „versus“ ligoninėje. Kokie privalumai ir trūkumai?

Gegužės 13, 2015 | Ieva Navarackaitė
+25
+25 -0
1

Gimdymas namuose turėtų būti abiejų tėvų apsisprendimas

Kodėl moterys renkasi gimdyti namuose? 

Šeimos, kurių vaikai buvo pagimdyti namų aplinkoje, teigia, kad patyrė didelį džiaugsmą. Tėveliai džiaugėsi, kad buvo proga išvengti medicininių intervencijų, gydytojų patarimų, skatinančių gimdymą priemonių. 

Gimdančiosios namuose teigia, kad gimdydamos tokiu būdu labiau jaučia atsakomybę už savo veiksmus, vystosi glaudesnis ryšys su kūdikiu, patys tėvai turi priimti svarbius sprendimus. Pateikiame pagrindines priežastis, kodėl kai kurios moterys renkasi gimdyti namuose. 

  • Tėveliai gali būti labiau įtraukti į gimdymo procesą, jaučia daugiau atsakomybės. Skirtingai nei ligoninėje, kur būsimi tėčiai jaučia įtampą ir nežinomybę dėl to, kokių veiksmų galima imtis, o kokių ne.
  • Gali būti įtraukti būsimi broliai ar sesės.
  • Dalis moterų, pasirinkusių gimdymą namuose, turi neigiamos patirties ligoninėje. Dažniausiai, dėl neatsižvelgimo į motinos pageidavimus, patirtos įtampos dėl įvairių intervencijų ir gimdymo skatinimo. Taip pat, kai kurių teigimu, joms nepatinka, kad svarbiausiu jų gyvenimo etapu, sprendimus priima ne pati gimdančioji, o šalia esantis gydytojas ar akušerė.
  • Siekis išlaikyti maksimalų privatumą: gimdyti ir būti tik su savo šeima, kai už sienos nėra kitų gimdančiųjų ir jų artimųjų. 

Kokios moterys dažniausiai renkasi gimdyti namuose? 

Remiantis atliktais tyrimais, moterys, kurios renkasi gimdymą namuose, turi bendrų bruožų. Tendencingai tokios moterys yra šiek tiek vyresnio amžiaus lyginant su vidutiniu gimdyvių amžiumi, turinčios aukštąjį išsilavinimą, gyvenančios mieste. Dažniau gimdymą namų aplinkoje renkasi valdingesnio būdo moterys, dirbančios vadovaujančiose pozicijose. Tokių šeimų pajamos dažniau būna didesnės nei vidutinis šalies darbo užmokestis. Tokios šeimos dažniau būna daugiavaikės. Moterys, kurios nori gimdyti namuose, siekia būti atsakingos už visą gimdymo eigą ir pačios spręsti, kas geriausia jai pačiai ir jos kūdikiui. 

Šeimos, pasirinkusios gimdyti namuose, norėtų šalia matyti ne gydytoją, o profesionalią akušerę, nes kyla mažesnė rizika, jog bus naudojamos įvairios priemonės gimdymo skatinimui ar priimami sprendimai neatsižvelgiant į šeimos lūkesčius. 

Artimųjų ratas ir rami aplinka – vienas pagrindinių gimdymo namuose privalumų. Tai užtikrina privatumą, galimybę pasirinkti žmones, kurie bus šalia reikšmingu momentu. Tokiomis aplinkybėmis moteris jaučiasi saugiau. 

Ar gimdyti namuose saugu? 

Gimdymas, nepriklausomai nuo gimdymo vietos, yra sudėtingas ir pavojingas procesas tiek gimdyvei, tiek naujagimiui. Kartais sklandus gimdymas gali tapti komplikuotu vos per 5 min., todėl verta prisiminti, kad gimdymas savo sudėtingumu panašus į lėktuvo skrydį. Sklandus lėktuvo pakilimas dar negarantuoja, jog nusileidimas taip pat įvyks sklandžiai. Kartais nenumatytos situacijos ore lemia didžiulę katastrofą. 

Gimdymo metu taip pat gali kilti komplikacijų, kurių neįmanoma numatyti (pvz., embolija vaisiaus vandenimis; plaučių arterijos tromboembolija; ūmus kraujavimas; gimdos atonija). Vaikelio laukiantiems tėvams, besirenkantiems gimdymo vietą, verta prisiminti, kad nors gimdymas gali būti mažos rizikos ir tokiu atveju yra saugu gimdyti namuose, tačiau bet kokiu atveju, rizika išlieka. 

Gimdymą namuose lyginant su gimdymu ligoninėje (kai šis yra mažos rizikos), kūdikių mirtingumas reikšmingai nesiskiria. Atlikti tyrimai rodo, kad moterys, gimdžiusios namuose, rečiau patyrė tam tikrų intervencijų, joms buvo atlikta mažiau medicininių procedūrų. Dėl pasitenkinimo gimdymo aplinka, moterims, gimdžiusioms namuose, greičiau suaktyvėja pieno gamyba, mažiau išsiskiria epinefrino ar norepinefrino (streso) hormonų. 

Svarbu! Prieš pasirenkant gimdymą namuose gydytojas akušeris-ginekologas privalo įvertinti gimdymo riziką. Jei gimdymas pripažįstamas kaip mažos rizikos, nėščioji prieš gimdymo procesą yra patikrinama, jei nustatoma, kad jos sveikatos būklė gera, o vaisius sveikas, tuomet gimdymą namuose galime laikyti saugiu. 

Ar reikalinga pagalba gimdant namuose? 

Bet koks normalus gimdymas per 5 min. gali tapti patologiniu. Todėl šeima, prieš priimdama sprendimą, turi žinoti, jog rizikuoja ir turi prisiimti visą atsakomybę. Deja, atsakomybę galima prisiimti už save, bet ne už naujagimį. Dėl šios dilemos nesutaria daugelis šalių, kurios dar nėra įteisinusios gimdymo namuose. 

Yra šalių, kuriose į namus gali atvykti profesionali akušerė, kuri vertina gimdyvės būklę, gimdymo eigą ir priima sprendimą, jeigu staiga prireikia skubios transportacijos į gydymo įstaigą. Akušerės yra apmokytos, turinčios patirties, žinančios, kaip reikia rūpintis gimdyve namų aplinkoje. Kartu su savimi jos turi dalį medicininės įrangos, kuri gali būti reikalinga iškilus nenumatytai situacijai. Valdžia yra pripažinusi gimdymą namuose legaliu Anglijoje, Naujojoje Zelandijoje, Olandijoje. Daugelyje Europos valstybių gimdymas namuose yra reglamentuotas įstatymų.  

1 2 3
+25
+25 -0
1
  • Akušeriai
  • Gimdymo namai
  • Gimdymas namuose
  • Gimdymas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *