Dantenų uždegimas gingivitas sukelia dantenų sudirgimą, paraudimą ir patinimą. Tai labai dažnai pasitaikanti, tačiau nesunki dantenų liga. Ji gali pasireikšti ir labai lengva forma, tada žmonės paprastai net nepastebi, kad serga gingivitu. Tačiau labai svarbu nenumoti ranka ir ligą laiku išgydyti. Negydomas gingivitas gali lemti rimtesnių ligų atsiradimą, pavyzdžiui, periodontitą (tai apydančio audinių uždegimas), ar net dantų netekimą.
Ilgesnį laiką sergant gingivitu gali išsivystyti dantenų pūlinys arba ūmus nekrotizuojantis opinis gingivitas. Jei sergant gingivitu, pasireiškia rimtesni simptomai: karščiavimas, stiprus skausmas, sunkumai ryjant ar kvėpuojant, nedelsiant turėtumėte kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti rimto susirgimo ženklai.
„Akmenys susidaro, kai maisto medžiagos, o ypač cukrus, yra veikiami bakterijų, gyvenančių mūsų burnoje.“ Kas sukelia gingivitą?
Dažniausiai pasitaikanti gingivito priežastis – prasta burnos higiena, kuri skatina formuotis dantų akmenis. Akmenys susidaro, kai maisto medžiagos, o ypač cukrus, yra veikiami bakterijų, gyvenančių mūsų burnoje. Kasdienis reguliarus dantų valymas šepetėliu ir siūlu padeda išvengti dantų akmenų susidarymo. Susidarius dantų akmenims, paprasto dantų valymo šepetėliu nebepakanka, akmenis turi pašalinti burnos higienistas. Kuo ilgiau akmenys lieka ant dantų, tuo labiau jie dirgina dantenas ties danties pagrindu. Laikui bėgant dantenos parausta, patinsta ir tampa lengvai pažeidžiamos, dažnai kraujuoja.
Rizikos faktoriai, didinantys tikimybę susirgti gingivitu:
- nepakankama burnos higiena;
- rūkymas;
- cukrinis diabetas;
- vyresnis amžius;
- nusilpusi imuninė sistema;
- kai kurie vaistai;
- grybelinės ar virusinės infekcijos;
- sausa burnos gleivinė;
- nepakankama mityba (arba atvirkščiai – piktnaudžiavimas tam tikrais maisto produktais, pavyzdžiui, saldumynais).
„Bičių duonelėje rasite visą vitaminų kompleksą. 10 bičių duonelės granulių per dieną prilygsta sintetinei multivitaminų tabletei.“ Sumuštinio su česnaku receptą ir daugiau patarimų rasite čia: |
Pagrindiniai gingivito simptomai
Sveikos dantenos – tvirtos ir švelniai rausvos. Jei jūsų dantenos pabrinkusios, paraudusios ir lengvai kraujuoja, gali būti, kad sergate gingivitu. Kadangi gingivitas dažniausiai yra neskausminga liga, retas žmogus pastebi, kad juo serga. Galimi šie gingivito simptomai:
- patinusios, paburkusios dantenos;
- retesniais atvejais dantenas gali imti skaudėti;
- dantenos dažnai kraujuoja valantis dantis šepetėliu ar dantų siūlu;
- pakinta dantenų spalva: buvusios sveikos švelniai rausvos dantenos parausta;
- blogas burnos kvapas taip pat yra vienas gingivito ženklų.
Dantenų uždegimo diagnostika ir gydymas
Gingivito diagnostika nesudėtinga, o gydytojas odontologas ligą paprastai diagnozuoja remdamasis paciento skundais ir burnos ertmės, dantų ir dantenų apžiūra. Detalesnis ištyrimas gali būti reikalingas tik tada, kai gingivito priežastis nėra žinoma.
Laiku paskirtas gydymas greitai sumažina gingivito simptomus ir neleidžia jam progresuoti bei vystytis rimtesnėms dantenų ir dantų ligoms. Gydant gingivitą reikalinga odontologo pagalba: jis nustato, ar sergate gingivitu, ir pašalina susidariusius dantų akmenis. Taip pat paaiškina, kokia turėtų būti kasdienė burnos ir dantų priežiūra.
Į gydytoją odontologą svarbu kreiptis ne tik tada, kai jaučiate nemalonius gingivito simptomus. Profilaktiniai patikrinimai ir reguliarus dantų akmenų valymas padės apsisaugoti nuo gingivito ir kitų burnos ertmės, dantų ligų. Kasdien bent du kartus turėtumėte valytis dantis šepetėliu ir bent kartą per dieną naudoti dantų siūlą. Taip pat galite naudoti antiseptinį burnos skalavimo skystį, jei taip rekomendavo jūsų odontologas.
Gingivitas dažniausiai praeina pašalinus dantų akmenis ir laikantis tinkamos burnos higienos. Paraudimas, patinimas ir padidėjęs dantenų jautrumas ima silpnėti jau po keleto dienų, kartais – po kelių savaičių.
Keli patarimai, kaip taisyklingai valytis dantis
Naudokite minkštą dantų šepetėlį. Dantis patartina valyti bent 2 kartus per dieną – ryte ir vakare. Taip pat vakare labai svarbu gerai išsivalyti tarpdančius su tarpdančių siūlu. Dantų šepetėlis turėtų būti laikomas horizontaliai. Tik valant priekinių dantų užpakalinius paviršius, reikėtų jį pasukti į vertikalią padėtį.
Pakreipkite dantų šepetėlį kampu, kad su dantimis susidarytų maždaug 45 laipsnių kampas. Dantys turėtų būti valomi šluojamaisiais judesiais vertikaliai, judant nuo dantenų dantų link. Reikėtų vengti sukamųjų judesių. Labai svarbu kruopščiai išvalyti kiekvieną dantį ir visus dantų paviršius: priekinius, užpakalinius ir kramtomuosius.
Sėkmės ir kantrybės taisyklingai prižiūrint dantis! Waterpik
Taip pat skaitykite:
Bakterinis gingivitas (simptomai, gydymas ir profilaktika) »
10 patarimų, kaip prižiūrėti dantis namų sąlygomis? »
Kokie požymiai išduoda parodontozę? »
„Klausk eksperto“. Kurį laiką kraujuoja dantenos. Ką daryti? »
„Sveikatos įstaigos“. Odontologijos klinikos »
„Susidarius dantų akmenims, paprasto dantų valymo šepetėliu nebepakanka, akmenis turi pašalinti gydytojas odontologas. ” Ne gyd. odontologas, o burnos higienistas.
Linai, dėkui už pastabą! Pasitaisėme.