Ar jūsų katei reikia laikytis dietos?

Gruodžio 19, 2014 | Aurika Kolpakovaitė
+11
+12 -1
1

Katė – ypatingas gyvūnas, simbolizuojantis paslaptį, sumanumą, išmintį, gebėjimą išsisukti iš keblios padėties. Anksčiau buvo įprasta vaizduoti katiną kaip vikrų, greitą, besigainiojantį siūlų kamuoliuką augintinį. Dažniausiai taip katės buvo aprašomos ir pasakose, piešiamos animaciniuose filmukuose. Bet palaipsniui šis vaizdinys keičiasi – dažnai galime išvysti visiškai priešingą situaciją: katinas vos pajuda, savo dydžiu labiau primena šunį negu katę, į lauką yra vedamas su pavadėliu (jeigu iš viso yra vedamas), o valgo – kada nori ir kiek nori. Kokių problemų katei sukelia toks gyvenimo būdas ir kada reikėtų susirūpinti? 

Kačių nutukimo priežastys 

„... dažniausiai pasitaikančios ir labiausiai veikiančios kačių svorį priežastys – sterilizacija ir netikęs gyvenimo būdas.“ Nors priežasčių, kodėl jūsų katė turi antsvorio, gali būti įvairių, tačiau kelios dažniausiai pasitaikančios ir labiausiai veikiančios kačių svorį priežastys – sterilizacija ir netikęs gyvenimo būdas.

Po sterilizacijos kačių organizme keičiasi išsiskiriančių hormonų kiekis, lėtėja medžiagų apykaita, todėl išauga gyvūnų apetitas. Ką daryti? Patariama po operacijos bent mėnesį atidžiai kontroliuoti katės mitybą ir riboti maisto kiekį. Per šį laiką nespės išsitampyti katės skrandis, hormonų darbas šiek tiek stabilizuosis ir mielas bei švelnus kačiukas netaps „ėdriuoju pabaisa“. 

Katės svorio problemas labai dažnai sukelia ir gyvenimo būdas. Dienų dienas dažniausiai murkliai leidžia tingiai susiraitę ant lovos, snausdami. Nuolatos gyvenantys tik patalpose ir nematantys lauko gyvūnai slankioja po namus, vis nepraleisdami progos ko nors krimstelėti, nes dubenėlis dažnais atvejais būna nuolat pilnas. Kadangi įprasta, kad gyvūnas sulaukia šeimininkų draugijos tik vakarais (šiems grįžus iš darbo), katinas nėra skatinamas judėti visą dieną. Taigi galima išskirti bent tris blogybes, darančias neigiamą įtaką katės svoriui. 

Trys veiksniai, skatinantys katės nutukimą 

  1. Kačių nutukimą lemia nenormuojamas maistasPer mažas fizinis aktyvumas. Gyvendamas uždaroje patalpoje katinas neturi tiek galimybių būti fiziškai aktyvus kaip tas, kuris kasdien gali pasilakstyti lauke. Namų erdvė dažnai būna ne itin didelė, aplinka niekuomet nekinta, todėl nėra susidomėjimo „ištirti“ kuo daugiau plotų. Be to, netenka susidurti ir su kitais gyvūnais, šiek tiek pažaisti, pasipešti, pagainioti vienam kitą.
  2. Nenormuojamas maisto kiekis. Padėtį blogina tai, kad daugelis šeimininkų nekontroliuoja savo augintinių maisto kiekio – leidžia katėms valgyti kada nori ir kiek nori. Siekiant išvengti pernelyg didelio svorio prieaugio (ne tik po sterilizacijos), svarbu nuolatos stebėti katės svorio pokyčius ir kūno būklę bei atsižvelgiant į tai reguliuoti maisto porcijas.
  3. Per mažai dėmesio ir kontrolės. Katė, visą dieną būdama namuose viena, elgiasi kaip nori. Kadangi nėra nieko, kas išblaškytų jos dėmesį ir išjudintų, dažnai ji pasirenka lengviausią būdą – tinginiauti ir daug ryti.

    Prieš įsigyjant gyvūną, reikia labai rimtai ir atsakingai apsvarstyti, ar galėsite skirti jam pakankamai dėmesio. Gyvūnų šeimininkai turėtų kuo daugiau užsiimti su savo augintiniu: žaisti, skatinti jį judėti ir, žinoma, nepamiršti kontroliuoti jo mitybą. 

Kaip žinoti, ar mano katė nutukusi? 

Gali būti nelengva pastebėti ribą, kada pakitęs katės svoris turėtų kelti susirūpinimą. Vidutiniškai naminė trumpaplaukė katė turėtų sverti 4–5 kg. Reikia remtis ne tik reguliariais veterinaro vertinimais, bet ir pačiam kontroliuoti savo katės svorį ir stebėti pokyčius. Pateikiame kelis aspektus, kurie padės suprasti, ar jūsų katė turi antsvorio.

Švelniai suspauskite katės krūtinės ląstą. Ideali katės fizinė būklė – jei galite lengvai jausti šonkaulius, tačiau jų nematote. Plika akimi matomi šonkauliai signalizuoja apie per mažą katės svorį, o sunkiai per riebalų sluoksnį apčiuopiami šonkauliai reiškia antsvorį. 

Pažvelkite į savo katės taliją. Ji turi būti aiškiai matoma žiūrint iš viršaus, o visas kūnas turėtų būti lieknesnis nuo pilvo iki užpakalinių ketvirčių, lyginant su visa katės kūno sandara. 

Svyruojantis „maišelis“. Tokia sankaupa tarp jūsų katės užpakalinių kojų gali būti ženklas, kad katė turi antsvorio. 

Patikrinę katę, galėsite daryti išvadas, ar jūsų augintinis turi antsvorio. Katė yra vidutiniškai nutukusi, jei talija nėra aiškiai matoma, sunku ją pamatyti, yra susidarę šiek tiek riebalų aplink pilvą, bet vis tiek galima jausti šonkaulius po viršutiniu riebalų sluoksniu. O nutukimas katei pripažįstamas tada, kai talija nėra matoma, negalite jausti šonkaulių ir aplink pilvą kaba riebalų sluoksnis (riebalų „rinkės“), kuris svyruoja katei vaikščiojant 

PATARIMAS. Pastebėję, kad jūsų katė turi antsvorio, turėtumėte imtis priemonių, kad palengvintumėte jos gyvenimą ir išvengtumėte dažnai nutukusias kates užklumpančių ligų: 

Tačiau prieš bet kokius mitybos pokyčius ir svorio metimo programą, būtinai pasikonsultuokite su veterinaru. Jis turėtų atlikti katės sveikatos patikrinimą ir tik tada patarti, kaip kovoti su antsvoriu. 

1 2
+11
+12 -1
1
  • Veterinarijos klinikos
  • Gyvūnų nutukimas
  • Katės
  • Kačių mityba

Susiję straipsniai

  • Turiu kate,ji nesterilizuota.isilakscius an tiek kad visai kuda.esti gauna sausa edala,mesyte,slapia kaciu edala,ir gan dauk ji valgo.čia pamiegojo- valgo,nuejo i kita kambari,gryzo- vel valgo.bet neikiek nepastoreja.o paimi i rankas vos ne kaulai jauciasi.noreciau kad mano kate butu siek riek riebesne:)))

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *