Sukurta pačių įvairiausių mitų apie mėnesines. Moterims peršama daug klaidingos informacijos, pavyzdžiui, kad mėnesinių vėlavimas būtinai susijęs su nėštumu arba tai, kad skausmingos mėnesinės ar pilvo pūtimas per mėnesines yra visiškai normalu ir į tai visai nebūtina kreipti dėmesio. Pristatome dar 5 punktus apie mėnesines, kuriuos naudinga žinoti kiekvienai vaisingo amžiaus moteriai.
- Dėl kokių priežasčių dingsta mėnesinės?
Mėnesinių vėlavimas – viena dažniausių vaikų neplanuojančių moterų baimė, nes tuomet pirmiausiai galvojama būtent apie nėštumą. Žinoma, vaikus planuojančios moterys mėnesinių visai nelaukia, tad vienoms vėluojančios mėnesinės gali tapti dideliu baimės šaltiniu, o kitoms tai gali atnešti didžiausią džiaugsmą. Vis dėlto nėštumas tikrai nėra vienintelė priežastis, dėl kurių vėluoja arba kuriam laikui dingsta mėnesinės. Šių priežasčių gali būti pačių įvairiausių – nuo aktyvaus sporto ar intensyvaus fizinio krūvio poveikio, patiriamos nervinės įtampos (streso) iki mitybos pasikeitimų, staigaus svorio netekimo, tam tikrų ligų buvimo ir t.t. Paprastai tariant, mėnesinės gali vėluoti dėl kelionių, streso darbe, sunkios netekties, egzaminų sesijos, įvairių dietų ir t.t.
- Ką daryti, jei mėnesinės vėluoja?
Dėl vėluojančių ir nepasirodančių mėnesinių reikėtų kreiptis į gydytoją ginekologą. Ne taip jau ir retai mėnesinių pasirodymą dar labiau „pavėlina“ pati baimė ir emocinis stresas dėl jų vėlavimo, tad pirmiausia būtina nusiraminti ir įsiklausyti į savo organizmą. Dėl vėluojančių ir nepasirodančių mėnesinių reikėtų kreiptis į gydytoją ginekologą. Ne taip jau ir retai mėnesinių pasirodymą dar labiau „pavėlina“ pati baimė ir emocinis stresas dėl jų vėlavimo, tad pirmiausia būtina nusiraminti ir įsiklausyti į savo organizmą.
- Kada reikėtų darytis nėštumo testą, jei mėnesinės vėluoja?
Nėštumo testą reikėtų darytis bent jau praėjus 10 dienų nuo planuotos mėnesinių ciklo pradžios, o kraujo tyrimai teigiamą rezultatą gali parodyti ir anksčiau (esant 6-8 dienų nėštumui). Dabar sukurta itin jautrių nėštumo testų, kurie teigiamą atsakymą gali parodyti jau 7 dienų, tačiau paprastai atsakymas pats tiksliausias būna bent po 10-14 dienų nuo tos dienos, kai turėjo prasidėti mėnesinės. Neretai moterys įsitikinimui perka net keletą nėštumo testų, tačiau reikėtų atsiminti, kad net ir po 10 dienų testas vis dar gali būti neigiamas, o štai po 14 dienų jau gali pasirodyti 2 juostelės. Tuomet geriausia kreiptis į gydytoją ginekologą ir galutinai įsitikinti, ar nėštumo testas „nemeluoja“.
- Kokie negalavimai gali kamuoti per mėnesines?
Per mėnesines gali būti jaučiamas ne tik skausmas, bet gali pasireikšti ir kiti nemalonūs simptomai, tokie kaip virškinimo sutrikimai (pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas), nuotaikos svyravimai, silpnumas ir bendras negalavimas, darbingumo sumažėjimas, gana stiprus panašus į migreninį) galvos skausmas ir kt. Sunkesniais atvejais moteriai sudėtinga pakilti iš lovos, ją gali kamuoti šiek tiek pakilusi kūno temperatūra ar svaigulys iki alpimo.
- Ką daryti, jei per mėnesines labai vargina pilvo pūtimas?
Jei pilvo pūtimas per mėnesines itin ryškus, gali padėti Espumisan 40 mg minkštosios kapsulės. Espumisan yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas suardo dujų burbuliukus, susikaupusius skrandyje ir žarnose. Išlaisvintos dujos lengvai pašalinamos. Espumisan vartojamas ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, simptominiam gydymui, todėl jis gali būti naudingas ir per mėnesines, ypač jei kamuoja gyvenimo kokybę trikdantis pilvo pūtimas. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Pilvo pūtimas arba meteorizmas – nemaloni būklė, kai kamuoja sunkumo jausmas, liemens apimties padidėjimas, pilvo raižymas, nevalingas dujų šalinimas, raugėjimas ir panašūs pojūčiai. Jis gali varginti dėl įvairiausių priežasčių – skuboto valgymo, kai nuryjama per daug oro, didelio patiriamo streso, kalbėjimo valgant, tam tikro maisto, laktozės netoleravimo, kai kurių ūminių ar lėtinių ligų bei vartojamų vaistų. Vis dėlto viena dažniausių pilvo pūtimo priežasčių yra tam tikro maisto valgymas – ir tai tikrai nėra vien kopūstai, žirniai ir pupelės, kaip dauguma mano. Pateikiame 7 produktus, kurių geriau vengti, jei Jums dažnai pučia pilvą. Plačiau: 7 produktai, kurių geriau vengti, jei Jums dažnai pučia pilvą |