15 dalykų apie mėnesines, kuriuos turėtų žinoti kiekviena moteris (3 dalis)

Gegužės 17, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Sukurta pačių įvairiausių mitų apie mėnesines. Moterims peršama daug klaidingos informacijos, pavyzdžiui, kad per mėnesines moteris labai nešvari, todėl reikia daug ir dažnai praustis muilu arba tai, kad gausios mėnesinės nėra joks sveikatos sutrikimas ir į tai dėmesio kreipti nebūtina. Pristatome dar 5 punktus apie mėnesines, kuriuos naudinga žinoti kiekvienai vaisingo amžiaus moteriai. Juk tai svarbi gyvenimo dalis, todėl ir tuo laikotarpiu būtina savimi skrupulingai rūpintis.

  • Ką reikėtų žinoti apie higieną per „tas dienas“?

Per mėnesines šiek tiek padidėja įvairių infekcijų tikimybė, tad tinkama higiena itin svarbi. Rekomenduojama praustis po dušu ar tekančiu vandeniu bent keletą kartų per parą, naudoti bemuiles ir švelnias priemones arba tik vandenį. Geriau rinktis dušą nei vonią, vis dėlto neilgas, iki 10-15 minučių pagulėjimas šiltoje vonioje gali padėti slopinti mėnesinių skausmą. Mėnesinių metu geriau vengti maudymosi viešose erdvėse ir atviruose vandens telkiniuose, nes per „tas dienas“ šiek tiek padidėja moters lyties organų imlumas įvairioms infekcijoms.

  • Kokias higienos priemones rinktis, kad jos saugiai padėtų surinkti mėnesinių kraują?

Reikėtų rinktis kuo natūralesnių audinių higieninius paketus ir ekologiškos medvilnės tamponus, kurie leidžia odai kvėpuoti ir apsaugo ją nuo uždegiminių reakcijų. Dėl tinkamiausių higienos priemonių konkrečiu atveju geriausia pasitarti su savo gydytoju ginekologu, mat vienų moterų oda jautresnė nei kitų, o kai kurioms vaisingo amžiaus moterims dėl tam tikrų anatominių subtilybių netinkami tamponai ir t.t. Šiandien vis populiaresnės tampa menstruacinės taurelės – kiekviena moteris turėtų pati nuspręsti, ar šis būdas jai priimtinas. Menstruacinė taurelė yra bene ekologiškiausias kelias pasirūpinti savo higiena per „tas dienas“, todėl ja naudojasi vis daugiau ir daugiau moterų. Buvo apskaičiuota, kad vidutinė moteris per savo gyvenimą gali sunaudoti net apie 12 tūkstančių higienos priemonių vienetų – o tai juk didelė žala gamtai, ar ne? Beje, higieninius paketus reikėtų keisti pakankamai dažnai – ne rečiau, kaip 4 valandas, kitaip juose gali pradėti daugintis pavojingi mikroorganizmai. Pirmosiomis mėnesinių dienomis, kai kraujavimas paprastai gausesnis, higienos priemones gali tekti keisti ir kas kelias valandas.

  • Kokias intymios higienos kosmetikos priemones rinktis?

Vertėtų pabrėžti, kad lyties organų higiena reikia rūpintis labai švelniai ir atsargiai – per dažnas ir per agresyvus plovimas, naudojant paprasčiausią muilą, gali pažeisti normalų makšties mikrofloros balansą ir pridaryti papildomų bėdų – viena dažniausiai pasitaikančių ligų yra makšties pienligė arba kandidozė, kurią įprastai sukelia pakitusios Candida albicans grybelio ir gerųjų bei žalingų bakterijų proporcijos. Intymiai higienai tinkamiausias paprasčiausias vanduo ir specialiai išorinių lytinių organų priežiūrai sukurtos priemonės, kurios padeda palaikyti lengvai rūgštinę makšties aplinką, tinkamą gerosioms mikrofloros bakterijoms. Tokios priemonės gali būti papildytos pieno rūgštimi, ramunėlių, alavijų, spanguolių, čiobrelių ar medetkų bei kitų antiseptinių ir priešuždegiminių savybių turinčiais augaliniais ekstraktais, prebiotikais, bisabololiu, alantoinu, chlorheksidinu ir kitomis naudingomis, nedirginančiomis, papildomai apsaugančiomis ir nuo žalingų mikroorganizmų dauginimosi apsaugančiomis medžiagomis. Mėnesinių metu geriau vengti maudymosi viešose erdvėse ir atviruose vandens telkiniuose, nes per „tas dienas“ šiek tiek padidėja moters lyties organų imlumas įvairioms infekcijoms.

  • Kiek kraujo netenkama per „tas dienas“?

Per kiekvienas mėnesines vidutiniškai netenkama apie 80-100 ml kraujo, tačiau šis kiekis gali svyruoti. Vis dėlto pasitaiko nemažai moterų, kurioms diagnozuojama menoragija – ilgai (ilgiau kaip 7 dienas) trunkantis ir gausus kraujavimas, kurio metu netenkama žymiai daugiau kraujo. Šio sutrikimo priežasčių ieškoti būtina, nes daugeliu atvejų jis atsiranda dėl tam tikrų ginekologinių patologijų, be to, moteris kas mėnesį netenka didelio kiekio kraujo ir rizikuoja susirgti anemija (mažakraujyste). Sunki anemija pavojinga gyvybei. Negana to, menoragija gali labai menkinti gyvenimo kokybę, nes nuolat jaudinamasi, kad kraujas nepratekėtų; reikia dažnai keisti higienos priemones; koreguoti planus ir t.t.

  • Kodėl per mėnesines reikėtų šiek tiek daugiau atidumo sau?

Per mėnesines moters organizmas patiria nemažai pasikeitimų, todėl gali varginti ne tik mėnesinių skausmas ar silpnumas, bet ir virškinimo sutrikimai, pavyzdžiui, pykinimas, nevirškinimo jausmas, pilvo pūtimas (meteorizmas), viduriavimas ir kt. Moteriai patariama rinktis sveikesnį ir lengviau virškinamą maistą, o tais atvejais, kai pilvo pūtimas vargina ypač stipriai, gali padėti tik fiziniu būdu ir tik žarnų spindyje veikianti inertiška medžiaga, vadinama simetikonu. Šios medžiagos turi Espumisan Easy burnoje tirpstančios granulės, kurias galima suvartoti tiesiai į burną ir net nebūtina užgerti vandeniu. Jos greitai ištirpsta burnoje, todėl aktyvioji medžiaga greitai pasiekia virškinimo traktą, kur pradeda veikti – dujos išlaisvinamos ir grąžinamas lengvumo jausmas. Granulių vartoti negalima, jei būdinga alergija (padidėjęs jautrumas) simetikonui ar bet kuriai kitai Espumisan Easy sudedamajai daliai.

Sukurta pačių įvairiausių mitų apie mėnesines. Moterims peršama daug klaidingos informacijos, pavyzdžiui, kad mėnesinių vėlavimas būtinai susijęs su nėštumu arba tai, kad skausmingos mėnesinės ar pilvo pūtimas per mėnesines yra visiškai normalu ir į tai visai nebūtina kreipti dėmesio. Pristatome dar 5 punktus apie mėnesines, kuriuos naudinga žinoti kiekvienai vaisingo amžiaus moteriai.

Plačiau:

15 dalykų apie mėnesines, kuriuos turėtų žinoti kiekviena moteris (2 dalis)

+1
+1 -0
  • Pilvo pūtimas
  • mėnesinių skausmas
  • mėnesinės
  • moters sveikata
  • higiena per mėnesines
  • tos dienos
  • mityba per mėnesines
  • virškinimo sutrikimai per mėnesines

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *