Erekcija sutrikti gali dėl pačių įvairiausių priežasčių, tačiau dažniausiai pasitaiko fizinės arba organinės priežastys. Sakoma, kad daug lemia ir vyro mintys, ypač jei sutrikusios erekcijos problema jau įsisenėjusi ir sukelia vyrui daug neigiamų emocijų. Vis dėlto pastebėta, kad kai kuriems vyrams pakanka pailsėti. Tarkime, per atostogas, kai abu poros nariai atsipalaidavę ir negalvoja apie jokius rūpesčius jie ir vėl gali džiaugtis kokybišku lytiniu gyvenimu. Tokiu atveju galima daryti išvadą, kad vyras buvo tiesiog pervargęs ir jam reikėjo pailsėti. Deja, bet poilsio pakanka ne visuomet, ypač jei vyro organizme jau vyksta tam tikrų kraujotakos ir kitų pokyčių. Kokios kitos dažniausios erekcijos sutrikimų priežastys?
- Aterosklerozė – ateroskleroziniai kraujagyslių pakitimai sukelia normalios kraujotakos sutrikimus, todėl kraujui sunkiau pripildyti reikiamas varpos vietas. Sutrinka ne tik varpos, bet ir viso organizmo kraujotaka. Vis dėlto būtent smulkiųjų kraujagyslių kraujotakos sutrikimai varpoje dažnai tampa rimtesnių kraujotakos sutrikimų pranašu – juk skysčių tekėjimas pirmiausiai trinka ten, kur „siauresni“ keliai – panašiai kaip su upėmis. Tad erekcijos sutrikimai praneša apie rimtesnes bėdas – tai viena iš priežasčių, kodėl jų nereikėtų ignoruoti.
- Įvairios neurologinės ir endokrininės ligos taip pat turi labai daug įtakos – vertėtų paminėti išsėtinę sklerozę, cukrinį diabetą, skydliaukės ligas, patirtas operacijas bei traumas ir t.t. Endokrininės ir neurologinės ligos lemia pakitusią inervaciją ir sutrikusią kraujotaką bei nepakankamą audinių mitybą. Erekcijos funkcija gali trikti ir dėl prostatos ligų, ir dėl kitų kraujotakos bei kraujagyslių ligų. Erekcijos funkcijai įtaką darančių ligų sąrašas gana ilgas, tad vienas pacientas gali sirgti net keliomis lėtinėmis ligomis ir tuo pačiu patirti erekcijos sutrikimų.
- Daug įtakos turi ir kiti faktoriai, pavyzdžiui, žalingi įpročiai, mityba, fizinis aktyvumas. Rūkymas, ypač ilgalaikis, labai susijęs su jau minėtu ateroskleroziniu kraujagyslių pažeidimu. Naudos neprideda ir alkoholio vartojimas, nors daug kam atrodo, kad jis net padeda atsipalaiduoti. Taip, iš pradžių gali sužavėti tai akimirkai suteikiamas lengvumo ir drąsos efektas, tačiau po ilgalaikio alkoholinių gėrimų vartojimo vis tiek ateina tokia diena, kai pagaliau pastebima tiesioginė alkoholio žala ir erekcijos procesui, ir kitoms organų sistemoms bei jų funkcionavimui. Pastebėta, kad daug įtakos turi ir antsvoris bei nutukimas – savo kūno mase ir įvaizdžiu nesirūpinantiems vyrams erekcijos sutrikimai dažnesni. Taigi vertėtų vengti riebaus ir nesveiko maisto bei nuolatinio persivalgymo, daugiau judėti ir stebėti savo kūno masę. Tokiu būdu sveiką ir stiprią erekciją tikrai pavyks išlaikyti ilgiau, mat nutukusio ir riebiu maistu piktnaudžiaujančio, hipodinamiško keturiasdešimtmečio erekcijos funkcija gali būti prastesnė nei sveikai besimaitinančio ir judėti nevengiančio penkiasdešimtmečio ar net vyresnio vyro erekcija. Tikrai labai verta susimąstyti ir savo įpročius pradėti keisti jau DABAR.
- Erekcijos sutrikimus gali sukelti ir kai kurie vartojami vaistiniai preparatai. Neigiamą poveikį erekcijos funkcijai turi vaistai padidėjusiam arteriniam kraujospūdžiui mažinti (arterinei hipertenzijai gydyti), psichotropai, vaistai depresijai gydyti ir kt. Vertėtų pasidomėti, kokie nepageidaujami poveikiai nurodyti vaistų pakuotės lapeliuose, kurie ir skirti pacientams. Galbūt vyras niekada nesusimąstė, kad kasdien vartojami vaistai labai kenkia erekcijos funkcijai ir jie tiesiog galėtų būti pakeičiami kitais vaistiniais preparatais? Svarbu įvertinti kiekvieno vaisto naudos ir žalos santykį bei ieškoti tokio varianto, kuris maksimaliai padėtų gydyti pagrindinę ligą be žalos kitoms organų sistemoms – šiuo atveju, normaliam lytinės sistemos funkcionavimui.
Į erekcijos sutrikimus geriau reaguoti laiku
Teigiama, kad kuo anksčiau pradedama spręsti erekcijos sutrikimų problema, tuo lengviau pasiekti gerų rezultatų. Gydytojai pastebi, kad šiandien daugelis pacientų kreipiasi laiku, tačiau gana didelė dalis ateina su uždelstais fiziniais ir psichologiniais pokyčiais bei itin įsisenėjusia erekcijos sutrikimų problema. Svarbų vaidmenį vaidina ir šeimos gydytojas – jis juk gali apie pacientą kamuojančią problemą pasiteirauti eilinio apsilankymo metu, ypač tų pacientų, kurie jau įžengė į penktąją ar šeštąją dešimtį arba serga tokiomis lėtinėmis ligomis kaip arterinė hipertenzija, koronarinė širdies liga, širdies nepakankamumas, cukrinis diabetas, lėtinis prostatitas ir gerybinė prostatos hiperplazija, depresija, nerimo sutrikimas ir kt. Tokiems pacientams gali būti pasiūlyta apsilankyti urologo kabinete, kuris, įvertinęs situaciją, gali paskirti erekcijos sutrikimų gydymą, paremtą medikamentinėmis, nemedikamentinėmis priemonėmis arba šių priemonių deriniu. Džiugu, kad situacija keičiasi į gerąją pusę – vis daugiau vyrų išdrįsta kreiptis į gydytoją laiku ir supranta, kad rūpinimasis lytine sveikata yra įvairiapusis rūpinimasis ir savimi, ir savo partnere. Juk ilgalaikiai erekcijos sutrikimai sukelia nemažai psichologinių kančių, o kartais gali būti netgi ir suirusių poros santykių priežastimi. Daug įtakos turi ir kiti faktoriai, pavyzdžiui, žalingi įpročiai, mityba, fizinis aktyvumas. Rūkymas, ypač ilgalaikis, labai susijęs su jau minėtu ateroskleroziniu kraujagyslių pažeidimu. Naudos neprideda ir alkoholio vartojimas, nors daug kam atrodo, kad jis net padeda atsipalaiduoti.
Plačiau apie medikamentinį erekcijos sutrikimų gydymą
5 tipo fosfodiesterazės (PDE5) inhibitoriai, pavyzdžiui, sildenafilis ir naujesnės kartos avanafilis yra gydymo priemonės, skirtos suaugusiems vyrams, kenčiantiems nuo erekcijos disfunkcijos (dar vadinamos impotencija). Tai yra sutrikimas, kai vyras negali pasiekti erekcijos arba išlaikyti varpos standumo tiek, kad galėtų lytiškai santykiauti. Tokie vaistiniai preparatai veikia padėdami atpalaiduoti varpoje esančias kraujagysles. Dėl to padidėja kraujo srautas į varpą, o tai padeda seksualiai susijaudinus išlaikyti varpos standumą ir erekciją. Svarbu prabrėžti, kad 5 tipo fosfodiesterazės inhibitoriai neišgydo paciento ligos, tačiau padeda gyventi kokybišką lytinį gyvenimą. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į tai, kad tokie vaistai veikia tik esant seksualinei stimuliacijai – ir tai labai gerai, nes poveikio sulaukiama tik tuomet, kai to reikia ir vyrui, ir jo partnerei. Kad vyras būtų pasirengęs lytiniams santykiams, jam ir jo partnerei vis tiek reikės pradėti nuo glamonių – lygiai taip pat, kaip elgtųsi, jei jis nevartotų vaisto, kuris turėtų padėti jam pagerinti lytinio akto ir viso lytinio gyvenimo kokybę.
Plačiau: |