Persivalgymas ir dėl jo kylantys patys įvairiausi virškinimo sutrikimai – bene dažniausias pacientų skundas, dėl kurio kreipiamasi į gydytojus. Persivalgymo metu kamuoja sunkumas skrandyje, skrandžio spazmai, pilvo skausmas ir pūtimas, rėmuo, pykinimas, šleikštulys ir panašūs simptomai. Jei atsiranda vėmimas, bendras negalavimas ir silpnumas ar net karščiavimas, tuomet galima įtarti ir apsinuodijimą maistu. Tad persivalgymo požymiai atsiranda per neilgą laiko kiekį suvalgius labai didelį maisto kiekį, o apsinuodijimo simptomai gali atsirasti ir suvalgius netgi labai nedidelį, tačiau galimai sugedusio maisto, kuriame yra toksinų, kiekį. Taigi jaučiant gana stiprius simptomus, reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją, o jei įtariate paprasčiausią persivalgymą, keletas paprastų patarimų Jums gali padėti netrukus pasijusti geriau.
- Sustokite. Pasirodo, kad persivalgymo pojūtis nuo papildomos maisto porcijos atbaido ne visus. Vertėtų išmokti įsiklausyti į savo organizmą – jei jis „sako“, kad jau pasisotino, vertėtų sustoti ir nerizikuoti tuo, kad gana lengvas persivalgymas taptų žymiai sunkesniais virškinimo sutrikimais. Likusį dienos laiką po persivalgymo ir netgi kitą dieną geriausia iš viso nevalgyti arba rinktis tik labai lengvą maistą, pavyzdžiui, sriubas.
- Gerkite skysčius. Gali atrodyti, kad papildomas skysčių kiekis tik dar labiau „išpūs“ ir dirgins skrandį, tačiau tai klaidinga nuomonė. Žinoma, iš karto po persivalgymo nereikėtų išgerti viso buteliuko vandens – tai, be abejonės, tik dar labiau apsunkins skrandį ir dar labiau praskies jau ir taip nepakankamą kiekį skrandžio sulčių. Taigi svarbiausia, ką reikėtų žinoti, yra tai, kad vertėtų rinktis negazuotą mineralinį vandenį. Jį naudinga gurkšnoti po truputėlį, taip vis suaktyvinant virškinimo procesą ir papildomai neapkraunant skrandžio.
- Rinkitės vaistažolių arbatas. Gamta davė nemažai vaistinių augalų pasirinkimų, kurie gali padėti persivalgius. Vertėtų paminėti karčiuosius kiečius, kmynus, pankolius, pipirmėtes, melisas, čiobrelius, ramunėles ir kt. Galima rinktis ir jau paruoštus vaistažolių mišinius, skirtus pagerinti ar palaikyti normalią virškinimo funkciją. Augalinėse vaistinėse žaliavose, pavyzdžiui, pankolių vaisiuose ar karčiųjų kiečių žolėje esantys kartumynai ir eteriniai aliejai padeda suaktyvinti skrandžio sulčių sekreciją, sumažinti skausmus ir spazmus. Geriausia po truputėlį gurkšnoti šiltas vaistažolių arbatas arba per dieną išgerti 3-4 vandeninės ištraukos stiklines. Likusį dienos laiką po persivalgymo ir netgi kitą dieną geriausia iš viso nevalgyti arba rinktis tik labai lengvą maistą, pavyzdžiui, sriubas.
- Išmėginkite imbiero ir kivių galią. Gabalėlis imbiero po persivalgymo ar keletas puodelių jo arbatos gali padėti greičiau susidoroti su nemaloniais persivalgymo simptomais. Beje, patiekalai su imbieru virškinami greičiau ir lengviau, todėl kai kurios pasaulio kultūros mėgsta naudoti itin daug šio prieskoninio ir vaistinio augalo. Kai kurie užsienio mitybos specialistai siūlo kitą, gana įdomų būdą gauti visiškai natūralių fermentų. Po persivalgymo verta pamėginti suvalgyti keletą nedidelių, prinokusių kivių – manoma, kad jie ne tik pagerina virškinimo procesus, bet ilgainiui padeda tirpdyti netgi kūno riebalus. Žinoma, kiviuose daug naudingų maistinių medžiagų, tad šiuos vaisius tikrai verta pamėgti.
- Nepamirškite judėti. Aktyvus judėjimas po didelio persivalgymo gali pridaryti tik daugiau žalos, todėl būtina suprasti, kad niekas nesiūlo iš karto bėgti į sporto salę. Geriausia rinktis lengvą pasivaikščiojimą gryname ore – grįšite ne tik žvalesni, bet ir geriau besijausdami. Pasivaikščiojimas padės suaktyvinti kraujotaką ir medžiagų apykaitos procesus visame organizme, todėl suaktyvės ir virškinimas. Atminkite, kad pogulis po persivalgymo yra labai didelė klaida. Dar blogiau, jei po pernelyg didelio maisto kiekio einama miegoti.
- Skubiai pagalbai pasitelkite virškinimo fermentus. Mezym vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Mezym dozės priklauso nuo virškinimo sutrikimų laipsnio, optimali dozė nustatoma individualiai. Jeigu nenurodyta kitaip, valgant išgeriamos 2-4 plėvele dengtos tabletės. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Plačiau: