Jūsų žingsniai bus lengvesni, jei laikysitės šių paprastų patarimų

Rugpjūčio 17, 2020 | Rūtelė Foktienė
+41
+63 -22

Išsiplėtusios venos (kojų venų varikozė) kankina bent kas penktą suaugusį pacientą. Kartais venos išsiplečia jau paauglystėje. Statistiškai venų varikozė dažniau kamuoja moteris, tačiau vyriškoji lytis – ne išimtis. Ypatingai problema paaštrėja vasarą.

Jei kojos vakarais tampa labai sunkios, o patinimas nedingsta net rytais – metas rimtai susirūpinti. Profesionaliai diagnozuoti sveikatos sutrikimą ir padėti jį spręsti gali kraujagyslių chirurgas, tačiau kiekvienam iš mūsų neprošal laikytis kai kurių paprastų, bet labai naudingų patarimų tam, kad žingsniai taptų lengvesni, o nuotaika – pakilesnė.

Žmogus sutvertas judėti

Sėdimas arba stovimas darbas yra vienas iš kojų venų varikozės rizikos faktorių. Patariama kuo daugiau judėti (vaikščioti, plaukioti, šiek tiek paminti dviratį). Naudinga pavaikščioti basomis ir pabraidyti po vandenį. Kasdien rekomenduojama pavaikščioti ant pirštų galų – tokią „mankštelę“ galima atlikti rytais, keliaujant į dušą. Reikėtų per ilgai neužsibūti veninę kraujotaką trikdančiose padėtyse. Ilgai sėdint arba stovint rekomenduojama vis pasimankštinti. Ilgas sėdėjimas sukryžiavus kojas turėtų būti tiesiog „išbrauktas“ iš dienotvarkės, o automobilis kuo dažniau iškeistas į kelionę pėsčiomis.

"Nepatogūs batai papildomai didina kojų nuovargio tikimybę, žaloja pėdą, skatina plėstis venas. Aukštakulnius batelius geriau rinktis tik ypatingomis progomis."

Svarbus komfortiškas apavas

Aukštakulniai bateliai ir nepatogi avalynė trikdo normalią veninę kraujotaką. Geriau rinktis batus neaukšta pakulne. Nepatogūs batai papildomai didina kojų nuovargio tikimybę, žaloja pėdą, skatina plėstis venas. Aukštakulnius batelius geriau rinktis tik ypatingomis progomis.

Patogūs drabužiai irgi gali būti gražūs

Šiomis dienomis labai vertinamas patogumas. Apranga – ne išimtis. Geriau vengti per ankštų kojinių, kelnių ir rinktis tik savo dydį bei malonius, odai kvėpuoti leidžiančius audinius. Stipriai suveržti diržai taip pat blogina normalaus kraujo tekėjimo galimybes. Naudingos kompresinės kojinės – jos irgi gali būti patogios ir puikiai derėti prie žavios suknelės ar maloniai apspausti po kelnėmis esančias blauzdas. Mūvint šias kojines suaktyvėja veninė kraujotaka ir visos dienos metu bei vakare jaučiamasi kur kas lengviau. Kojines rekomenduojama mūvėti nuo ryto iki vakaro.

Sklandus virškinimas padeda jaustis geriau ir lengviau

Būtina gerti pakankamai skysčių ir valgyti skaidulų gausaus maisto (vaisių, daržovių, pilnagrūdžių produktų) ir stengtis, kad neužkietėtų viduriai. Didelės pastangos išsituštinti trikdo normalią kraujotaką. Žinoma, geriausia rinktis vandenį, o ne gazuotus ir saldžius gėrimus. Reikėtų riboti druskos ir sūraus maisto kiekį, nes susilaikę skysčiai didina kojų tinimo tikimybę. Jei kojos vis dėlto ištino ir labai pavargo, galima jas atgaivinti kontrastiniu dušu, jūros druskos vonele. Rekomenduojami heparino natrio druskos turintys vaistiniai preparatai, kurie gerina mikrocirkuliaciją ir atgaivina pavargusias kojas, padeda jaustis lengviau (pavyzdžiui, gelis Lioton). Kojas kuo dažniau reikėtų pakelti aukščiau širdies lygio – tai turėtų tapti maloniu įpročiu.

Sergant kojų venų ligomis tenka kai ko atsisakyti Karštoje aplinkoje venos plečiasi dar labiau, todėl rekomenduojama vengti ilgo kaitinimosi pirtyje ir gulėjimo labai karštoje vonioje. Ne išimtis ir saulės vonios – ilgas kaitinimasis saulėje skatina plėstis venų sieneles, daro įtaką kraujo tirštumui, gali sukelti kitų sveikatos sutrikimų ar paskatinti tam tikrų ligų atsiradimą, tad šiuo atveju svarbiausias saikas. Netinkama ir depiliacija vašku – nepageidaujamus plaukelius rekomenduojama šalinti skutimosi peiliukais. Ne paslaptis, kad kuo dažniau depiliuojama kojų oda, tuo ji tampa plonesnė ir pažeidžiamesnė. Reikėtų atsisakyti daug jėgos ir pastangų reikalaujančių sporto šakų, pavyzdžiui, visiškai netinkamas svorių kilnojimas, ilgų distancijų bėgiojimas ir ilgai trunkantis dviračio mynimas, aktyvi aerobika, kurios metu daug šokinėjama ir atliekama kitų galinčių sutraumuoti judesių. Reikėtų rinktis ramesnes ir venas saugančias treniruotes.

Ar žinojote, kad apytikris visų žmogaus kraujagyslių ilgis – beveik 100 tūkstančių kilometrų? O ar žinojote, kad iš kojų venose esančiam kraujui tenka ilgiausias ir sunkiausias kelias, kad jis grįžtų į širdį? Galima pajuokauti, kad kojos pirštuose yra tolimiausi kraujagyslių taškai, be to, veniniam kraujui reikia įveikti nemenką sunkio jėgų pasipriešinimą. Taigi vertėtų visuomet stengtis, kad kraujotaka kojose nesulėtėtų, kitaip gali išsivystyti lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Pateikiame net 15 patarimų, kurie padės pasirūpinti savo kojų kraujotaka.

Plačiau:

15 patarimų, padėsiančių pagerinti Jūsų kojų kraujotaką (1 dalis)
+41
+63 -22
  • Išsiplėtusios venos
  • Kojų venų ligos
  • Skausmas
  • sunkios kojos
  • kojų venų varikozė
  • pavargusios kojos
  • kojų skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *