Ką daryti, jei peršalote vasarą?

Birželio 01, 2018 | L.Varanavičienė
+1
+1 -0

Peršalti vasarą ypač nemalonus ir net įžeidžiantis reikalas, tačiau pasitaikantis beveik kiekvienam.

Peršalimo vasarą priežastys

Peršalimu paprastai vadinama užkrečiama viršutinių kvėpavimo takų (nosies ir gerklės) infekcija. Peršalimo priežastis dažniausiai yra virusinė, bakterinė ar bakterinė-virusinė infekcija, kurios vystymasis, kaip taisyklė, atsiranda hipotermijos fone. Tačiau karštuoju metu veikia ir kita priežastis:  staigus temperatūros kritimas (ledai, atšaldyti gėrimai arba  oro kondicionieriai).

Kai kūnas atvėsta netrukus atsiranda peršalimui būdingi simptomai: galvos skausmas, gerklės skausmas, sloga, karščiavimas ir sausas kosulys ar kosčiojimas.

Dėl staigaus temperatūros kritimo, kurį patiria organizmas, suaktyvėja mikroorganizmai (dažniausiai nosiaryklės  mikrofloros), sukeliantys peršalimo ligas. Tuo pat metu išsivysto tonzilitas (angina), faringitas, rinitas, sinusitas, laringitas ir kitos viršutinių kvėpavimo takų ligos.

Remiantis statistiniais duomenimis, ūmios virusinės respiratorinės infekcijos skaičius per karštą sezoną  padidėja 20%. Todėl svarbu žinoti, kaip tinkamai gydyti peršalimą vasarą.

Peršalimas vasarą, kaip gydyti

Vasarinis peršalimas paprastai trunka ilgiau nei žiemą,  dėl lengvabūdiško požiūrio į ligą ir jos gydymą, tikintis, kad ji praeis savaime. Žiemą daug lengviau gulėti lovoje ir gydytis. Vasarą norisi toliau degintis saulėje, sukelti  skersvėjį ir vėsintis oro kondicionieriumi. Suteikus peršalusiam organizmui papildomą apkrovą, neleidžia tinkamai kovoti su liga.

Todėl, norint, kad vasarinis peršalimas praeitų lengviau ir  greičiau, reikia pasistengti. Žinoma, yra standartiniai būdai,  padedantys organizmui pagreitinti gijimo procesą ir  lengviau jaustis. Tačiau yra ir specifinės priemonės, pritaikytos šiltam laikotarpiui.

Pasireiškus pirmiems peršalimo simptomams (nosiaryklės gleivinės sausumo ir deginimo jausmui, silpnumui, nosies užgulimui, kosčiojimui ar gerklės perštėjimui), reikia  pradėti gydymą :

1. Gerti skysčius.

Skysčių turėtų būti daug ir šiltų, bet ne karštų. Žiemą, gydytojai rekomenduoja gerti karštus gėrimus (arbatą,  žolelių užpilus, kisielius, džiovintų vaisių kompotą), tačiau vasaros gėrimų temperatūra turėtų būti žemesnė.

Skysčius gerti būtina:

-siekiant pašalinti intoksikacijos simptomus – paspartinti toksinų bei kenksmingų medžiagų, išsiskyrusių patogenų (virusų, patogeninių bakterijų ir grybelių) gyvavimo metu, pašalinimą iš organizmo,

-siekiant išvengti kūno dehidratacijos, kilusios dėl padidėjusios kūno temperatūros.

2.Skalauti gerklę.

Šis metodas yra įprastas ir tinkamas peršalimui gydymui bet kuriuo metų laiku. Skalavimui plačiai naudojami vaistiniai produktai, kuriuos galima įsigyti vaistinių tinkle:

-antiseptiniai ir dezinfekciniai preparatai,

-augaliniai priešuždegiminiai ir antiseptiniai tirpalai .

Taip pat dažnai naudojami skalavimui skysčiai su:

-žolelių rinkiniais (ramunė, šalavijas, medetka);

-valgoma druska ir jodu;

-propoliu;

-medumi;

-soda.

 

Svarbu prisiminti keletą svarbių dalykų, kurių reikia laikytis atliekant skalavimus:

-tirpalas turi būti šviežias, o nesunaudotus likučius geriau išpilti;

-tirpalas, naudojamas skalavimui, turi būti šiltas;

-skalavimą atlikti po valgio ir pakankamai dažnai (ne mažiau kaip 3 kartus per dieną, bet geriau – dažniau);

-20-30 minučių po procedūros nevalgyti ir negerti, kad tirpalas atliktų gydomąjį poveikį (sumažintų uždegimą, patinimą ir antiseptinius bei antimikrobinius veiksmus);

-skalavimo trukmė turi būti bent 30 sekundžių.

 

3. Plauti nosies landas.

Slogos metu nosies landose susiformuoja didelės gleivių sankaupos su patogenais. Jos naikina gleivinės ląsteles, užkemša nosį, trukdo žmogui kvėpuoti. Todėl patariama plauti nosies gleivinę. Naudojant hipertoninį nosies purškalą Quixx, nesilaiko patogenai, pagerėja kvėpavimo funkcija, sumažėja slogos pojūtis. Purškalo sudėtyje yra natūralaus Atlanto vandenyno vandens (druskos koncentracija atitinka maždaug 26 g NaCl viename litre), kuriame gausu vertingų mineralų ir mikroelementų. Norint išvengti slogos ar alerginių reakcijų, rekomenduojama plauti nosį kasdien su izotoniniu jūros vandeniu. Kasdienei nosies priežiūrai ir profilaktikai: drėkina ir valo nosį,  padeda nuraminti sausą arba sudirgusią nosies gleivinę 

4. Padidinti vitamino C dienos normą.

Dažnai peršalus (geriausia pradiniu laikotarpiu), gydytojai rekomenduoja vartoti maksimaliai leistiną vitamino C dozę.

Vasaros laikotarpis pasižymi gausiu natūralių vitaminų šaltinių pasirinkimu – gausu uogų, vaisių, daržovių. Jie gali būti valgomi švieži arba gaminamos šviežiai spaustos sultys, kompotai ar vaisių gėrimai.

5. Vaikščioti lauke.

Peršalus vasarą, rekomenduojama vaikščioti lauke –  deguonis suaktyvina ląstelių procesus, stimuliuoja kvėpavimo ir imuninę sistemą. Tai padeda kuo greičiau pasveikti. Tačiau svarbu prisiminti, kad būtina vengti staigų temperatūros pokyčių ir skersvėjų.

6. Nepiktnaudžiauti  terminėmis procedūromis.

Kompresai ir kitos terminės procedūros (inhaliacijos, garstyčios) karštuoju sezonu gali būti atliekamos tik vakare, prieš naktį, kai oro temperatūra mažėja. Taip pat nerekomenduojama vyniotis į daugybę šiltų drabužių ir apsikloti šiltomis antklodėmis – padidės kūno perkaitimo pavojus, kils temperatūra, dehidratacija.

7. Sumažinti fizinį aktyvumą.

Peršalus sumažinti fizinį aktyvumą ir apkrovas rekomenduojama bet kuriuo metų laiku, kad organizmas galėtų visas jėgas skirti kovai su infekcija ir užkirstų kelią įvairių komplikacijų tikimybei.

8.Šildytis saulėje.

Kaip šildančios procedūros dažnai rekomenduojamos saulės vonios, bet būtina stebėti terapijos trukmę, neperkaitinti kūno ir nepabloginti būklės.

 

+1
+1 -0
  • Nosies trauma
  • LOR (akių, nosies, gerklės) gydytojai
  • Nosies ligos
  • Gerklės ligos
  • Peršalimas
  • Alerginė sloga
  • Sloga ūminė
  • Nosies pertvaros iškrypimas
  • Sloga lėtinė

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *