Ne paslaptis, jog kompiuterinio žaidimo pultelį į rankas mėgsta paimti ne tik vaikai, bet ir suaugę žmonės. Suaugusiems kompiuteriniai žaidimai yra puiki galimybė pabėgti nuo kasdienybės ir pasinerti į virtualų pasaulį. Vaikams – tai laisvalaikio praleidimo būdas, galimybė lavinti intelektą ir išmokti kažką naujo. Tačiau labai svarbu atsiminti, kad kompiuteriniai žaidimai, nejaučiant saiko, gali labai pakenkti žmonių sveikatai. Taigi, ką daryti, kad taip nenutiktų?
Tinkamas sėdėjimas prie kompiuterio. Kaip nepakenkti savo nugarai?
Tie, kas praleidžia daug laiko prie kompiuterio, dažnai sako, jog juos vargina nugaros skausmas. Skaudėti nugarą pradėti gali dėl to, jog Jūsų sėdėjimo padėtis yra netinkama. Tad labai svarbu prieš pradedant žaisti kompiuterinius žaidimus tinkamai susireguliuoti kėdę. Taip pat žaidžiant kompiuteriu reikėtų nepamiršti padaryti trumpos pertraukėlės, kurios metu reikėtų bent keletui minučių atsitraukti nuo kompiuterio, pavaikščioti ir pasirąžyti. Jei nugaros skausmas nepraeina, tuomet tepalas nuo skausmo gali būti vienas iš būdų, kaip būtų galima sumažinti tą nemalonų skausmą. Į gydytojus kreiptis reikėtų tuomet, kai net ir naudojant tepalą nuo skausmo nugaros skausmas nepraeina, skausmas yra pastovus ir stiprėja, tęsiasi daugiau nei 4-6 savaites.
"Kartais net ir nakties metu, kuomet miegant yra sulenkiamas riešas ir dar labiau erzinamas nervas, gali kamuoti riešo skausmai, todėl dėl riešo skausmų gali stipriai nukentėti žmogaus gyvenimo kokybė."Riešo skausmas – pirmas signalas, kuris rodo, jog kompiuterio pelės padėtis netinkama
Tikriausiai ne vienam iš Jūsų bent kartą gyvenime yra tekę pajausti tuos nemalonius riešo skausmus. Visa tai atsiranda dėl to, jog kompiuterio pelė yra nepatogioje padėtyje, dėl to, jog netaisyklingai laikome alkūnę, rankos ir riešo padėtis yra bloga.
Jei seniau riešo skausmas dažniausiai vargindavo tik tuos, kurie mokydavosi groti pianinu, tai dabar riešo skausmu skundžiasi kur kas didesnė dalis žmonių.
Riešo kanalo sindromas – tokia diagnozė dažniausiai yra nustatoma tiems, kurie apsilanko gydytojo kabinete. Riešo skausmas ir kiti nemalonūs pojūčiai (pirštų, riešo, dilbio, alkūnės tempimas, dilgčiojimas) gali būti juntami tuomet, kai yra užspaustas vidurinis riešo kanalo nervas. Kartais net ir nakties metu, kuomet miegant yra sulenkiamas riešas ir dar labiau erzinamas nervas, gali kamuoti riešo skausmai, todėl dėl riešo skausmų gali stipriai nukentėti žmogaus gyvenimo kokybė.
Ką daryti, kad nemalonūs riešo skausmai nevargintų ir netaptų rimta sveikatos problema? Visų pirma reikėtų ergonomiškai įsirengti savo žaidimų vietą – susireguliuoti stalo ir kėdės aukštį taip, kad alkūnės būtų lygiagrečiai stalui, nevengti atlikti pirštų mankštos, pasukioti rankas į priešingą pusę.
Riešo kanalo sindromo gydymui gali būti skiriama nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, gali padėti ir riešo įtvaras, kuris dažniausiai naudojamas nakties metu.
Galvos skausmas – vienas dažniausiai žmoniją kankinančių skausmo tipų. Kai kuriuos jis kankina nuolat, kai kuriems pasireiškia, atrodo, pačiu netinkamiausiu metu. Galvos skausmas gali užklupti prieš svarbius susitikimus ar renginius, patyrus didesnę, nei įprastai, įtampą, ar kankinti prieš artėjančias mėnesines. Galvos skausmas gali pasireikšti bet kuriuo paros metu, būti aštrus ar bukas, pulsuojantis ar vientisas, silpnas, vidutinis ar toks stiprus, kad netgi gali sukelti pykinimą ar paversti pacientą visiškai nedarbingu. Tačiau kalbėsime ne apie galvos skausmo rūšis, tipus ar dažniausias priežastis. Aptarsime 3 neįprastas galvos skausmo priežastis, kurios tikrai retai išskiriamos, kaip šio įkyraus ir gyvenimo kokybę sumenkinančio skausmo kaltininkės. Plačiau: 3 neįprastos galvos skausmo priežastys |
Esant ilgalaikiam riešo skausmui, kuomet nepadeda nei riešo įtvaras, nei priešuždegiminiai vaistai, tuomet reikėtų kreiptis į medikus. Kartais vienintelė išeitis išsivaduoti iš riešo skausmų – riešo operacija.
Chirurginės operacijos metu per nedidelį pjūvį riešo vidinėje pusėje perpjaunamas skersinis riešo raištis, taip nervas atpalaiduojamas nuo spaudimo. Operacija gana trumpa, paprastai trunka 15-20 minučių. Dažniausiai skausmas dingsta iškart po operacijos.
Saugokite akis
Naudojantis kompiuteriu yra rekomenduojama kas pusvalandį daryti trumpas pertraukėles, kurių metu bent keletui minučių reikėtų atitraukti akis nuo monitoriaus. Paprasti akių pratimai, tokie kaip žvelgimas į tolį, mirksėjimas ar akių pasukiojimas aukštyn žemyn, neleis joms nusilpti ir pervargti.
Taigi, galvokime apie sveikatą jau dabar ir nereikės netinkamo naudojimosi kompiuteriu pasekmių kęsti ateityje.