Ką daryti, kai mūsų kūno „darbininkai“ – sąnariai nebenori dirbti?

Rugpjūčio 16, 2017 | L.Rimgailė
+18
+18 -0

„Kūnas be sąnarių – tai kaip automobilis be ratų. Ir kuo anksčiau imi rūpintis tais „ratais“, tuo toliau jie tave nuveža“, – kartą man ištarė šią frazę senyvo amžiaus žmogus. Tąkart į ją rimtai nežiūrėjau, numojau ranka. Apie šios frazės svarbą supratau tik tuomet, kai pradėjo varginti sąnarių ligos.

Taigi, šįkart straipsnis apie tai, kodėl mūsų kūnui yra tokie svarbūs sąnariai ir ką daryti, kad jų veikla būtų kuo geresnė?

Viskas apie sąnarius ir sąnarių skausmus

Tikriausiai visi mes žinome, jog mazgas, kuriame jungiasi du kaulai, vadinamas sąnariu. Būtent sąnarių dėka žmogus gali judėti.

Kartais, kuomet kalbame apie sąnarius, neišvengiamai girdime žodį „sinovija“. Pasirodo, sinovija – tai skaidrus geltonas skystis, kuris yra tarp paslankių sąnario kaulų. Sinovija dar kitaip yra vadinama sąnariniu tepalu, kurio dėka kaulai laisvai juda.

Kartais žmogus skundžiasi, jog jį vargina stiprus sąnarių skausmas. Jie gali atsirasti dėl to, jog sąnarinis tepalas prisipildo neorganinių medžiagų ir toksinių druskų, kurios gali patekti iš geriamo vandens.

Sąnarių skausmais labai dažnai žmonės ima skųstis tuomet, kai atšąla orai. Tuomet sąnarius ima gelti, skaudėti, gali atsirasti tinimas. Todėl tie, kas serga įvairiomis sąnarių ligomis, pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu, turėtų vengti ilgai būti šaltoje ir drėgnoje aplinkoje.

Tačiau net ir tie, kurių nevargina sąnarių ligos, turi galvoti į priekį ir nepamiršti, jog sąnariai nemėgsta šalčio, tad peršalus gali atsirasti ne tik sloga, kosulys, bet ir įvairios sąnarių ligos.

Ar žinojote, jog sąnariai, kurių dėka žmogus gali judėti, yra šie:

Petys (rutulinis sąnarys);

Alkūnė (šarnyninis sąnarys);

Stipinkaulis ir alkūnkaulis (strypinis sąnarys);

Stuburas (slankusis sąnarys);

Riešas (anguliarinis sąnarys);

Šonkauliai ir stuburas ( iš dalies paslankūs sąnariai );

Kaukuolė (nepaslankus sąnarys).

Ribotas paslankumas yra kryžkaulio bei stuburo sąnarių, siejančių stuburo pagrindą su šlaunikauliais, ant kurių pasiskirstęs visas kūno dalies svoris. Būtent šioje srityje, jeigu raiščiams, jungiantiems šiuos sąnarius, tenka pernelyg didelis krūvis, kartais gali atsirasi didelių skausmų, pavyzdžiui, kuomet neteisingai keliate sunkius daiktus. Todėl labai svarbu išmokti tinkamai, stuburui nepakenkiant, kelti sunkius svorius.

"Slanksteliai vienas kito atžvilgiu juda labai nedaug, tačiau net iš 26 kaulų sudarytas stuburas yra labai lankstus."

Paslankiausi kūno sąnariai – kas jie?

Yra keturi pagrindiniai kūno sąnarių paslankumo tipai. Patį paprasčiausią paslankumo diapazoną turi sąnariai, kurie jungia žastus su viršutiniais rankų kaulais ir šlaunikaulių sujungimai.

Kelių ir pirštų šarnyriniai sąnariai leidžia daryti judesius tik  pirmyn ir atgal. Pagrindinis strypinis sąnarys kaului leidžia suktis ant jo panašiai kaip raktas sukasi spynoje, pavyzdžiui, taip kaip riešas ir kulkšnis.

Alkūnė – šarnyrinio ir strypinio sąnario kombinacija kuri leidžia daryti platų judesių diapazoną.

Stuburo kamieno sąnariai yra vadinami balno sąnariais. Kodėl „balno“? Todėl, kad jų dėka galima lenktis į bet kurią pusę. Slanksteliai  vienas kito atžvilgiu juda labai nedaug, tačiau net iš 26 kaulų sudarytas stuburas yra labai lankstus.

Vis daugiau vaikų ir suaugusiųjų užsiiminėja įvairiomis sporto šakomis. Tai ne tik krepšinis ar futbolas, bet ir greitai populiarėjančios kitos sporto šakos: kovinis sportas, tenisas, lengvoji atletika etc. Sportuojantys žmonės palaiko gerą fizinę formą ir puikią savijautą, nuolat tobulėja ir siekia tam tikrų sportinių rezultatų. Žinoma, sportuojant dažnai neapsieinama ir be traumų...

Plačiau:

10 patarimų, kaip išvengti sportinių traumų

Kodėl sąnariams yra svarbios kremzlės?

Išorinis sąnarių paviršius yra padengtas tankiu elastingu audiniu, vadinamu kremzle, kuris ne tik apsaugo kaulų paviršių nuo trynimosi, bet yra ir amortizatorius. Tai labai svarbu stuburui, kuriame kremzlių plokštelės ir tarpslanksteliniai diskai sumažina bėgiojant ir vaikštant patiriamus krūvius.

Kaip padėti savo sąnariams?

Taigi, jei automobilis nevažiuoja – ieškome būdų, kaip kuo greičiau jį būtų galima pataisyti. Panašiai yra ir su mūsų sąnariais. Jei jie susidėvėjo, pradėjo varginti sąnarių ligos, sąnarių skausmas – ieškokime būdų, kaip pagerinti sąnarių būklę.

Dažnai pačios paprasčiausios priemonės, tokios kaip šalčio vengimas, subalansuota mityba, jei vargina skausmas – tepalas nuo skausmo, gali gerokai palengvinti sąnarių darbą ir sumažinti tuos nemalonius simptomus.

Taigi, rūpinkimės savo sąnariais ir jie mums dar ilgai tarnaus.

+18
+18 -0
  • Kaulų, sąnarių, raumenų ligos
  • Kelio sąnario menisko plyšimas
  • Kelio sąnarys
  • Sąnarių uždegimas
  • Sąnariu skausmai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *