Kai gimsta vaikas su negalia

Lapkričio 18, 2013
+8
+9 -1

Kūdikio gimimas yra vienas svarbiausių įvykių šeimos gyvenime. Vaikeliui dar negimus tėvų sąmonėje susikuria būsimo vaiko vaizdas, su jo gimimu siejami tam tikri lūkesčiai, laukiami džiaugsmingi pokyčiai visos šeimos gyvenime. Tačiau ši nauja pradžia būna visai kitokia, jei vaikelis gimsta neįgalus. Šeimos laukia didžiuliai išbandymai tiek tarpusavio santykiuose, tiek santykiuose su aplinkiniu pasauliu. Su kokiomis problemomis susiduria šeima, gimus vaikui su negalia?

Sunkus kelias į realybės pripažinimą

Gimus neįgaliam vaikui šeimą ištinka krizė. Šeimai tenka pereiti etapus, kurie yra gana panašūs į gedėjimą. Tik šiuo atveju gedima to lauktojo sveiko vaikelio.

Pirmiausias ir dažniausiai pasireiškiantis jausmas yra neigimas. Šeima nenori pripažinti fakto, kad vaikeliui yra kažkas negerai. Jie ne tik tai neigia, bet ir nešneka šia tema nei tarpusavyje, nei su aplinkiniais. Šis etapas labai sunkus, nes labai svarbu, kad šeima suvoktų savo reikšmę gimusiam kūdikiui, kuris turi tam tikrų specialių poreikių. Taip pat labai dažnai kyla pyktis. Tėvai gali kaltinti vienas kitą, aplinkinius, gydytojus ir kitus jiems padėti bandančius specialistus.

Vėliau seka nusivylimas, kai tėvai lyg ir priima savo vaiko neįgalumą, tačiau nenori nieko dėl to daryti. Šiame etape gali pasireikšti abejingumas, kai tėvai nenori domėtis vaiko lavinimu ar gydymu, nes mano, kad vistiek nieko nepakeis. Kartais šeimos būna linkusios tikėti, kad gydytojai klysta, ramindami save, kad jų vaikas ligą išaugs ir viskas bus gerai. Šiuo etapu specialistams būna ypatingai sunku dirbti su  šeima, kai kažkoks sutrikimas pradeda ryškėti jau paaugusiam vaikui. Tokiu atveju šeimos išgyvenama krizė dar stipresnė, nes šeima, galvojusi, kad augina sveiką vaiką, turi prisitaikyti prie skaudžios realybės.

Šeimos narių santykiai pasikeičia negrįžtamai

Psichologai teigia, kad šeima, kurioje gimė neįgalus vaikas, arba dar labiau suartėja, arba išsiskiria. Todėl teigiama, kad įvairių specialistų pagalba yra būtina nuo pat neįgalaus vaikelio gyvenimo pradžios. Tiek psichologų, tiek socialinių darbuotojų pagalbos dėka, tėvams bei kitiems šeimos nariams bus lengviau prisitaikyti prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų, atrasti ryšį ne tik su savo vaiku, bet ir tarpusavyje.

Neįgalaus vaiko mama paprastai savo vaiką stengiasi apsupti dar didesne meile, rūpesčiu ir globa, todėl dažnai nutinka taip, kad mama nutolsta nuo vyro ir kitų vaikų. O tai savo ruožtu dar labiau aštrina situaciją, nes vyras ir vaikai turi susitaikyti ne tik su naujo šeimos nario negalia, bet ir mamos  dėmesio netekimu.

Šeima privalo išlikti visuomenės dalimi

Neįgalaus vaiko raidai labai svarbus tinkamas ugdymas ir socializacija. Deja, nemažai vaikus su negalia turinčių šeimų yra linkę užsidaryti nuo pasaulio, manydami, kad visuomenė kitokio vaiko priimti nenorės. Tėvai teigia, kad kartais susilaukia neigiamo ar net agresyvaus elgesio būdami viešojoje aplinkoje. Taip tik dar labiau didinama šeimų atskirtis ir šeimos bei vaiko socializacija gali vykti tik jiems būnant gydymo įstaigose ir bendraujant su specialistais. Tokia socialinė patirtis yra labai ribota, nes šeima nesijaučia visavertė visuomenės dalis. Atlikti tyrimai tik patvirtina tai, kad šeimoms, auginančioms vaikus su negalia, nesudaromos sąlygos įvairiapusiškai leisti laisvalaikį.

Dėl socialinės ir visuomeninės paramos trūkumo problemos šeimose gilėja, šeima vengia su vaiku dalyvauti integracijos programose, o atlikti tyrimai rodo, kad mažėja vaikų, kurie būtų integruojami į bendrojo lavinimo mokyklas. Vietoj to tėvai vaikus su lengva negalia leidžia į specialiojo ugdymo mokyklas, taip mažindami vaikų integraciją į visuomenę.

Šeimų, auginančių neįgalius vaikus, problema yra labai svarbi. Joms reikalingas visuomenės palaikymas, nes tai verčia nesijausti tokiais vienišais savo nelaimėje. Neįgalius vaikus auginančios šeimos skatinamos bendrauti tarpusavyje bei dalintis naudinga informacija. Reikėtų skatinti šeimas nebijoti kreiptis pagalbos į specialiuosius centrus ir stengtis neužsidaryti nuo likusio pasaulio. Juk kuo dažniau visuomenė matys savo aplinkoje vaikus su negalia, tuo labiau vystysis tolerancija tokiems vaikams ir jų šeimoms.

+8
+9 -1
  • Neįgaliųjų technika
  • Neįgalumas
  • Vaikas su negalia
  • Neįgaliųjų įranga

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *