Kai traumatologas negali išgydyti skaudančios vaiko kojos

Lapkričio 18, 2014 | Ieva Navarackaitė
+13
+15 -2

Kai traumatologas negali išgydyti skaudančios vaiko kojos

Iš kur žinoti, kad vaikui skauda sąnarį? 

Vyresni vaikai garsiai pasiskundžia sąnario skausmu, patinimu, tačiau ką daryti su mažaisiais? Kelerių metų mažylis tėvams nepraneš, kad jam skauda kojytę. Dažniausiai vaikelis tampa ramesnis, atsisako vaikščioti arba eina šlubuodamas. Skaudamą vietą vaikas saugo, neleidžia liesti, stengiasi kuo mažiau apkrauti fizine veikla (pvz., vengia atsistoti, paimti žaislą, piešti). Vyresni vaikai praleidžia sporto būrelių treniruotes, sumažėja jų fizinis aktyvumas, pasireiškia irzlumas, jie tampa uždaresni. 

Reikšmingi simptomai, verčiantys pagalvoti apie reumatologinę ligą: 

  • skausmas sutrikdo dienos aktyvumą, sunku nueiti ilgesnius atstumus;
  • sutrikdo sportinę veiklą, silpnina fizinį aktyvumą;
  • sukelia problemas grojant muzikos instrumentais ar trukdo šokant;
  • dėl smulkiųjų sąnarių (pvz., pirštų, riešų) skausmų vaikas atsisako rašyti, piešti, apsirengti. 

Kai skausmas žadina naktimis 

„Naktį sąnarius gali skaudėti dėl natūralių augimo procesų (dažniausiai naktiniai augimo skausmai pasireiškia 2–12 m. vaikams).“ Pavojingas simptomas – naktinis skausmas, dėl kurio vaikas pabunda iš miego. Naktimis sąnarius ar kaulus gali skaudėti sergant kraujo ligomis, augant piktybiniam navikui kauliniame audinyje. Nors naktinis kojos skausmas svarbus simptomas, nereikėtų per anksti panikuoti ir baimintis sunkios ligos. Svarbiausia, visus simptomus vertinti kartu ir stebėti bendrą vaiko savijautą. 

Naktį sąnarius gali skaudėti dėl natūralių augimo procesų (dažniausiai naktiniai augimo skausmai pasireiškia 2–12 m. vaikams). Kai vaikas naktimis jaučia skausmą, reikėtų atkreipti dėmesį į jo elgesį ir sveikatos būklę dienos metu. Jeigu vaikas aktyvus, linksmas, žaidžia įprastus žaidimus, domisi aplinka, sąnariai nepatinę, neskausmingi, greičiausiai susidūrėte su naktiniu augimo skausmu. Taigi toks skausmas vaiko augimui ir vystymuisi nekenkia.

Manoma, kad tokių skausmų atsiradimui įtakos turi emocinės ir psichologinės problemos, sunki psichologinė atmosfera namuose. Tačiau jeigu vaiko svoris ėmė kristi, pasikeitė jo elgesys, dienos įpročiai, vertėtų sunerimti ir kreiptis į gydytoją. 

Ką gali reikšti papildomi simptomai? 

Sąnario sustingimas. Labai reikšmingas nusiskundimas, dažniausiai pasireiškiantis sergant juveniliniu idiopatiniu artritu (JIA) ar sistemine raudonąja vilklige (SRV). Tėvai dažnai skundžiasi: „Ryte vaikas elgiasi lyg senelis, kol prasimankština ir ateina pusryčiauti.“ Minėtas simptomas gali pasireikšti ir po pietų miego. Dažnai girdimi ir tokie nusiskundimai: „Prisėdo prie kompiuterio ir vėliau sunkiai atsistojo; po namų darbų ruošos ėmė skųstis, jog sunku prasijudinti; vaikui sąnarys sustingsta ir po ilgos kelionės automobiliu.“ 

Karščiavimas. Tai svarbus simptomas, į kurį atsižvelgiama norint nustatyti sąnario skausmo priežastį. Itin reikšminga karščiavimo pradžia: ar ji sutapo su sąnario skausmo pasireiškimu, ar sąnarius ėmė skaudėti praėjus kelioms dienoms ar savaitėms po karščiavimo? Kokia buvo aukščiausia temperatūra, ar kartu pasireiškė kiti simptomai (vėmimas, viduriavimas, skausmingas šlapinimas ir pan.)? 

Jeigu susergama bakterine infekcija, sąnario skausmas ir karščiavimas prasideda tuo pačiu metu. Tokiu atveju vaiko temperatūra pakyla keliais laipsniais (virš 38 °C). Susirgus reaktyviniu artritu, karščiavimas pasireiškia kiek anksčiau, dar prieš sąnario uždegimą, o praėjus kelioms dienoms ar savaitėms – ir sąnario skausmas. 

Sisteminė jaunatvinio idiopatinio artrito forma taip pat susijusi su karščiavimu. Tokio artrito atveju temperatūros pakilimas gali pasireikšti kasdien tam tikru paros metu. Kylant temperatūrai atsiranda sąnarių skausmas, o tarp karščiavimo epizodų kūno temperatūra normalizuojasi. Gali būti pastebimas ir odos bėrimas, kuris taip pat susijęs su kūno temperatūros svyravimais. 

Kaip vaikui diagnozuojama reumatologinė liga? 

Diagnozė grindžiama remiantis pasireiškiančiais simptomais, laboratorinių tyrimų rezultatais ir sąnario rentgenografiniais ar echoskopiniais vaizdais. Labai svarbus rizikos veiksnys – šeimoje pasireiškusios sąnarių ar dermatologinės ligos. Dažnai atliekama sąnario punkcija ir vertinamas gautas skystis, atmetama infekcijos tikimybė. Magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos tyrimo prireikia retai. 

Vaikų, sergančių įvairiomis sąnarių ligomis, akys turi būti reguliariai tikrinamos. Viena dažniausių vaikų artrito komplikacijų – uveitas, galintis įgauti labai sunkią formą ir netgi atimti vaikui regėjimą. Tai labai pavojinga komplikacija, nes dažnai vaikas nejaučia jokių simptomų. Uveito simptomai gali pasireikšti per vėlai, kai gydymas bus nebeefektyvus. Todėl ne tik gydytojas, bet ir tėveliai turėtų prisiminti laiku patikrinti vaiko akytes

Kaip padėti augančiam vaikui – sumažinti sąnarių skausmą? 

Daugelis reumatologinių vaikų ligų yra lėtinės, kontroliuojamos vaistais. Jei vaikelis skundžiasi augimo skausmais, galite jam padėti keliais būdais. 

  1. Jei vaikui skauda sąnarius, sporto nederėtų visiškai atsisakytiSkausmą malšina kojų masažas, šiluma.
     
  2. Šalčio masažas. Skaudamą sąnarį galima masažuoti naudojant ledo gabalėlius. Šis metodas slopina patinimą, ūmų ar lėtinį skausmą. Rekomenduojama masažuoti 2–3 kartus per dieną. Masažas turėtų trukti iki 20 min.
     
  3. Gali padėti vandens masažas duše nukreipiant šilto vandens srovę į skaudamą sąnarį.
     
  4. Esant labai stipriam skausmui, jeigu tai kenkia vaiko miegui, galima vartoti vaistus nuo skausmo (vaikams rekomenduojama rinktis tik paracetamolį arba ibuprofeną; aspirinas nėra tinkamas dėl sunkių šalutinių reakcijų).

    Kartais skausmo epizodas gali tęstis kelias naktis iš eilės. Tuomet galima vartoti ibuprofeną prieš miegą. Bet šio vaisto vartojimas prieš miegą rekomenduojamas tik tada, kai skausmas užsitęsia ir matote, kad vaikas dėl miego stygiaus yra išvargęs. Vaistus vartoti patartina tik keletą vakarų.
     

  5. Atsiradus kojos skausmui, labai svarbu nesumažinti vaiko fizinio aktyvumo iki visiško jo atsisakymo. Užsiimti fizine veikla rekomenduojama tada, kai vaiką vargina augimo skausmai ar sergama lėtine sąnarių liga ir ji kontroliuojama vaistais, kai nėra jos paūmėjimo. Stiprūs raumenys, geras jų tonusas taip pat gali sumažinti augimo skausmą.
     
  6. Labai naudingos kineziterapinės procedūros, magnetorerapija, baseinas. 

Taigi, svarbiausia laiku pastebėti ne tik skaudamą vaiko kojytę, slopinti skausmą, bet ir prisiminti, kad net ir mažuosius gali užklupti sunkios reumatologinės ligos. Jos turi būti laiku atpažintos ir gydomos. Tuomet vaikas, sergantis lėtine reumatologine liga, galės džiaugtis judėjimo laisve, augti, vystytis ir net siekti gerų rezultatų sporto, muzikos ar šokių srityse. 

Taip pat skaitykite:
Vaiko dirglumas – kas normalu, o kada vertėtų sunerimti »
Kokios dažniausios vaikų akių ligos ir kaip jų išvengti? »
Reumatoidinis artritas  (ligos simptomai, gydymas ir profilaktika) »
„Klausk eksperto“. Mano sūnui 3 m., kai jis nepatenkintas – ima daužyti savo galvą »

1 2
+13
+15 -2
  • Jaunatvinis idiopatinis artritas
  • Uveitas
  • Reumatologai
  • Artritas
  • Reumatoidinis artritas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *