Kai vyrams smogia žemiau juosmens

Liepos 10, 2018 | L. Rimgailė
+18
+18 -0

Jei tarp moterų viena iš dažniausių onkologinių ligų yra krūties vėžys, tai tarp vyrų – prostatos. Deja, tačiau prostatos vėžys dažnai būna diagnozuojamas vėlyvoje stadijoje, tad piktybiniai navikai yra viena iš pagrindinių daugelio vyrų mirties priežasčių. Dėl to yra būtina žinoti, ką daryti tuomet, kai smogia žemiau juosmens – gydytojas diagnozuoja, jog vyrui prostatos vėžys.

Vėžys – diagnozė, bet ne nuosprendis

Svarbu suprasti, jog yra išskiriama kelios auglių grupės: gerybiniai ir piktybiniai augliai.

Jei Jums diagnozavo, jog yra gerybinis auglys, tuomet nerimas turėtų sumažėti, mat gerybinio auglio ląstelės nemigruoja į kitas organizmo vietas, tačiau tai nereiškia, jog nereikia jo gydyti. Net ir gerybinį auglį reikia nuolat stebėti, nes gerybiniam augliui užaugus dideliam gali atsirasti daug rūpesčių, pavyzdžiui, jis ims spausti jį supančius audinius ir organus.

Prostatos ligas gali išduoti tokie simptomai kaip skausmas šlapinantis, dažnas šlapinimasis naktį, staigus noras bėgti į tualetą šlapintis ar net kraujas šlapime arba sėkloje.

 

Jei gydytojas diagnozavo piktybinį auglį, dar kitaip vadinamą vėžį, tuomet sunerimti reikėtų kur kas labiau, mat vėžio ląstelės iš auglio gali sparčiai plisti į kitus audinius ir taip ląstelės užims vis daugiau vietos, galės prasiskverbti į auglį supančius sveikus audinius, pasireikš tam tikri, nemalonūs simptomai. Pavyzdžiui, jei yra prostatos vėžys, tuomet auglys gali blokuoti šlapimo srovę. Prostatos ligas gali išduoti tokie simptomai kaip skausmas šlapinantis, dažnas šlapinimasis naktį, staigus noras bėgti į tualetą šlapintis ar net kraujas šlapime arba sėkloje. Kai kuriems vyrams gali pasireikšti impotencija.

Ir nors daugeliui vyrų prostatos vėžys formuojasi lėtai, nesukelia didelių sutrikimų tol, kol neišplinta už prostatos ribų, tačiau prostatos vėžį svarbu diagnozuoti kuo anksčiau, kad būtų įvertintas jo agresyvumas ir vėžys būtų gydomas dar prieš jam išplintant.  

Vyresni vyrai raginami pasitikrinti

Kiekvienas stipriosios lyties atstovas turėtų žinoti, jog kuo vyras vyresnis, tuo didesnė rizika susirgti prostatos vėžiu. Todėl vyresni nei 50 metų vyrai turėtų kasmet profilaktiškai pasitikrinti pas urologą.

Urologas atliks prostatos fizinę apžiūrą, kuri leis pamatyti, ar prostata nėra padidėjusi, patikrins prostatos gaminamo PSA (prostatos specifiniu antigenu) vadinamo proteino lygį kraujyje. Jie bus nustatytas aukštas PSA lygis – tai jau bus pirmas požymis, kuris rodys, jog reikalingi tolimesni tyrimai.

Atsiminkite, jog rizika susirgti prostatos vėžiu padidėja tuo atveju, jei kas nors iš artimųjų sirgo prostatos vėžiu. Be to, kaip ir daugelio vėžinių susirgimų, taip ir prostatos vėžio atsiradimą lemia netaisyklinga, nesubalansuota mityba. Mitybos racionas, kuriame daug gyvulinės kilmės riebalų ir mažai vaisių, daržovių ir žuvies, gali padidinti riziką susirgti prostatos vėžiu.

Prostatos vėžio gydymas

Nuo to, kokia prostatos vėžio stadija, priklauso gydymo būdas. Kiekviena prostatos vėžio stadija gydoma bent keliais būdais. Gydytojai, stengdamiesi kiekvienu konkrečiu atveju rasti tinkamiausią gydymo būdą, prostatos vėžį skirsto į:

  • Organų apribotą (lokalizuotą pačioje liaukoje);
  • Lokaliai pažengusį (tai arba didelis prostatos auglys, arba auglys, išplitęs ne per daug toli nuo pirminio auglio);
  • Metastazinį (tokio auglio ląstelės migruoja toli nuo vėžio židinio ir lemia daugelio naujų auglių atsiradimą).

Prostatos (kitaip priešinės liaukos) vėžys – klastinga, tačiau itin dažnai pasitaikanti liga. Deja, tai pati dažniausia onkologinė liga, kuri diagnozuoja Lietuvos vyrams. Teigiama, kad ligos atvejų kiekvienais metais vis daugėja. Būtent dėl šios priežasties būtina skatinti savo artimus vyrus nedelsti ir pasitikrinti.

Plačiau:

Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės

Gydant organu apribotą arba lokaliai pažengusį prostatos vėžį dažniausiai taikomi tokie gydymo būdai kaip chirurgija, spindulinė terapija (švitinimas), hormonų terapija, krioterapija (smarkus šaldymas anomaliam arba sergančiam audiniui naikinti), kai kurių aukščiau išvardytų būdų deriniai ir laukimas stebint.

Kiekvienas atvejis yra individualus, tad vyrai turėtų nebijoti kreiptis į urologą, konsultuotis ir nedelsiant gydyti šią ligą.

+18
+18 -0
  • Prostatos vėžys
  • Erekcijos sutrikimai
  • Erekcijos sutrikimų priežastys
  • Erekcijos sutrikimų gydymas
  • Prostata
  • Urologai
  • Skausmingas šlapinimasis
  • Urologas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *