Kaip atpažinti nagų grybelį ir jo išvengti?

Birželio 30, 2015 | Agnė Šemetaitė
0
+2 -2

Daugumai vien mintis apie nagų grybelį sukelia pasišlykštėjimą ir asocijuojasi su higienos trūkumu. Būtent dėl šios priežasties dažnai vengiama kalbėti apie šį susirgimą ir bandoma jį nuslėpti. Perskaitę straipsnį sužinosite, kas yra onichomikozė, įprastai vadinama nagų grybeliu, kokie jos simptomai ir profilaktikos priemonės, kurias dažnai tiesiog pamirštame. 

„Nagų grybelis itin paplitęs visame pasaulyje – juo serga beveik kas ketvirtas gyventojas.“ Nagų grybelis itin paplitęs visame pasaulyje – juo serga beveik kas ketvirtas gyventojas. Nors daugumą labiausiai gąsdina nago išvaizda, pažeista grybelio, ši liga yra ne tik estetinė problema. Nagų grybelis sukelia ligoniui nepatogumą, skausmą ir įvairias nago deformacijas. Negydomas grybelis gali išplisti į kitas kūno vietas, alergizuoti organizmą. Taip pat reikia nepamiršti, kad sergantysis gali užkrėsti aplinkinius. Dėl šių priežasčių kiekvienam svarbu žinoti, kaip galima išvengti šio susirgimo ir kaip reikėtų atpažinti nagų grybelį. Atpažinus šią ligą reikėtų kreiptis į specialistus diagnozės patikslinimui ir gydymui.

Kas yra onichomikozė? 

Gydytojai nagų grybelį vadina onichomikoze (lot. Onychomycosis). Tai užkrečiama lėtinė grybelinė odos liga, kuri pažeidžia nago plokštelę ar nago guolį. Ją dažniausiai sukelia odoje prisitaikę gyventi trijų rūšių grybeliai: 

  • dermatofitai,
  • pelėsiniai grybeliai,
  • mieliagrybiai. 

Kokie nagų grybelio požymiai? 

Nagų grybelio padeda išvengti paprastos priemonėsAtpažinti įsisenėjusį grybelį nėra sunku net ir ne specialistui, tačiau ligos pradžioje ne vienam gali iškilti keblumų sprendžiant, ar nago išvaizda pakito dėl grybelio, ar dėl įvykusios traumos, nepatogios avalynės ar gretutinės ligos.  

Grybelio pažeistas nagas pirmiausiai praranda blizgesį, pasidaro nebeskaidrus. Vėliau ima storėti, jo paviršius pasidaro nelygus, nagas pakeičia spalvą – dažniausiai tampa gelsvas, bet gali pasidaryti baltos, žalios ar net juodos spalvos. Spalvos pokyčiai nebūtinai turi apimti visą nagą – gali atsirasti dėmių, linijų. Kartais nago plokštelė kaip tik išplonėja. Infekcijai toliau plintant nagas pasidaro trapus, pradeda lūžinėti, jo galas pasidaro tarsi nudilęs. Negydant grybelio odą aplink pažeistą nagą taip pat gali pažeisti infekcija, ji paraus, taps skausminga. Užleistam nagų grybeliui būdinga nago deformacija, skausmingumas, nagas gali skleisti nemalonų kvapą. 

Dažnai net ir gydytojas vien apžiūrėjęs nagą negali pasakyti, ar tai tikrai grybelis, nes tik pusės visų nagų pažeidimų kaltininkas yra grybelis. Norint patvirtinti nagų grybelio diagnozę, reikia atlikti tyrimus: mikroskopiškai apžiūrėti nago nuograndas ir pamėginti laboratorijoje išauginti grybelį. 

Kaip plinta grybelis ir kaip nuo jo apsisaugoti? 

Norint išvengti nagų grybelio visų pirma reikia žinoti, kaip juo užsikrečiama. Turbūt labiausiai paplitęs mitas apie nagų grybelį yra tas, kad juo serga tik higienos nesilaikantys žmonės. Tai netiesa, nes grybelis yra užkrečiama liga. Taigi klaidinga galvoti, kad vien dažnai plaunant kojas ar rankas išvengsime šios ligos.  

1 2
0
+2 -2
  • Dermatologai
  • Onichomikozė (Nagų grybelis)
  • Odos grybelinės ligos
  • Prakaituojančios kojos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *