Kaip išvengti kačių įdrėskimų sukeliamų infekcijų?

Liepos 20, 2015 | Justė Latauskienė
+4
+4 -0

Katė – vienas populiariausių naminių gyvūnų Lietuvoje. Bet kartais net ir pūkuotas augintinis supykęs ar įsisiautėjęs žaidimo metu įdreskia. Kaip derėtų prižiūrėti katės paliktą įdrėskimą, kad jis kuo greičiau sugytų ir per jį į organizmą nepatektų infekcija? Pateikiame 8 paprastus žingsnius, ką reikia daryti įdrėskus katei. 

„Jeigu įdrėskimo vietoje pasirodė keli kraujo lašai, nepulkite jų iš karto valyti. Taip organizmas pats saugosi nuo bakterijų.“ 1. Prieš liesdami žaizdą stropiai nusiplaukite rankas su muilu. Jeigu turite, naudokite antibakterinį muilą. Nusišluostykite rankas švariu, sausu ar vienkartiniu rankšluosčiu. Neskubėkite. Kuo švariau ir rūpestingiau atliksite visus veiksmus, tuo mažiau tikėtina, kad užsikrėsite kokia nors infekcija. 

2. Apžiūrėkite įdrėskimus. Dauguma kačių apdrasko žaisdamos ir jų padaryti įdrėskimai būna negilūs. Tačiau kačių, ypač vaikštančių lauke, nagai gali būti aplipę įvairiomis žmogui pavojingomis bakterijomis ir net mažas įdrėskimas gali tapti rimtos, sunkiai gydomos infekcijos priežastimi. 

Besiginanti katė gali įdrėksti labai giliai ir sužaloti po oda esančius audinius. Jeigu matote, kad iš žaizdos bėga daug kraujo, ji yra gili ar jos kraštai patys nesusiglaudžia, taip pat jeigu žaizda yra ant veido ar apdraskytas labai mažas vaikas, būtinai kreipkitės į gydytoją. 

Pasirodyti gydytojui derėtų, jeigu apdraskytas asmuo nėra skiepytas stabligės vakcina ar paskutinį kartą skiepytas daugiau nei prieš 10 metų. Taip pat būtina kreiptis į gydytoją apdraskius nežinomai ar staiga keistai ėmusiai elgtis jums pažįstamai katei ‒ gali būti, kad toks elgesys signalizuoja apie pasiutligę. Pasiutligės infekcija nėra išgydoma ir visada mirtina, bet laiku pasiskiepijus jos galima išvengti. 

3. Leiskite nubėgti keliems kraujo lašams. Jeigu įdrėskimo vietoje pasirodė keli kraujo lašai, nepulkite jų iš karto valyti. Taip organizmas pats saugosi nuo bakterijų. Leiskite šiems kraujo lašeliams nubėgti toliau nuo žaizdos ir tada juos švelniai nuvalykite. 

4. Leiskite kraujui sukrešėti. Uždenkite žaizdą švariu bintu ar servetėle ir švelniai spausdami palaikykite porą minučių. Taip apsaugosite ją nuo bakterijų patekimo iš išorės. Per šį laiką žaizdoje likęs kraujas turėtų sukrešėti ir sudaryti natūralų apsauginį barjerą. 

5. Leiskite žaizdai kvėpuoti. Jeigu turite antibakterinių ar gijimą skatinančių tepalų, tepkite juos tik aplink įdrėskimą (ne ant žaizdos!). Jeigu įdrėskimą tvarstote ar klijuojate pleistru, pasirinkite medžiagas, kurios praleidžia orą. Uždengus žaizdą orui nepraleidžia medžiaga joje susilaiko drėgmė. Taip sudarysite palankias sąlygas bakterijoms daugintis ir apsunkinsite infekcijos gydymą. 

Ką daryti nutikus nelaimingam atsitikimui? Naudingi patarimai

„Pirmiausia nedelsiant panardinkite nudegusią kūno dalį į šaltą vandenį arba dėkite ant pažeistos odos šaltus kompresus. Suvilgykite medžiagos skiautę šaltame vandenyje, išgręžkite ir dėkite ant žaizdos.“ 

Daugiau patarimų įvairiais gyvenimo atvejais rasite čia:
Ką daryti nutikus nelaimingam atsitikimui? Naudingi patarimai » 

6. Stebėkite įdrėskimą. Pakeiskite tvarstį ar pleistrą vos jam susipurvinus, bet ne rečiau kaip vieną kartą per dieną. Kiekvieną kartą nuėmę tvarstį apžiūrėkite įdrėskimus. Jeigu matote, kad oda aplink juos paraudusi, patinusi, skausminga ar iš žaizdos skiriasi pūliai, kreipkitės į gydytoją dėl tolimesnio infekcijos gydymo. 

7. Stebėkite bendrą būklę. Sekite bendrą apdraskyto asmens būklę. Kačių įdrėskimai yra pavojingi ne tik dėl vietinės, bet ir dėl sisteminės infekcijos, kurią sukelia bakterija Bartonella henselae. Kadangi ši bakterija į žmogaus organizmą patenka išskirtinai tik per kačių įdrėskimus, jos sukelta infekcija taip ir vadinama – kačių įdrėskimo liga. 

Jeigu per kelias savaites ar net mėnesius po įdrėskimo imate pastebėti naujai atsiradusį apetito sumažėjimą, galvos skausmą, silpnumą, karščiavimą ar užčiuopiate padidėjusius limfmazgius, kreipkitės į šeimos gydytoją. 

Kačių įdrėskimo ligą sukeliančios bakterijos yra viduląsteliniai parazitai, todėl šios infekcijos gydyme antibiotikai naudojami tik kraštutiniais atvejais. Infekciją gydantis pačiam, didžiausia medikų ir artimųjų pagalba ‒ ramybė ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Daliai pacientų skausmą sumažinti padeda šilti kompresai, dedami ant padidėjusių limfmazgių. 

Kartais identifikuojant tikslią limfmazgių padidėjimo priežastį tenka aspiruoti limfmazgius. Tuomet iš jų specialia adata ištraukiamas nedidelis skysčio kiekis, kuris ištiriamas laboratorijoje. Jeigu limfmazgiai sureaguoja labai stipriai ir juos labai skauda, pasirenkamas chirurginis infekcijos gydymo būdas iš jų ištraukiant skystį ar tiesiog juos atveriant. 

8. Nepamirškite katės. Visuomet stebėkite naminio gyvūno būklę, gydykite infekcijas, jei šis tokių turi. Paprašykite veterinaro, kad parodytų kaip tinkamai pakirpti gyvūnui nagus. Mokykite mažus vaikus, kaip taisyklingai elgtis su gyvūnu ir atpažinti įspėjamuosius infekcijos signalus. 

Laikydamiesi šių 8 patarimų pagreitinsite katės įdrėskimų gijimą ir sumažinsite infekcijos patekimo į organizmą riziką. Niekada nepamirškite, jog kiekvienas naujas katės įdrėskimas reikalauja tokios pačios stropios ir atidžios priežiūros, kaip ir prieš tai buvęs.

+4
+4 -0
  • Infekcinės ir parazitinės ligos
  • Pasiutligė
  • Toksoplazmozė
  • Katė ir nėštumas
  • Šeimos gydytojai
  • Katės

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *