Kalėdų metas – ypatingas, kupinas džiaugsmo, laukimo, šilumos. Dažnai Kalėdos idealizuojamos ir joms keliama daug lūkesčių, tačiau ne visada būna taip, kaip pasakose. Pasiruošimas šventėms gali sukelti ir daug streso, nerimo, netgi paaštrinti įtemptą situaciją šeimoje ar sustiprinti vienatvės jausmą. Tačiau norėdami sutikti Kalėdas su džiaugsmu ir vidine ramybe, turėtume pasistengti suvaldyti savo emocijas ir išspręsti prieššventines krizes. Štai keletas būdų, padėsiančių sumažinti stresą ir pyktį ruošiantis žiemos šventėms ir jau sulaukus Kalėdų.
Nėra namų be dūmų…
Šeima – pati didžiausia vertybė. Šaunu, jeigu jūsų šeima veikia kaip vienas kumštis. Tačiau galime prisiminti puikią patarlę: „Nėra namų be dūmų.“ Kiekvienoje, kad ir pačioje draugiškiausioje ir vieningiausioje šeimoje, kartais būna nesutarimų, vienas kito nesupratimo ir neįsiklausymo. Visi klystame – tai žmogiška. Tačiau ne visi mokame nuoširdžiai atsiprašyti, išsiaiškinti nuoskaudas ir susitaikyti. Konfliktai šeimose itin paaštrėja prieš šventes ir tai gali būti viena iš streso ir nerimo priežasčių. Taigi ką daryti?
„... žaidimai ir visų šeimos narių susikoncentravimas į vaikų laimę nejučia gali suvienyti ir suaugusiuosius.“ Nekurkite didelių lūkesčių. Ne visada Kalėdos tampa šilta, visus šeimos narius vienijančia švente. Dažnai lūkesčiai nepasiteisina ir apima slogi nuotaika. Kad to išvengtumėte, reikėtų realiai įvertinti situaciją šeimoje ir esant įtemptai atmosferai pagalvoti, kaip galėtumėte kontroliuoti savo jausmus. Stenkitės nepratrūkti ir suvaldyti pyktį, kad Kalėdos netaptų karo lauku. Geriausia nelaukti tinkamos progos (kuri dažnai tėra priežastis kuriam laikui atidėti nemalonų pokalbį), bet imtis iniciatyvos ir išspręsti nesutarimus šeimoje dar prieš šventes.
Galvokite apie vaikus. Mažieji visuomet beprotiškai laukia Kalėdų. Nesvarbu, ar vaiko šeimos nariai pykstasi, ar ne, – Kalėdos vaikams visuomet stebuklų metas. Taigi sutelkite dėmesį į vaikus, sugalvokite programą, žaiskite žaidimus, dalinkitės su jais šiluma ir gera nuotaika. Net jei širdyje jums kirba neišspręstas klausimas, neleiskite, kad vaikai tai pajaustų. Be to, žaidimai ir visų šeimos narių susikoncentravimas į vaikų laimę nejučia gali suvienyti ir suaugusiuosius.
Nepraraskite savitvardos. Jei jūsų šeimoje priimta per Kalėdas gerti alkoholinius gėrimus, pasistenkite, kad jų kiekis neatpalaiduotų jūsų tiek, kad prie šventinio stalo prarastumėte savitvardą. Aiškintis santykius tokiu būdu per Kalėdas – nėra geriausias sprendimas. Be to, alkoholio poveikis nėra atpalaiduojantis, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, veikiau atvirkščiai – alkoholis tik paaštrina įtampą ir sukelia stresą.
Nepasiduokite vienatvės jausmui – veikite!
Kad ir kaip stengtumėmės sukurti šventinę nuotaiką ir aplinką, kartais atrodo, kad net pats likimas trukdo tai padaryti. Gyvenimas kartais atneša labai sunkių išbandymų ir tinkamo laiko jis nepasirenka. Štai keletas patarimų, kaip įveikti vienatvę, jei jaučiatės visiškai apleistas arba gedite brangaus žmogaus per šventinį laikotarpį.
Susisiekite su artimu žmogumi. Net jei esate toli nuo savo šeimos ar draugų, pasinaudokite galimybe susisiekti su jais telefonu ar internetu. Nors nuotolinis bendravimas nesukelia tiek emocijų, kaip buvimas kartu, tačiau susiklosčius tam tikroms situacijoms, kad ir trumpas skambutis artimajam gali nuvyti niūrias mintis.
Padėkite kitiems žmonėms. Neturite nei vieno artimojo, su kuriuo galėtumėte prisėsti prie Kalėdų stalo? Negailėkite savęs, tai vers jaustis dar blogiau. Aplinkui daug vienišų žmonių, todėl imkitės iniciatyvos: prisijunkite prie įvairių labdaros akcijų, susidraugaukite su vienišais kaimynais arba suvienykite namo gyventojus ir surenkite mažą kalėdinę šventę namo vaikams. Tai visiems suteiks gerų emocijų, o ypač mažiesiems. Svarbiausia – veikti.
Suplanuokite Kalėdas. Apgalvokite, ką veiksite švenčių dieną: pasigaminkite šventinius pusryčius; pasilepinkite ir nusipirkite ką nors gražaus ar naudingo; užsiimkite tuo, kas suteiks jums teigiamų emocijų. Veiklos planas padės išvengti streso ir depresijos.