Kaip įveikti sausą kosulį?

Vasario 04, 2014
+12
+38 -26
1

Pasveikote po peršalimo, tačiau jau antrą savaitę kamuoja nesibaigiantis kosulys? Šaltuoju metų laiku tai itin dažna problema. Tyrimų rezultatai rodo, kad pasveikus po virusinės kvėpavimo takų infekcijos kosulys vidutiniškai tęsiasi dar 18 dienų. Sausas kosulys gali išvarginti žmogų ne mažiau nei sunki liga, todėl reikėtų imtis tinkamų gydymo priemonių.

„Itin stiprus sausas kosulys gali apsunkinti kvėpavimą, sutrikdyti miegą ir ilgainiui išvarginti sergantįjį, todėl patariama jį slopinti.“Kokį kosulį reikia slopinti? 

Kosulys gali būti produktyvus ir neproduktyvus. Produktyvaus kosulio metu atsikosima skrepliais, o neproduktyvus kosulys yra sausas. Produktyvų kosulį paprastai sukelia apatinių kvėpavimo takų dirginimas, pavyzdžiui, sergant plaučių uždegimu. Tuomet kosint su skrepliais kartu pašalinamos ir ligą sukėlusios bakterijos. Taip organizmas išsivalo ir greičiau pasveiksta, todėl produktyvaus kosulio slopinti nereikia.

Sausai kosėjama tuomet, kai sudirginami viršutiniai kvėpavimo takai ir gerklė. Žmonės dažnai jaučia nemalonų kutenimą gerklėje, kuris išprovokuoja kosulio priepuolį. Sausas kosulys dažnai kamuoja sveikstančiuosius po peršalimo ar gripo. Jį taip pat gali sukelti dūmai, dulkės ar kiti dirgikliai.

Sausas kosulys, kitaip nei produktyvus, nepadeda išvalyti kvėpavimo takų ir neskatina sveikimo proceso. Itin stiprus sausas kosulys gali apsunkinti kvėpavimą, sutrikdyti miegą ir ilgainiui išvarginti sergantįjį, todėl patariama jį slopinti.

Naminės priemonės nuo sauso kosulio 

  • Gerti daug skysčių. Skysčiai padeda „nuraminti“ sudirgusią ryklės gleivinę. Tam puikiai tinka karšta arbata, taip pat gėrimai su medumi. Jei kosulys produktyvus, skysčiai padeda suskystinti kvėpavimo takų sekretą, todėl lengviau atsikosima.
  • Miegant po galva pasidėti daugiau pagalvių. Kuo galva aukščiau, tuo mažiau kamuoja sausas kosulys.
  • Vartoti pastiles nuo kosulio. Čiulpiant pastiles išsiskiria seilės, kurios padengia ryklės gleivinę ir šiek tiek ją saugo nuo dirginimo. Šios pastilės slopina kosulį sukeliančių procesus, todėl tokį pat efektą galima pasiekti ir vartojant paprastus čiulpiamus saldainius.
  • Mesti rūkyti.
  • Vengti kontakto su dirgikliais, galinčiais išprovokuoti kosulį, pvz.: dūmais, dulkėmis ar tam tikromis cheminėmis medžiagomis. Jei nėra galimybių tokio kontakto išvengti, patariama dėvėti specialias apsaugines kaukes. 
Kaip gydyti bronchitą

„Bronchitas – sena liga, todėl apie jos gydymą per ilgą laiką sukaupta labai daug žinių. Dažniausiai naudojami įvairūs žolelių ir jų mišinių užpilai, arbatos, kompresai.

Plačiau apie bronchito gydymą:
5 natūralūs bronchito gydymo būdai »

Vaistai nuo sauso kosulio 

Jei naminės priemonės nepadeda, galima vartoti vaistus nuo sauso kosulio, tačiau būtina išsiaiškinti, kas sukėlė kosulį. Jei ši priežastis atrodo neaiški, geriausia kreiptis į šeimos gydytoją. Be to, prieš vartojant vaistus reikia įsitikinti, kad jus kamuojantis kosulys nėra produktyvus, nes produktyvaus kosulio slopinimas ne tik nepadeda, bet ir kenkia sergančiam organizmui.

Sausą kosulį rekomenduojama slopinti vaistais, jei jis vargina sveikstant po peršalimo ar gripo. Specialistai pataria vengti preparatų, kurie slopina visus peršalimo simptomus, kadangi daug efektyviau gydyti kosulį atskirai. Gydymui vartojami kosulį slopinantys vaistai (supresantai), kurie malšina kosulio refleksą. Alergijos sukeltam sausam kosuliui gydyti vartojami antihistamininiai vaistai.

Svarbu žinoti, kad vaistai nuo sauso kosulio gali sukelti problemų žmonėms, sergantiems astma, širdies nepakankamumu, hipertenzija ar kitomis ligomis. Jie taip pat gali sureaguoti su kitais vartojamais vaistais, pavyzdžiui, antidepresantais. Todėl prieš vartojant vaistus nuo sauso kosulio būtina atidžiai perskaityti vaisto informacinį lapelį, o dvejojant – kreiptis į gydytoją arba vaistininką.

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?

Nepamirškite, kad kosulys gali būti ne tik varginantis simptomas, bet ir rimtos ligos požymis. Tad neatidėliojant kreiptis į gydytoją reikėtų, jei: 

  • kosulys jus kankina ilgiau nei 4 savaites;
  • atkosite žalius skreplius arba skrepliai yra su kraujo priemaišomis;
  • kvėpuodami švokščiate, jums trūksta oro; 
  • atsiranda aštrus krūtinės skausmas, šaltkrėtis, kūno temperatūra pakyla iki 38 °C ar daugiau. 

Sausas kosulys yra tik simptomas, todėl svarbiausia surasti ir išgydyti jį sukeliančias priežastis. Nepamirškite, kad slopinti galima tik sausą kosulį. Tinkamas sauso kosulio gydymas paprastai padeda atsikratyti šio nemalonaus simptomo. Jei kosulys nepraeina per kelias savaites ar atsiranda kitų sveikatos sutrikimų, būtina kreiptis į gydytoją.

+12
+38 -26
1
  • Sausas kosulys
  • Kosulys

Susiję straipsniai

  • Auksinis pieno receptas nuo kosulio. Auksinis pieno receptas nuo kosulio: šis karštas gėrimas pastato ant kojų akimirksniu! paranormal.lt/news/auksinis_pieno_receptas_nuo_kosulio/2016-09-17-1770

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *