Persivalgymas – didelės naštos užkrovimas ne tik virškinimo sistemai, bet ir visam organizmui. Kokios dažniausios persivalgymo priežastys?
Keturios dažniausios persivalgymo priežastys
Pateikiame dažniausias priežastis, dėl kurių labai padidėja tikimybė, kad per trumpą laiką bus suvalgytas didelis maisto kiekis ir Jūs jausitės ne tik apsunkę ir aptingę, bet ir labai vangūs:
- Nereguliari mityba, padrikas mitybos režimas. Jei visą dieną badaujate, tai visai nenuostabu, kad vakare prisivalgote tiek, kad belieka tik griūti į lovą. Vis dėlto vakarinis persivalgymas – pats žalingiausias, nes virškinimo sistema naktį taip pat turėtų ilsėtis. Dėl vakarinio persivalgymo gali ne tik sutrikti virškinimo veikla, bet ir atsirasti miego sutrikimų. Taigi per visą dieną reikėtų pavalgyti apie 4-6 kartus ir ne rečiau, kaip 3-4 valandas. Tai padės apsisaugoti nuo alkio priepuolių ir išlaikyti tolygų ir pilnavertį energijos lygį. Be to, pusryčiai ir pietūs turėtų būti kur kas maistingesni nei vakarienė. Užkandžiaukite sveikais produktais – daržovėmis, vaisiais, riešutais, pilnagrūdžiais gaminiais. Jokiais būdais nepraleiskite pusryčių. Tad jei bent vieną vakarą pasistengsite nepersivalgyti, tuomet labai tikėtina, kad kitą dieną pusryčių norėsis savaime. Ir, priešingai, jei kas vakarą persivalgysite, tai visai nesunkiai pateksite į užburtą ratą, kai kitą dieną valgyti nesinori. Jei taip nutiktų, vakarienei rinkitės kažką lengvesnio, pavyzdžiui, daržovių sriubą ar salotas, o kitą dieną stenkitės pradėti maistingais pusryčiais ir sugrįžti į normalų mitybos režimą.
- Emocinis valgymas. Jei stresas ar nervinė įtampa priverčia Jus ieškoti kažko saldaus arba riebaus ir tuo metu tarsi prarandate kontrolę, tuomet labai tikėtina, kad Jus kamuoja emocinis valgymas. Tokiu atveju reikėtų spręsti pačią problemą – ieškoti psichologinių priežasčių, dėl kurių ir kyla noras persivalgyti. Turėtumėte pasistengti atskirti stresą ir maistą – tai gali būti labai pavojingas duetas, ypač jei „atsibundate“ tik tuomet, kai ištuštintos visos maisto atsargos. Stenkitės namie laikyti kuo mažiau nesveikų ir nenaudingų produktų, pavyzdžiui, saldumynų, bulvių traškučių, greitojo maisto. Tai padės išvengti pagundų. Stresą malšina mėgstama veikla, sportas, meditacija, kvėpavimo pratimai. Stenkitės maistą pakeisti kita veikla, ypač kai esate susikrimtę. Stenkitės namie laikyti kuo mažiau nesveikų ir nenaudingų produktų, pavyzdžiui, saldumynų, bulvių traškučių, greitojo maisto. Tai padės išvengti pagundų. Stresą malšina mėgstama veikla, sportas, meditacija, kvėpavimo pratimai. Stenkitės maistą pakeisti kita veikla, ypač kai esate susikrimtę.
- Nesubalansuota mityba. Jei Jūsų mityboje trūksta maistingų patiekalų, svarbiausių maistinių medžiagų ir vitaminų bei mineralų, tai taip pat gali daryti įtaką nevaldomiems persivalgymo priepuoliams. Galite pamėginti kurį laiką vesti mitybos dienoraštį ir jame nurodyti, kiek, ko ir kada šiandien valgėte? Rezultatas kai kuriuos gali labai sukrėsti – galbūt per visą dieną buvo išgerti tik trys puodeliai kavos, nevartota vandens, o vakare orkaitėje iškepta ir suvalgyta visa šaldyta pica? Tuomet visai nenuostabu, kad organizmas stokoja svarbiausių maistinių medžiagų ir siunčia signalus (sunkiai kontroliuojamus persivalgymo priepuolius). Tokiu nenumaldomu maisto poreikiu bandoma kompensuoti tai, ko Jūsų kūnas stokoja. Tad pasistenkite maitintis reguliariau ir sveikiau.
- Sotumo jausmo atmetimas. Jei persivalgote dėl to, kad Jums tiesiog skanu ir ignoruojate jau jaučiamą sotumo jausmą, tuomet reikėtų pradėti nuo paprasčiausios savikontrolės. Tokie persivalgymai labai būdingi per įvairias šventes ir susibūrimus. Vienkartiniai atvejai per daug žalos nepadarys, o maistą suvirškinti lengviau padės papildomai vartojami virškinimo fermentai, pavyzdžiui, Mezym. Mezym vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Taip gali nutikti būtent dėl persivalgymo – didelio maisto kiekio, suvalgyto per trumpą laiką. Vis dėlto jei persivalgymai kartojasi dažnai, turėtumėte savęs paklausti – kodėl? Galbūt reikėtų ieškoti kitų priežasčių? Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais. Plačiau: 10 maisto produktų jaunystei išsaugoti |