Kodėl būtina rūpintis savo kūno svoriu?

Vasario 19, 2018 | L.Rimgailė
+21
+21 -0

Sakoma, jog kiekvienas turime save besąlygiškai mylėti ir visai nesvarbu, ar stori, ar liesi esame – meilė sau prasideda ne nuo centimetrų skaičiavimo ant kūno linijų, bet nuo vidinės būsenos. Tačiau kiek tiesos slypi pasakyme „Kaip atrodai – taip ir jautiesi?

Sveikatos problemos, kurios kyla dėl pernelyg didelio svorio

Šių dienų ekonomiškai turtingose šalyse viena iš didžiausių sveikatos problemų – nutukimas, t.y. riebalų perteklius organizme. Vis dažniau pastebima, kaip daugėja žmonių, kurie per daug valgo ir per mažai sportuoja ir dėl to nesudegina kalorijų pertekliaus.

Nutukimas gali sukelti daugybę sveikatos sutrikimų: širdies ir  kraujagyslių ligos atsiranda (hipertenzija, insultas, miokardo infarkas), sąnarių ligos, cukrinis diabetas…

Kai žmogų kamuoja viršsvoris, jis tai mato ne tik į save žvelgdamas veidrodyje, bet ir kasdien atlikdamas tam tikrus veiksmus, apie pernelyg didelį svorį praneša tokie požymiai kaip:

Kojų tinimas, venų varikozė.  Dažnai vargina tas moteris, kurios turi viršsvorio, dirba stovimą darbą. Gydymui ir profilaktikai dažniausiai naudojami vietinio veikimo heparino tepalas, pvz.  „Lioton“, kuris gerina mikrocirkuliaciją, turi priešuždegiminį veikimą, jį naudoti gali nėščios bei maitinančios moterys.

Dažnas dusulys. Viršsvorio turintys žmonės daug dažniau pavargsta nei tie, kurių svoris normalus, juos vargina dusulys net ir einant įprastu žingsniu.

Greit išpilantis prakaitas. Viršsvorio turintys žmonės kartais skundžiasi, jog juos greitai išpila prakaitas, kuris kelia diskomforto jausmą.

Sąnarių skausmai. Viršsvoris, kurį kiekvieną dieną žmogaus kūnas neša, neigiamai veikia ir sąnarių sveikatą – ima mausti strėnų, klubų ir kelių sąnarius.

Padidėjusio svorio priežastis gali būti net ir vaistai bei skydliaukės ligos?

Ir nors viena iš dažniausių nutukimo priežasčių yra visai paprasta – valgome daugiau nei mūsų organizmui reikia, sudeginame per mažai kalorijų, visgi, kai kada net ir paprasti vaistai gali būti padidėjusio svorio priežastis.

Vyrai, kurie naudoja anabolinius steroidus, gali pastebėti, jog jiems padidėjo ne tik raumenys, bet ir bendra kūno masė.

Moterys, kurios geria kontraceptines piliules, gali susilaukti vieno iš šalutinių jų poveikio – svorio padidėjimo. Moterims riebalai dažniausia ima kauptis pečių, pilvo ir sėdmenų srityse.

Tad jei pastebėjote, jog naudojant vaistus svoris ėmė kisti, būtinai pasikonsultuokite dėl to su savo gydytoju.

Be to, skydliaukės sutrikimai taip pat gali lemti tai, jog moteriai niekaip nepavyksta turėti idealios figūros, mat endokrininės ligos gali būti susijusios su svorio didėjimu. Taip yra dėl to, jog esant skydliaukės hormonų trūkumui labai lėtėja medžiagų apykaita, todėl net mažas suvartojamų kalorijų skaičius sąlygoja svorio padidėjimą.

Kodėl būtina žinoti savo kūno masės indeksą (KMI)?

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja savo kūno svorį vertinti pagal kūno masės indeksą (toliau – KMI).

KMI – tai masės kilogramais ir ūgio metrais, pakelto kvadratu, santykis. Būtent KMI gali parodyti, ar žmogaus kūno svoris normalus, ar svoris ne per mažas, ne per didelis, ar jis nėra nutukęs.

Norite sužinoti savo KMI? Tuomet nesunkiai jį galite apskaičuoti pagal formulę:
KMI ═ masė (kg) / ūgis (m)2. 

Kūno masės indekso norma moterims 18,8 – 23,5 kg/m2, o vyrams 20 – 25 kg/m2. 

Jei KMI (kg/m²) gaunamas mažesnis nei 18,5, tai kūno svoris vertinamas kaip per mažas, jei 25–29,9 – antsvoris, 30–34,9 – I laipsnio, 35–39,9 – II laipsnio, daugiau nei 40,0 – III laipsnio nutukimas.

Atsiminkite, jog per didelis kūno masės indeksas yra lygiai taip pat pavojingas, kaip ir per mažas. Tad stenkitės visuomet išlaikyti normalų kūno svorį.

 

 

+21
+21 -0
  • Sporto nauda
  • Angelo dieta
  • Sporto klubai
  • Atkinso dieta
  • Sriubos dieta
  • Dieta „5:2“
  • Dietologas
  • Antsvoris
  • Sporto medicinos gydytojas
  • Japoniška dieta
  • Dieta
  • Grikių dieta

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *