Kodėl verta išgerti bent vieną puodelį kavos per dieną?

Sausio 19, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Dėl kavos naudos nuolat diskutuojama, tačiau svarstyklės dažniau krypsta kavos mėgėjų pusėn.

O kaip Jūs? Ar mėgstate kavą? Taip? Tai gerai, nes jis turi nemažai organizmui naudingų savybių.

Teigiama, kad kava ne tik suteikia energijos, tonizuoja organizmą ir teigiamai veikia protinę veiklą, bet ir skatina metabolizmą. Daugybė žmonių teigia, kad kava paskatina dažniau apsilankyti tualete. Juk ne paslaptis, kad sulėtėjusi medžiagų apykaita ir vidurių užkietėjimas yra vienos dažniausių šiuolaikinių žmonių sveikatos problemų. Kava gali padėti bent iš dalies išspręsti šias bėdas. Vis dėlto geriausia, kai vienas puodelis kavos „kompensuojamas“ bent dviem puodeliais negazuoto mineralinio vandens, nes pati kava veikia kaip diuretikas ir gali paskatinti greitesnį tam tikrų mineralinių medžiagų pasišalinimą iš organizmo.

Kai kurie moksliniai tyrimai rodo, kad kava mažina riziką susirgti tokiomis ligomis kaip cukrinis diabetas ar neurodegeneraciniai smegenų sutrikimai, kurie apima senatvinę silpnaprotystę (demenciją), Alzheimerio ligą ir pan. Tokį poveikį sukelia flavonoidai, kurių kavoje gana nemažai. Flavonoidai – tai natūralios biologiškai aktyvios medžiagos, gana galingi antioksidantai. Jiems būdingas priešuždegiminis, skausmą mažinantis, tinimus lengvinantis, nuo oksidacinio streso apsaugantis poveikis. Flavonoidai taip pat stiprina smulkiųjų kraujagyslių (kapiliarų) sieneles, mažina jų pralaidumą.   Viena 119 metų japonė atskleidė, kad ji yra užkietėjusi juodojo šokolado ir kavos gerbėja. Tai tikriausiai nėra tik paprasčiausias sutapimas, ar ne?

Manoma, kad kava gali padėti apsisaugoti nuo kepenų ir širdies ligų, o vienas net 13 metų vykęs tyrimas atskleidė, kad kava gali reikšmingai prailginti gyvenimo trukmę! Teigiama, kad juoda kava veikia panašiai kaip juodasis šokoladas, apie kurį sklinda vis daugiau gerų kalbų. Viena iš populiariausių šiandienos temų – būtent juodos kavos ir juodojo šokolado bei ilgesnės gyvenimo trukmės ryšys. Viena 119 metų japonė atskleidė, kad ji yra užkietėjusi juodojo šokolado ir kavos gerbėja.  Tai tikriausiai nėra tik paprasčiausias sutapimas, ar ne?

Kava vertinga ne tik dėl puikaus skonio bei aromato, bet ir dėl joje esančių organizmui naudingų medžiagų, pavyzdžiui, gana didelio kiekio antioksidantų, B grupės vitaminų ir tokių mineralinių medžiagų kaip manganas, magnis, fosforas, kalis ir kt. Kavoje taip pat yra organinių rūgščių, kurios gali teigiamai veikti sveikatą, gerinti nuotaiką, padidinti darbingumą.

Dėl kavos naudos dauguma specialistų daugiau ar mažiau sutaria. Vis dėlto per dieną reikėtų suvartoti ne daugiau kaip 3 puodelius šio kvapnaus gėrimo. Nesaikingas kavos vartojimas gali sukelti žalingą poveikį organizmui, pavyzdžiui, prisidėti prie tam tikrų mineralinių medžiagų trūkumo organizme ir kt. sveikatos sutrikimų. Pavydžiui, kavos kiekį apriboti iki vieno puodelio per dieną rekomenduojama tiems asmenims, kurie linkę į hipokalemiją – kalio kiekio kraujyje sumažėjimą. Hipokalemija sergantiems asmenims kavos gerti iš viso nerekomenduojama. Su ja atsargiai turėtų elgtis it blogai miegantys, daug streso patiriantys, labai jautrūs, širdies ir kraujagyslių ligomis (pavyzdžiui, arterine hipertenzija) sergantys asmenys. Kavos kiekį griežčiau apriboti rekomenduojama nėščioms ir besilaukiančioms moterims. Nustatyta, kad didesni kofeino kiekiai mažiausiai du kartus padidina persileidimo riziką.

Plačiau:

0
+0 -0
  • kavos nauda
  • kavos pupelių sudėtis
  • kavos skrudinimas
  • kavos skonis
  • kavos pupelės
  • Kava
  • kavos maistinė vertė
  • kavos kvapas
  • kodėl verta gerti kavą
  • kavos vertė

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *