Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni

Sausio 23, 2020 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis kojų tinimas ir jausmas, tarsi jos būtų medinės, yra tokio gyvenimo būdo dalis. Dauguma džiaugiasi, kad ryte šių simptomų beveik nebelieka ir vėl galima džiaugtis lengvesnėmis kojomis. Tačiau ar galima tokius požymius ignoruoti? 


Venų varikozė – išgydoma liga, tad geriau nelaukti, kol ant kojų atsiras atvirų žaizdų 

Ilgą laiką delsiant ir ignoruojant lėtinę ligą, ji progresuoti tikrai nesustoja – minėtieji pojūčiai pradeda kamuoti ne tik vakarais, bet ir didesniąją paros dalį. Tuomet taikytis su venų varikozės simptomais tampa tikrai nelengva, o ką jau kalbėti apie estetinį kojų vaizdą – dažnu atveju ant jų atsiranda vis daugiau mėlynių ir pigmentinių dėmių, išryškėja mėlynas venų tinklas, gumbeliai, o vėliau susiformuoja ir atviros žaizdos. Kojų opos yra ypatingai pažengusios ligos ženklas. Verta venų varikozę pažaboti vos tik pasirodžius pirmiesiems jos ženklams – tuomet nereikės kojų slėpti po ilgais sijonais ar kelnėmis ištisus metus ir bus galima džiaugtis lengvumo pojūčiu. 

 

Venų varikozė – dažna ir klastinga liga

Lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo paplitimas pasaulyje gana didelis. Įvairūs šaltiniai teigia, kad šis sveikatos sutrikimas kamuoja mažiausiai 20 procentų planetos gyventojų, tačiau minėtasis skaičius gali būti kur kas didesnis, nes daug žmonių delsia kreiptis į medikus laiku. Dažniau liga kamuoja moteriškosios lyties atstoves, mat ligos riziką didina turėtų nėštumų skaičius ir tam tikri moteriški hormonai. Vyrai anaiptol nėra išimtis – jiems lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas irgi gali apkartinti gyvenimą. Kadangi venų varikozė priskiriama paveldimoms ligoms, mažiausiai du trečdaliai ar net keturi penktadaliai atvejų pasireiškia dėl genetinio polinkio į silpnesnę jungiamojo audinio sandarą ir vožtuvų pakitimus. Pasitaiko atvejų, kai venų varikozės požymiai pradeda ryškėti jau paauglystėje, o retesniais atvejais – netgi ir vaikystėje. 

"Progresavimą skatina ir sėslus gyvenimo būdas, mažas fizinis aktyvumas, aukštakulnių ir ankštų drabužių dėvėjimas"

Venų varikozė yra lėtinė liga, kurią sukelia arba skatina begalė priežasčių

Priežastys ir rizikos faktoriai labai įvairūs: 

 

  • Svarbiausias – genetinis faktorius. Dauguma sergančiųjų teigia, kad ši liga kamavo ir tėvus, ir (arba) senelius (kiekvienam verta pasidomėti artimųjų sveikatos istorija).
  • Kuo asmuo vyresnis, tuo venų varikozės rizika didesnė.
  • Kitas labai svarbus veiksnys yra stovimas arba sėdimas darbas – kuo daugiau paros laiko praleidžiama vienoje pozicijoje, tuo greičiau vystosi ir progresuoja liga. Lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas ir jo simptomai dažnai pasireiškia biurų darbuotojams, tolimųjų reisų vairuotojams, paslaugų ir aptarnavimo sferoje dirbantiems asmenims, sunkius svorius kilnojantiems sportininkams (tai tik keletas tipinių pavyzdžių).
  • Venų varikozė greičiau išsivysto ir progresuoja nėščioms moterims, nes šiuo gyvenimo laikotarpiu ne tik padidėja svoris, vaisius spaudžia mažajame dubenyje esančias venas, bet ir pasikeičia vyraujančių moteriškųjų hormonų koncentracijos, lemiančios venų sienelių atsipalaidavimą.
  • Ši liga greičiau vystosi ir antsvorio turintiems asmenims. Progresavimą skatina ir sėslus gyvenimo būdas, mažas fizinis aktyvumas, aukštakulnių ir ankštų drabužių dėvėjimas.
  • Ligos atsiradimą paskatinti gali įvairios traumos, operacijos. 
 

Ką daryti, jei venų varikozė taikosi į Jūsų kojas

Genetinio polinkio, deja, kol kas pakeisti neįmanoma, tačiau įmanoma kai ką dėl savęs padaryti: 

 

  • Jei dirbate stovimą arba sėdimą darbą, stenkitės bent kartą į valandą pamankštinti sustingusius raumenis – pasivaikščioti, atlikti specialių mankštelių.
  • Dėvėkite patogią avalynę ir laisvesnius drabužius.
  • Atgaivinkite kojas kontrastiniu dušu.
  • Kai tik turite galimybę, pakelkite kojas aukščiau širdies lygio.
  • Judėkite ir palaikykite optimalų kūno svorį ir venkite venas traumuojančių sporto šakų, pavyzdžiui, aerobikos. Rinkitės vandens sportą, vaikščiojimą, dviračio mynimą.
  • Vartokite gelius su heparino natrio druska – jie padės sumažinti nemalonius simptomus. Lioton gelis tinkamas esant mazginiam venų išsiplėtimui.
  • Nešiokite specialias elastines kojines – tinkamai pritaikytos kompresinės pėdkelnės, tamprės ar kojinės padės jaustis lengviau ir stabdys ligos progresavimą, be to, apsaugos nuo pavojingų komplikacijų. Tai itin svarbu ilgų kelionių ar nėštumo metu.
  • Neignoruokite ligos ir kreipkitės į kraujagyslių chirurgą – jis atliks išsamią apžiūrą ir paskirs reikiamą gydymą bei profilaktikos priemones. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Jei Jūsų mažylis turi plokščiapėdystę, pravartu būtų vasarą jam leisti kuo daugiau vaikščioti basomis. Tiesa, pasirūpinkite, jog paviršius, kurį lies mažo vaiko jautrios pėdutės, būtų saugus.

Plačiau:

3 priežastys vasarą pasivaikščioti basomis
+1
+1 -0
  • Varikozė
  • Išsiplėtusios venos
  • Galūnių tinimas
  • Kojų venų ligos
  • Skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *