Norėdami džiaugtis nepriekaištinga šypsena, turėtume pasirūpinti ne tik kruopščia dantų, bet ir dantenų priežiūra. Dantis profilaktiškai reikėtų tikrintis kasmet, bet ar visi sąžiningai tai darome? Dantenų problemų turi net 75 % vyresnių nei 18 m. amžiaus žmonių, o dantenų problemos gali sukelti lėtinę infekcinę ligą ‒ parodontozę. Negydant parodontozės ilgainiui imama netekti dantų. Taigi, kaip laiku pastebėti ligos simptomus ir kaip juos gydyti?
„... didėjančios dantenų kišenės vis prasčiau laiko dantį savo vietoje ir jis iškrenta.“ Pirmuosius parodontozės požymius pastebėti gana sunku. Ši liga prasideda dantis supančių audinių ir dantenų uždegimu. Tinkamai neišvalytos dantų apnašos kaupiasi dantų šepetėliu nepasiekiamose vietose ir taip nuolatos sukelia uždegimą. O tarpdančiuose besikaupiančių mikroorganizmų toksinai tirpdo aplinkinius dantų audinius.
Jei pasikartojantis dantenų uždegimas nėra laiku pastebimas ir gydomas, dantenų audinys silpnėja, praranda savo funkcijas. Tirpstantis, dantį prilaikantis audinys (raiščiai ir kaulinis audinys), didėjančios dantenų kišenės vis prasčiau laiko dantį savo vietoje ir jis iškrenta.
Parodontozės simptomai
Dažnai pasikartojantis uždegimas ir progresuojanti parodontozė sukelia šiuos simptomus:
- dantenų kraujavimą (dažniausiai valant dantis);
- blogą burnos kvapą;
- nemalonų skonį burnoje;
- dantenų paraudimą ir patinimą;
- dantenų pūliavimą;
- dantenų kišenių didėjimą (dantenoms atsitraukiant nuo dantų, dantys atrodo ilgesni);
- dantenų kraštelių atsitraukimą nuo dantų;
- dantenų konsistencijos pakitimus (gali būti minkštos);
- dantų klibėjimą;
- nepatogumo jausmą kramtant ar sukandant dantis.
Sveikos dantenos turi būti tvirtos, kietos, švelniai rožinės spalvos, jei pastebite aukščiau išvardytus požymius, jaučiate skausmą ar diskomfortą, apsilankykite pas gydytoją odontologą. Jis nustatys šių simptomų priežastis ir patars, kaip tinkamai pasirūpinti burnos higiena.
Sunkus parodontozės gydymas
Parodontozę gydyti sudėtinga, o visiškas pasveikimas įmanomas tik labai anksti pastebėjus pirmuosius simptomus. Pradinėse parodontozės stadijose svarbiausias gydymo metodas ‒ apnašų išvalymas ir taisyklingų higienos įpročių formavimas. Jei parodontozė yra progresavusi, pas odontologą lankytis tenka dažnai, nes gydytojas turi atlikti procedūras, pristabdančias parodontozės progresavimą.
Apnašų šalinimas. Pirmiausia pašalinamos kietos ir minkštos apnašos, o kartu ir besikaupiančios bakterijos nuo dantų paviršiaus ir dantenų. Gali prireikti išvalyti apnašas, susikaupusias dantų kišenėse. Ši procedūra gali būti nemaloni ir skausminga, todėl rekomenduojamas nuskausminimas. Po šių procedūrų dantenų būklė pagerėja, sumažėja kraujavimas ir patinimas.
Chirurginės procedūros. Vėlesnėse stadijose parodontozės gydymui gali prireikti chirurginių procedūrų. Priklausomai nuo ligos sunkumo, gali būti atliekamos kelios procedūros.
- Dantenų kišenių mažinimo procedūra atliekama siekiant sumažinti tarpus tarp dantenų ir dantų, kad dantys būtų tvirčiau laikomi.
- Audinių augimo stimuliacija – tai procedūra, kurios metu dantenų audiniai veikiami lazeriu. Taip sumažinamas skausmas ir patinimas, skatinamas audinių atsinaujinimas.
- Minkštųjų ir kaulinių audinių implantai įstatomi siekiant pakeisti suirusį kaulinį ar dantenų audinį, taip suteikti tvirtesnę atramą dantims.
- Jei dantis ir aplinkiniai audiniai labai stipriai pažeisti, gali prireikti pašalinti dantį.
Vaistai. Parodontozės gydymui svarbūs ir medikamentai. Uždegimo mažinimui gali būti skiriami antibiotikai. Antibiotikai gali būti geriamų tablečių ar tepalo pavidalo, taip pat jų gali būti specialios dantų pastos sudėtyje.
Priemonės, mažinančios parodontozės tikimybę
Parodontozės gydymui ir profilaktikai rekomenduojami įvairūs augaliniai preparatai. Nuo uždegimo galima naudoti kalankės tepalą ir sultis, pasižyminčias antiseptiniu ir ląstelių atsinaujinimą skatinančiu poveikiu. Parodontozės paveiktų dantenų priežiūrai puikiai tinka šių vaistažolių tinktūros, antpilai ir nuovirai:
- jonažolių,
- medetkų,
- dilgėlių,
- kraujažolių,
- gysločių.
Nors parodontozė yra dantenų liga, svarbu žinoti, kad burnoje esanti infekcija ‒ grėsmė visam organizmui. Ši infekcija gali pažeisti širdį, sąnarius, sukelti priešlaikinį gimdymą. Ypač atidžiai burnos higienos reikėtų laikytis žmonėms, sergantiems diabetu, nes jiems rizika netekti dantų dėl parodontozės yra net 15 kartų didesnė.
Parodontozė gali atsirasti net turint visiškai sveikus dantis, todėl kasdienė burnos higiena neturi apsiriboti vien dantų valymu du kartus per dieną. Būtina naudoti specialų dantų siūlą, kuris pasiekia visas giliai besislepiančias apnašas.
Taip pat skaitykite:
Kaip taisyklingai valyti dantukus? »
12 įpročių, kurie gadina dantis »
„Klausk eksperto“ skiltis „Odontologija“ »