Saulutė vis kaitriau šildo žemę, čiulba iš šiltų kraštų grįžę paukščiai, prasikala pirmoji žaluma. Norisi su mažyliu praleisti gamtoje ilgesnę dienos dalį. Tačiau, kaip tyčia, vaikelį puola peršalimo ligos. Kodėl pavasarį vaikai dažnai serga?
Žiemos periodu imuninė sistema dirbo intensyviu režimu. Pavasarį ji pasitinka pavargusi (vaikučių imuninė sistema nėra iki galo išsivysčiusi ir bręsta palengva) . Organizmas negauna pilnaverčio maisto: vaisiai ir daržovės nebeturi reikalingų vitaminų, makro ir mikro elementų. Naudingos natūralios daržovės užauga anksčiausiai gegužės mėnesį. Be to, žiemos periodu vaikučiai juda mažiau, ypač lauke. Trūkstant saulės šviesos odoje nesigamina reikiamas vitamino D kiekis.
Šiltas ir drėgnas pavasario klimatas yra palanki terpė daugintis virusams ir mikrobams, tai yra, ligos sukėlėjams.
Pavasarinis atšilimas apgaulingas. Ryte apsiniaukę, per pietus 10 laipsnių šilumos, o vakare jau gali ir pašalti. Sunku tinkamai aprengti vaikutį, kad jis neperkaistų ar nesušaltų.
Kokios peršalimo ligos puola vaikus dažniausiai ir kaip su jomis kovoti?
Sloga – virusų sukeltas nosies gleivinės uždegimas. Ypač dažnai sloguoja vaikai iki 3 metų amžiaus. Pakelkite sloguojančio kūdikio lovelės galvūgalį. Dažniau jį panešiokite stačią ar kniūbsčią. Tai sumažins nosies sekreto nutekėjimą į kvėpavimo takus. Išbandykite izotoninį vandenyno vandens nosies purškalą su alavijų ekstraktu Quixx Soft. Jis tinka kūdikiams nuo 6 mėnesių amžiaus kasdieninei nosies priežiūrai ir profilaktikai: drėkina ir valo nosį, padeda nuraminti sausą arba sudirgusią nosies gleivinę.
Kai vaikas sloguoja ar jam yra ryklės uždegimas, infekcija gali per platų Eustachijaus vamzdį, jungiantį gerklę su vidine ausimi, nukeliauti į vidinę ausį ir sukelti vidinės ausies uždegimą. Neverskite esant slogai stipriai pūsti nosies, nes tai padeda infekcijai plisti į vidinę ausį. Ausies uždegimą reikia rimtai gydyti.
Bronchitas – stambesnių kvėpavimo takų (bronchų) gleivinės uždegimas, kuris neretai pažeidžia ir viršutinius kvėpavimo takus (nosį, ryklę, trachėją). Juo dažniau serga nusilpę, dažnai persišaldantys ir sergantys virusinėmis infekcijomis vaikai. Šio susirgimo priežastimi gali būti tiek virusai, tiek bakterijos, tačiau ūmus bronchitas dažniausiai susijęs su ūmia virusine infekcija. Šio susirgimo metu taip pat paburksta kvėpavimo takų gleivinė, dėl to pasunkėja kvėpavimas, atsiranda „metalinis“ kosulys, kuris po 1- 2 dienų pasidaro drėgnas. Ligonis atsikosti gleivingais skrepliais. Neduokite sergančiam ir skrepliuojančiam vaikui medikamentų, kurie slopina kosulį
Girdykite šiltomis arbatomis, kurios palaikys normalų organizmo skysčių balansą ir suskystins gleives bronchuose. Pabandykite išmokyti vaiką atsikosėti skreplius. Jei tam per mažas, pasiguldykite jį ant kelių kniūpsčiomis, galva šiek tiek žemyn. Švelniai plekšnokite jam per nugarą, kad skrepliai lengviau galėtų ištekėti iš kvėpavimo takų. Sekite ligoniuko temperatūrą ir slopinkite , kai ji aukštesnė nei 38,5 laipsniai.
Šaltuoju metų sezonu neretai užklumpa gerklės skausmas. Veidrodyje išvydus raudoną gleivinę kyla klausimas, kas tai? Faringitas, angina ar peršalimas? Dažnai žmonės, pajutę gerklės skausmą, kreipiasi ne į gydytoją, o skuba į vaistinę. Tačiau vaistai nebus efektyvūs, jei gydysime jais ligas, kurias gydyti jie nėra skirti. Plačiau: 12 naudingų faktų apie faringitą ir gerklės skausmą |
Karščiuojantį vaiką galima aptrinti drungnu vandeniu, uždėti kambario temperatūros drėgnus kompresus ant alkūnių ir ant kelių 5- 10 min. 3- 4 kartus per dieną. Netrinkite kūno spiritiniais skysčiais. Garai bei į kūną įsigėręs alkoholis galo jį apnuodyti.
Jei jūsų sloguojančiam mažyliui staiga pakilo aukšta temperatūra, jis ėmė daugiau kosėti, sunkiai alsuoti, kvėpuojant plečiasi nosies sparneliai, įsitraukia tarpšonkauliniai tarpai, atsisako valgyti, skauda krūtinę-tai gali reikšti plaučių uždegimą. Tai bakterijų, virusų, grybelių sukeltas plaučių pažeidimas. Tuoj pat kreipkitės į gydytoją.
Gerklės skausmas paprastai atsiranda, esant kvėpavimo takų infekcijai. Maži vaikai arba kūdikiai nemoka paaiškinti savo skausmo, tačiau jam esant galima pastebėti, kad vaikas sunkai ryja maistą. Vaikui skauda gerklę sergant angina (migdolų uždegimas). Ją sukelia bakterijos. Gerklę gali skaudėti sergant virusinėmis ligomis (peršalimas, gripas). Iškvieskite gydytoją, jeigu apžiūrėję mažylio gerklytę matote paburkusius ar su apnašomis migdolines liaukas. Nustatęs anginą, gydytojas paskirs vaistus.
Sergant vaikeliui, kambaryje oras turi būti drėgnas, bet ne tvankus. Neverskite kūdikio gulėti lovoje, jei jis to nenori. Nerenkite per šiltai karščiuojančio vaiko. Jis negalės išgarinti šilumos pertekliaus per odą, temperatūra dar labiau pakils.
Pavasarinio peršalimo profilaktikai vaikams rekomenduotinas bendras sveiko gyvenimo būdas: higiena, grūdinimasis, pasivaikščiojimas gryname ore, pilnavertė subalansuota mityba ir izoliacija nuo sergančiųjų.