„... vis dėlto norint pasiekti stabiliausių rezultatų, kad nereikėtų sąkandžiu rūpintis ateityje, tinkamiausias gydymui breketais amžius ‒ iki 15 m.“ Sąkandžio gydymas plokštelėmis. Plokštelių konstrukcija kuriama atsižvelgiant į konkretaus paciento problemą. Plokštelių konstrukcijų ir funkcijų gali būti labai įvairių. Pagrindinė dantų plokštelės funkcija ‒ plėsti žandikaulius ir pavienius dantukus šiek tiek pastumti. Taikant plokštelių gydymą rezultatas gaunamas dalinis ‒ visiškai pilno ir gražaus dantų ištiesinimo vien tik su plokštele dažniausiai pasiekti nepavyksta. Žinoma, viskas priklauso nuo konkrečios situacijos.
Sąkandžio gydymas breketais. Pasibaigus mišraus sąkandžio periodui, kai pacientui išdygsta visi nuolatiniai dantys ir yra pastebima ortodontinė anomalija, galima taikyti ortodontinį gydymą breketų sistema. Breketų yra įvairių rūšių: estetinių keramikinių ar safyrinių, tradicinių metalinių.
Gydymą breketais galima pradėti ir 9 m. vaikui, jeigu jis turi visus susiformavusius nuolatinius dantis. Vis dėlto dažniausiai gydymas taikomas 12‒13 m. vaikams, nes tokio amžiaus vaikai jau turi susiformavusius taisyklingus higienos įgūdžius.
Nors amžiaus cenzo gydymui breketais nėra, vis dėlto norint pasiekti stabiliausių rezultatų, kad nereikėtų sąkandžiu rūpintis ateityje, tinkamiausias gydymui breketais amžius ‒ iki 15 m. Nes po to, kai baigiasi formuotis žmogaus žandikauliai, jau nebegalime žandikaulių augimo sąskaita suformuoti taisyklingo sąkandžio greičiau. Svarbu atminti, kad sparčiausiai žandikaulis auga iki 15 m., o galutinai susiformuoja iki pilnametystės, taigi turime kelerių metų rezervą. O paskui nebėra svarbu, ar pacientas kreipiasi į gydytoją 20 m. ar 30 m., gydymo proceso trukmė nuo to nesikeičia.
Į ką dar svarbu atkreipti dėmesį? Į paciento burnos higieną ir į jo higienos įgūdžius. Jeigu labai jaunam vaikui suklijuosime breketus, yra tikimybė, kad jis dantukų tinkamai neišsivalys ir kad aplink breketus atsiras kariesas. Breketai dantų negadina, gadina tik prasta higiena. Tai vienintelis veiksnys, kodėl atidedame ortodontinį vaikų dantų gydymą.
Kuris gydymo būdas – greičiausias ir sukeliantis mažiausiai diskomforto?
Jeigu pacientas nori idealiai susitvarkyti dantis, greičiausias gydymo būdas būtų breketais. Dėl diskomforto jausmo, tai visiškai nėra svarbu, ar su plokštele dantis judinsime, ar su breketais, vis tiek diskomfortas bus neišvengiamas. Skirtumas tik tas, kad plokštelę mes kuriam laikui galime išsiimti, o breketų ‒ ne.
Dar vienas svarbus dalykas ‒ jei anksčiau vaikui buvo pradėtas tvarkyti netaisyklingas sąkandis dantų plokštele, ateityje gydymas breketais bus kur kas efektyvesnis ir greitesnis.
Kiek laiko trunka netaisyklingo sąkandžio gydymas?
Dantų tiesinimo breketais trukmė priklauso nuo ortodontinės anomalijos sudėtingumo ir individualių paciento duomenų. Taigi netaisyklingo sąkandžio gydymo trukmė individuali.
Ar esate susidūrusi su pacientu, kuriam vis dėlto nerekomendavote tiesinti dantų?
Kartais vienas paciento dantukas gali būti pasisukęs vos keliais laipsniais. Toks mažytis nukrypimas nėra rimta problema, kuriai būtų būtinas ortodontinis gydymas. Matyt, tokiu atveju reikėtų kelti klausimą, kiek pats pacientas nori siekti išbaigto estetinio vaizdo.
Ortodontinis gydymas gali prisidėti ir prie gražesnės paciento šypsenos, ir prie dantų funkcijos gerinimo. Jeigu funkcinė veikla nėra sutrikdyta, tuomet su pacientu kalbama vien tik apie estetinį vaizdą. O tokiu atveju svarbiausia paties paciento motyvacija ir pasiryžimas.
Dėkojame odontologijos įstaigos „Lankos klinika“ gydytojai ortodontei Simonai Rakauskaitei už šiltą pokalbį ir informatyvius atsakymus. O skaitytojams, turintiems mažylį, rekomenduojame rimtai pasidomėti ne tik nuolatinių dantukų priežiūra, bet ir pieninių dantų rūpestinga higiena bei teisingų įgūdžių formavimu nuo pat mažų dienų. Aukite sveiki ir daugiau šypsokitės!