Pirmieji kūdikio dantukai – labai svarbus įvykis kiekvienos šeimos gyvenime. Kūdikio šypsena pasikeičia, iš bedantės ji tampa tik dar žavesne – mažylis demonstruoja savo pirmuosius dantukus bei pats su jais susipažįsta liesdamas pirštukais. Kyla klausimas, ar tai jau tas metas, kai būtina pradėti rūpintis mažylio dantukais?
Kokie klausimai dažniausiai kyla tėveliams?
Suaugusieji kruopščiai dantis valosi bent 2 kartus per parą, kartais ir dažniau, tačiau pagausėjus šeimai, ateina metas pagalvoti ne tik apie save. Kaip reikėtų rūpintis kūdikio dantimis bei dantenomis? Ar būtina naudoti dantų pastą? Ką dar reikėtų žinoti kiekvienam mažylį auginančiam tėveliui apie jo burnos ertmės priežiūrą?
Ar kūdikio burnos ertmę reikia prižiūrėti nuo pat jo gimimo?
Odontologai teigia, kad rūpintis kūdikio dantenomis reikia jau nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių. Tai labai svarbu kartoti reguliariai. Tokiu būdu mažylis pripras prie procedūrų. Aplink švarų pirštą galima apvynioti marlės ar kito natūralaus audinio gabaliuką (audinys taip pat turi būti švarus) ir švelniais masažuojamaisiais judesiais nuvalyti kūdikio dantenas ir kitas burnos ertmės vietas. Daugumai mažylių toks masažas visai patinka, kai kuriuos netgi veikia raminančiai (ypač jei juos jau erzina pirmųjų dantukų dygimo požymiai).
"Pirmiesiems dantukams dantų pasta tikrai nebūtina, galima naudoti tiesiog vandenį, geriausia virintą.<>Pas vaikų odontologą reikėtų apsilankyti iki pirmojo vaikelio gimtadienio, tada ir galima aptarti dantų pastos klausimą – kada, kokią ir kaip ją reikėtų naudoti."Kada pradėti valyti mažylio dantis?
Gydytojai odontologai vieningai sutaria, kad dantukus būtina prižiūrėti ne tik jiems visiškai išdygus, bet ir jų dygimo metu. Motinos pienas, pieno mišiniai ir visi primaitinimui skirti produktai neabejotinai turi įvairios kilmės cukraus, o pirmieji kūdikio dantys ypač jautrūs ėduoniui. Aplink dygstančius dantukus apnašos linkusios kauptis dar labiau – taip gali būti pažeidžiami dantukai, kurie dar net nespėjo išdygti. Valymui galima naudoti švarią marlę ar kitą natūralios kilmės audinį, specialų silikoninį antpirštį ar kūdikiams skirtą dantų šepetėlį. Jei naudojamas dantų šepetėlis, jis turi būti pritaikytas jautrioms mažylio dantenoms, turėti labai minkštus šerelius ir šepetėlio galvutę.
Ką daryti, jei dantukų dygimas sukelia nemalonius pojūčius?
Jeigu kūdikiui dantukų dygimas labai skausmingas ir vartojami preparatai šiam nemaloniam pojūčiui sumažinti, tuomet juos reikėtų vartoti po dantenų ir dantukų valymo procedūrų. Anaftin Baby – puiki priemonė, padedanti palengvinti nemalonius dantukų dygimo simptomus. Ji natūrali ir saugi, todėl galima vartoti pagal poreikį – taip dažnai, kaip reikia. Ant tūbelės esantys silikoniniai šereliai ne tik padeda tolygiai paskirstyti gelį, bet ir švelniai masažuoja jautrias mažylio dantenas.
Kiek kartų per parą valyti kūdikio dantenas ir dantukus?
Kaip ir suaugusiems, dantis reikėtų valyti du kartus per parą – ryte ir vakare. Ši procedūra turėtų pasižymėti ypatingu kruopštumu ir švelnumu, judesiai turėtų būti sukamojo ir šluojamojo pobūdžio. Galima burnos ertmę švelniai išvalyti ir trečiąjį kartą per parą, pavyzdžiui, prieš pietų miegą. Mat miego metu seilių liaukų veikla ne tokia aktyvi ir didesnė dantukų ėduonies rizika. Beje, reguliarus dantukų valymas padeda formuoti mažylio dienotvarkę.
Ar būtina naudoti dantų pastą?
Pirmiesiems dantukams dantų pasta tikrai nebūtina, galima naudoti tiesiog vandenį, geriausia virintą. Dauguma odontologų dantų pastą rekomenduoja pradėjus dygti krūminiams dantims, kai kurie teigia, kad dantų pasta nebūtina iki 2 metų amžiaus. Pas vaikų odontologą reikėtų apsilankyti iki pirmojo vaikelio gimtadienio, tada ir galima aptarti dantų pastos klausimą – kada, kokią ir kaip ją reikėtų naudoti. Be to, su gydytoju odontologu vertėtų aptarti ir kitus svarbius klausimus – kokie gėrimai ir maisto produktai yra žalingi jautriems mažylio dantims, kaip tinkamai formuoti dantų valymo įpročius bei kaip stebėti mažylio burnos ertmės sveikatą.
Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.
Jei vargina kraujuojančios dantenos ar nemalonus burnos kvapas, nors ir skiriate pakankamai dėmesio dantų priežiūrai, pats laikas išbandyti paprastas, bet efektyvias priemones. Dažna vis dažnėjančių apsilankymų pas stomatologą priežastis gali būti netinkamas ar netaisyklingai naudojamas dantų šepetėlis. Šiame straipsnyje rasite svarbiausias kasdienės dantų priežiūros namuose taisykles. Plačiau: 10 patarimų, kaip prižiūrėti dantis namų sąlygomis |