12 naudingų faktų apie faringitą ir gerklės skausmą

Spalio 21, 2013 | Solveiga Maženskaitė
+11
+12 -1
1

Šaltuoju metų sezonu neretai užklumpa gerklės skausmas. Veidrodyje išvydus raudoną gleivinę kyla klausimas, kas tai? Faringitas, angina ar peršalimas? Dažnai žmonės, pajutę gerklės skausmą, kreipiasi ne į gydytoją, o skuba į vaistinę. Tačiau vaistai nebus efektyvūs, jei gydysime jais ligas, kurias gydyti jie nėra skirti. Kad galėtumėte atpažinti gerklės skausmą ir faringitą, pateikiame 11 naudingų faktų, kuriuos verta žinoti kiekvienam.

1. Faringitas – tai ryklės gleivinės uždegimas. Paprastai sergantys faringitu serga ir ryklės ir tonzilių uždegimu (tonzilofaringitu) arba nosies gleivinės ir ryklės uždegimu (nazofaringitu).

2. Faringitu dažniausiai serga maži vaikai. Kasmet juo perserga apie 10% vaikų, o dar apie 20% būna bakterijų nešiotojai. Žinoma, faringitu gali susirgti ne tik vaikai, bet ir įvairaus amžiaus žmonės.

3. Ligą sukelia alergizuojančios medžiagos, įvairūs virusai ir bakterijos, pavyzdžiui, streptokokai.

4. Pagrindiniai ligos simptomai: sloga, kosulys, karščiavimas, galvos ir gerklės skausmas, ryklės paraudimas, prikimęs balsas. Streptokokų sukeltam faringitui būdingas karščiavimas, galvos skausmas, pūliai ryklėje, šaltkrėtis.

5. Ryklės gleivinės uždegimo gydymas yra paremtas skysčių atstatymu organizme, pavyzdžiui, leidžiant vaistus ar geriant vandenį. Taip pat vartojami antipiretikai (karščiavimo slopinamieji vaistai) bei analgetikai (skausmo malšinamieji vaistai). Esant bakterinės kilmės faringitui gydytojas pacientui skiria antibiotikus. Vartojant antibiotikus simptomai sušvelnėja jau po kelių dienų, o visiškai pasveikstama po savaitės.  

6. Norint išvengti faringito arba atsigauti po jo, reikėtų stiprinti imunitetą, t. y. sveikai maitintis, nepervargti, mankštintis ir, jei reikia, vartoti vitaminus bei maisto papildus.

7. Gerklės skausmas dažnai painiojamas su faringitu, o kartais ir su angina. Gerklės skausmas yra gerklės sudirginimas, kuris gali būti ir labai stiprus, ir visai silpnas. Skausmas yra pirmas simptomas, kuris išduoda peršalimą, deformuotas ar pertemptas balso stygas (tai dažniausiai nutinka dėl dainavimo ar šūkavimo). Tačiau gerklės skausmas gali būti ir sunkesnės ligos simptomas. Dažniausiai gerklės skausmą sukelia virusinis faringitas, kuris taip pat gali būti kitų ligų pasekmė.

Skaudanti gerklė gali būti painiojama su faringitu ar angina8. Gerklės skausmą gali sukelti ir gleivinės trauma po medicininių intervencijų, taip pat vaistų vartojimas, aštrus maistas, rūkymas, šaltas oras, mechaninis dirginimas, burnos gleivinės uždegimas (stomatitas), viršutinių kvėpavimo takų gleivinės uždegimas (ūminis tracheitas), gerklų uždegimas (laringitas), svetimkūniai viršutiniuose kvėpavimo takuose bei infekciniai susirgimai, pavyzdžiui, difterija ar infekcinė mononukleozė.

9. Gerklės skausmas (kaip ir faringitas) labiausiai paplitęs tarp mažų vaikų, taip pat jis kankina paauglius ir suaugusiuosius. Vyresnio amžiaus žmones gerklės skausmas kamuoja rečiau.

10. Gerklės skausmas dažniausiai pasireiškia kartu su šiais simptomais: galvos skausmu, sloga, bendrais negalavimais bei karščiavimu.

11. Gerklės skausmas atpažįstamas iš paraudusios gerklės. Gydomas analgetikais, pavyzdžiui, nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Itin veiksmingas būdas gydyti gerklės skausmą yra burnos skalavimas šiltu sūriu vandeniu. Tokiu tirpalu rekomenduojama skalauti gerklę kas valandą. Skalauti gerklę galima ir citrinos sulčių ir vandens mišiniu bei ramunėlių arbata. Patariama skaudančią gerklę laikyti šiltai.

12. Gerklės skausmo ir faringito profilaktika labai paprasta. Reikia gerti kuo daugiau skysčių, taip išvengsite organizmo dehidratacijos (skysčių netekimo). Jei nesergate, labai svarbu dažnai plauti rankas, o ypač tuomet, kai šalia yra peršalusių asmenų, sergančių mononukleoze ar turinčių streptokokinę infekciją. Patariama vengti tokių dirgiklių kaip dūmai, rūkymas ir rėkimas, nes jie dirgina gleivinę ir gali sukelti ar paaštrinti gerklės skausmą. Stenkitės kojas laikyti šiltai, nevaikščiokite šlapiomis kojomis, nepervarkite, venkite sekinančios veiklos.

Faringitas paprastai pradeda kankinti žmones atėjus darganotiems orams. Šio susirgimo negalavimai dažnam sukelia nemažai problemų, pavyzdžiui, diskomforto jausmą, sumažėjusį darbingumą bei nuovargį. Tuo tarpu gerklės skausmas gali būti daugelio ligų arba sudirgintos gerklės gleivinės simptomas, todėl nereikėtų gerklės skausmo sieti tik su peršalimo ligomis. Norėdami išvengti faringito ir gerklės skausmo vadovaukitės patarimais ir rūpinkitės savimi. 

+11
+12 -1
1
  • Gerklės ligos
  • Faringitas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *