Plaučių uždegimas daugeliui asocijuojasi su rūkymu, stipriu peršalimu ir vyresnio amžiaus žmonėmis. Bet ar tikrai tai pagrindiniai veiksniai, lemiantys plaučių uždegimą? Šiandien – tikrai ne. Bėgant metams tobulėja ne tik žmonės, bet ir ligas sukeliantys mikroorganizmai. Atsiranda vis daugiau naujų ligų, o senos pasireiškia kitokiais simptomais nei esame įpratę. Taigi kokie atipinio plaučių uždegimo požymiai?
Atipinis plaučių uždegimas – klastinga ir mirtina liga, kuria gali susirgti bet kokio amžiaus ar lyties žmonės. Taip pat klaidinga manyti, kad plaučių uždegimas yra reta liga. Higienos institutas informuoja, kad Lietuvoje per 2012 metus užregistruota beveik 40 tūkstančių naujų šios ligos atvejų. Tad turint omenyje ligos pavojingumą ir dažnumą, atpažinti plaučių uždegimą turėtų mokėti kiekvienas. Tačiau ne visada tai padaryti yra lengva.
Plaučių uždegimo simptomai skiriasi priklausomai nuo jį sukėlusių priežasčių. Kai požymiai stiprūs, žmogus iš karto turėtų kreiptis į gydytoją. Gydymo įstaigoje diagnozė patvirtinama atlikus įvairius tyrimus. Tuomet paskiriamas gydymas, kuris dažniausiai būna veiksmingas. Gydoma deguonies terapija, taip pat atstatomi organizmo skysčiai. Vaistai skiriami priklausomai nuo ligos sukėlėjo. Jeigu plaučių uždegimą sukėlė bakterijos, gydoma antibiotikais.
Plaučių uždegimo simptomai
Jei susirgote tipiniu plaučių uždegimu, tai nesunkiai pastebėsite. Įprasti plaučių uždegimo požymiai yra:
- staigi ligos pradžia;
- aukšta temperatūra;
- produktyvus kosulys (atkosima skreplių);
- būdingas pleurinis krūtinės skausmas (skauda apatinę krūtinės ląstos dalį, skausmas stiprėja giliai įkvepiant ir ima silpnėti gulint ant nesveikos pusės).
Tačiau jei plaučių uždegimas pasireiškia silpnesniais ir nebūdingais tipiniam plaučių uždegimui požymiais, diagnozė tampa žymiai sudėtingesnė. Problema yra dvejopa. Visų pirma ta, kad patys ligoniai dažnai nežino, kad serga atipiniu plaučiu uždegimu, todėl į gydytoją tiesiog nesikreipia. Antra – atipinį plaučių uždegimą net ir gydytojams atpažinti būna sunku.
Atipinį plaučių uždegimą gali sukelti įvairūs mikroorganizmai, todėl priklausomai nuo sukėlėjo požymiai šiek tiek skiriasi. Dažniausios atipinio plaučių uždegimo priežastys yra:
- bakterijos Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Legionella pneumophila;
- virusai.
„… plaučių uždegimas gali pasireikšti ir be aukštos temperatūros (ypač senyvo amžiaus žmonėms); kiti simptomai taip pat gali būti silpnai išreikšti: silpnas krūtinės maudimas ar skausmas…“ Sužinokite, kaip atpažinti plaučių uždegimą be temperatūros: |
Tačiau visiems atipiniams plaučių uždegimams būdingi nespecifiniai požymiai, kurie labai panašūs į bronchito, o specifiniai – neryškūs ir sunkiai pastebimi:
- liga prasideda laipsniškai;
- gali pakilti temperatūra (tačiau atipinis plaučių uždegimas gali būti ir be temperatūros);
- taip pat kamuoja kosulys, dusulys;
- vargina raumeninis krūtinės skausmas (skausmas stiprėja kosint);
- silpnumas;
- gali skaudėti galvą;
- kristi svoris.
3 būdai, padėsiantys atpažinti atipinį plaučių uždegimą
Sergant atipiniu plaučių uždegimu labai svarbu jį kuo greičiau atpažinti patiems. Štai keli būdai, kuriuos naudodami plaučių uždegimą galite atpažinti patys.
- Savijautos pokyčiai. Pirmiausia, norint atpažinti atipinį plaučių uždegimą reikia atkreipti dėmesį į savo savijautą. Nors atipiniam plaučių uždegimui būdingi silpni ir panašūs į bronchitą požymiai, tačiau bendra savijauta skiriasi. Dažnai ji apibūdinama taip: „Savijauta nėra labai bloga, tačiau trūksta energijos atlikti įprastus darbus, o simptomai tiesiog neišnyksta.“
Jeigu ilgiau kaip savaitę trūksta energijos, jaučiatės pavargęs, pagalvokite ar tai nulėmė kokios nors priežastys. Neskubėkite tokios savijautos teisinti aplinkui siaučiančiu gripu, šaltu oru ar blogu miegu.
- Pirmieji simptomai. Atkreipkite dėmesį į savo organizmą: ar kosite naktimis, stebėkite kūno temperatūrą ryte, vakare ir dieną, galite aptikti ir odos bėrimą. Pabandykite prisiminti, kada pajutote pirmuosius ligos požymius, ar tuo metu aplinkui kas nors jautėsi panašiai, kaip šiuo metu jaučiatės jūs.
- Karkimo garsas kvėpuojant. Plaučių uždegimas nuo kitų peršalimo ligų skiriasi tuo, jog karkalai pakosėjus neišnyksta. Tai nesunkiai galima patikrinti namuose turint stetoskopą – prietaisą, kuris sustipriną garsą. Vieno prietaiso gale esančius du galus reikia įsidėti į ausis, o kitą galą pridėti sergančiajam prie nugaros, žemiau menčių. Klausantis reikia atkreipti dėmesį į tai, ar pasikeičia girdimas garsas prieš ir po kosėjimo.
Atminkite, kad sergant atipiniu plaučių uždegimu temperatūra pakyla ne visada, o požymiai būna silpni ir nekeliantys nerimo. Todėl jeigu iš tikrųjų įtariate, kad jūs ar artimas žmogus serga atipiniu plaučių uždegimu, nueikite arba patarkite nueiti pas gydytoją. Geriau vieną kartą įsitikinti, nei paskui galėtis, kad to nepadarėte anksčiau.
baisu,dirbu lyoninei dauk pacientu kosijA.KOSULIS IR MAN.DVI DIENAS SLAPIAS KOSULIS,PRISISKAICIAU APIE PLAUCIU UZDEIMU IR DABAR ISIKALIAU KAD MAN UZDEGIMAS PLAUCIU