Kosulys yra natūralus apsauginis mechanizmas. Tai refleksinis oro iškvėpimas, kurio dėka organizmas gali pašalinti dirginančias medžiagas iš kvėpavimo takų. Stiprus ir priepuolinis kosulys gali stipriai varginti, trukdyti ir dirbti, ir miegoti. Vis dėlto, jis organizmui labai svarbus. Mes turėtume visada atkreipti dėmesį į šio simptomo tipą, pobūdį, intensyvumą, trukmę, kad liga ar grėsmė sveikatai, dėl kurių ir kyla kosulys, nesikomplikuotų į dar rimtesnius sutrikimus.
Koks būna kosulys?
Kosulys skirstomas pagal savo trukmę į tris grupes:
- Ūminis (trunka iki trijų savaičių);
- Užsitęsęs (kitaip – poūmis, kuris trunka nuo trijų iki aštuonių savaičių);
- Lėtinis (trunka ilgiau nei aštuonias savaites).
Kosulys pagal savo stiprumą gali būti:
- Lengvas ir primenantis kosčiojimą;
- Vidutinio sunkumo;
- Labai sunkus, priepuolinis, kartais netgi trukdantis kvėpuoti ir sukeliantis pykinimą ar vėmimą.
Kosulys pagal savo produktyvumą paprastai skirstomas į dvi grupes:
- Sausas arba neproduktyvus (kai neatkosėjama gleivių arba pūlių, kosėjama sausai);
- Drėgnas arba produktyvus (kai atkosėjama gleivių arba pūlių, kosėjama „šlapiai“).
Pastebima, kad sausas kosulys dažnai linkęs pereiti į šlapią (produktyvų) kosulį ir tai paprastai nutinka per kelias paras nuo ligos pradžios. Beje, gali skirtis ir kosulio pobūdis, pavyzdžiui, jis gali būti panašus į lojimą, gali būti labai skardus arba duslus.
Kosulio pobūdis, trukmė, produktyvumas yra labai svarbūs diagnozei nustatyti, tad gydytojai savo kabinete gali paprašyti ir pakosėti. Taip pat būtina kuo tiksliau nupasakoti savo arba savo vaiko kosulio ypatybes.
Kokios dažniausios kosulio priežastys?
Kosulio priežastys paprastai skirstomos į dvi dideles grupes:
- Infekcinės kilmės priežastys – kosulys yra virusų, bakterijų, grybelių arba kitų organizmų (pavyzdžiui, pirmuonių) sukeltų ligų simptomas.
- Neinfekcinės kilmės priežastys – gastroezofaginio refliukso liga, alergijos, astma, rūkymas, kai kurių vaistų vartojimas, kenksmingos darbo sąlygos, aplinkos užterštumas, psichologinės kilmės kosulys ir kiti faktoriai.
Kada dėl kosulio reikėtų kreiptis į gydytojus?
Ieškoti medicininės pagalbos nedelsiant reikėtų tuomet, kai:
- Kosėja kūdikis arba mažas vaikas;
- Kosulio intensyvumas labai didelis – vaikams trukdo žaisti ir miegoti, o suaugusiesiems – dirbti ir ilsėtis;
- Kartu su kosuliu pasireiškia ir dusulys, kvėpavimo sutrikimai, pykinimas, vėmimas, stiprus karščiavimas, odos spalvos pasikeitimai, kartais netgi traukuliai;
- Kosulys užsitęsia labai ilgai;
- Po užspringimo ir svetimkūnio pašalinimo kosėjama ir toliau;
- Atkosėjama geltonų, žalių, rudų skreplių arba gleivių su kraujo priemaišomis;
- Jei neramina kosulio pobūdis, trukmė ir kiti požymiai, pavyzdžiui, greitas ir nereguliarus kvėpavimas.
Į gydytoją kreiptis svarbu, nes kai kurios ligos turi būti gydomos antibiotikais (tačiau antibiotikais jokiais būdais negydomos virusų sukeltos infekcijos). Tiksli diagnozė gali būti nustatoma tik atlikus tyrimus ir objektyviai įvertinus simptomus. Savigyda kai kuriais atvejais gali netgi pakenkti.
Kaip kosulį gydyti namuose?
Šiuolaikinis žmogus daug dirba ir nuolat skuba. Greičiau pasveikti padės didesnis skysčių vartojimas, tausojantis režimas, saugiai ir tinkamai atliekamos inhaliacijos, kokybiška mityba ir poilsis.
Pasitarus su vaistininku galima pavartoti gebenės arba čiobrelių preparatų ar specialių arbatų mišinių, skirtų kosuliui palengvinti.
Ambroksolio hidrochloridas (šios veikliosios medžiagos savo sudėtyje turi nereceptinis vaistinis preparatas Flavamed) skatina gleivių sekreciją ir pasišalinimą. Jis rekomenduojamas sergant ūminėmis ir lėtinėmis bronchų bei plaučių ligomis, kai gleivių pašalinimas sutrikęs. Flavamed tabletės tinkamos suaugusiesiems ir vaikams nuo 6 metų amžiaus, šnypščiosios tabletės rekomenduojamos suaugusiesiems ir paaugliams nuo 12 metų, taip pat sukurtas geriamasis tirpalas, kuris tinkamas vaikams nuo 2 metų amžiaus, paaugliams ir suaugusiesiems. Dėl bet kokio vaistinio preparato vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku ir vartoti tik įsitikinus, kad vartojimas saugus individualiu atveju.
Tradicinė Indijos medicina, daugeliui žinoma kaip ajurveda, ne veltui laikoma seniausiu pasaulio medicinos mokslu. Pasak ajurvedos specialistų, pagrindiniai šios alternatyviosios medicinos principai buvo užrašyti prieš daugiau nei šešis tūkstančius metų! Pasaulio sveikatos organizacija pripažino ajurvedą... Plačiau: Ajurvedinis masažas – ne tik prisilietimas, bet ir filosofija |