Gerybinė prostatos hiperplazija – būklė, kurios išvengti pavyksta labai mažai daliai vyrų. Teigiama, kad tarp vyresnių nei 60 metų vyrų mažiausiai kas antras turi tam tikrų prostatos pakitimų, dėl kurių gali kilti įvairių šlapinosi sutrikimų. Pati liga nėra pavojinga – prostatos didėjimas yra gerybinis procesas. Vis dėlto pats priešinės liaukos didėjimas gali pradėti kenkti gyvenimo kokybei – kai vyrui naktį į tualetą tenka keltis net 5 kartus, sutrinka ne tik jo miegas, bet mažėja ir galimybės kokybiškai pailsėti. O ką kalbėti apie į lašėjimą panašią šlapimo srovę ar šlapimo nelaikymo sukeliamus nepatogumus…
Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija?
Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – tai audinių proliferacija arba nenormalus audinių suvešėjimas, dėl kurio didėja prostata. Didėja ne tik prostatos apimtis – kinta jos struktūra, konsistencija, forma, vientisumas. Didėjanti prostata pradeda spausti šlaplę, todėl atsiranda paties įvairiausio intensyvumo šlapinimosi sutrikimų, dar vadinamų apatinių šlapimo takų sutrikimais.
Kokie GPH simptomai?
Jie apima padažnėjusį šlapinimąsi (ypač nakties metu), susilpnėjusią šlapimo srovę (ji gali būti panaši į lašėjimą), šlapimo srovės nutrūkimą ir trajektorijos pakeitimą, staigų ir nenumaldomą poreikį šlapintis, pasišlapinimo ne iki galo jausmą. GPH sergantys asmenys dažniausiai jaučiasi taip, tarsi jų šlapimo pūslėje visuomet būtų šlapimo. Taip ir yra – šlapimo pūslėje kaupiasi vis didesnis liekamasis šlapimo tūris, o dėl to didėja tokių komplikacijų, kaip šlapimo takų infekcijos ar ūminis šlapimo susilaikymas, tikimybė.
Koks GPH paplitimas?
Teigiama, kad tai viena dažniausių vyresnių vyrų ligų, o kai kur rašoma – kad tai labiausiai tarp vyrų paplitusi būklė. Pasirodo, kad GPH serga net apie 50 procentų 60-70 metų vyrų. Tarp vyresnių nei 80 metų vyrų prostatos pakitimų stebima net 90 procentų pacientų. Įdomu ir tai, kad tose šalyse, kuriose būdingas spartus ekonominis vystymasis, GPH diagnozių skaičius labai ryškiai auga. Gali būti, kad tokios šalys kaip Indija ir Kinija perima vis daugiau gyvenimo būdo įpročių iš Vakarų valstybių. Ne paslaptis, kad nesveikas gyvenimo būdas šiomis dienomis labai paplitęs, o su juo susiję įpročiai labai kenkia ne tik prostatai, bet ir kitiems organams bei organų sistemoms. Didėjanti prostata pradeda spausti šlaplę, todėl atsiranda paties įvairiausio intensyvumo šlapinimosi sutrikimų, dar vadinamų apatinių šlapimo takų sutrikimais.
Kaip gydoma GPH?
GPH diagnozė tikrai nėra nuosprendis, dėl kurio reikėtų nuleisti rankas. Gydytojas patars, koks gydymas turėtų suteikti daugiausiai naudos. Ligos pradžioje vaistų gali net neprireikti arba gali pakakti natūralios kilmės vaistinių preparatų, kurių pagrindas yra augaliniai ekstraktai. Vienas iš tokių tradicinių augalinių vaistinių preparatų yra Prostamol Uno. Jam būdingas uždegimą slopinantis, antiandrogeninis ir apatinių šlapimo takų simptomus lengvinantis poveikis. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Simptomams pradėjus stiprėti, reikia pakartotinai apsilankyti pas gydytoją – galbūt jau prireiks cheminės prigimties vaistinių preparatų. Jie veikia atpalaiduodami tam tikrus raumenis, leidžiančius lengviau nutekėti šlapimui arba slopindami tam tikrų fermentų veiklą, skatinančių vyriškų hormonų virsmą tam tikrais metabolitais, susijusiais su spartesniu prostatos vešėjimu. Gali būti skiriami ir vaistinių preparatų deriniai. Tokiu būdu pasiekiamas didesnis efektyvumas.
Kokie gyvenimo įpročiai turėtų tapti kasdienybe?
Tam tikri įpročiai svarbūs sergant ir lengvomis, ir sunkesnėmis GPH formomis. Pateikiame Jums svarbiausių patarimų, padedančių sėkmingiau gyventi su GPH:
- Atsisakykite arba griežtai ribokite alkoholinių gėrimų vartojimą, nes jie skatina simptomų sustiprėjimą ir didina GPH komplikacijų riziką;
- Ribokite skysčių su kofeinu vartojimą, ypatingai prieš miegą ar svarbius susitikimus;
- Negerkite skysčių vėlai vakare, t.y. prieš pat miegą – geriausia, kai skysčių negeriama bent 2 valandas prieš miegą;
- Valgykite daugiau daržovių, vaisių ir daug skaidulų turinčio maisto, pavyzdžiui, iš viso grūdo dalių iškeptos duonos be pridėtinio cukraus ir riebalų;
- Stebėkite savo pojūčius. Jei matote, kad visuomet panašiu paros metu prireikia skubiai nusišlapinti, pasistenkite prieš tai nevartoti skysčių. Stenkitės geriau pažinti save ir ligą;
- Taikykite dvigubo nusišlapinimo techniką. Vieną kartą nusišlapinus šiek tiek palaukite, atsipalaiduokite ir tuomet pamėginkite dar kartą;
- Treniruokite šlapimo pūslę – prieš šlapinimąsi pasistenkite kuo ilgiau sulaikyti šlapimą;
- Reguliariai sportuokite ir stebėkite savo kūno svorį;
- Valgykite mažiau gyvulinių riebalų – juos pakeiskite augaliniais.
Gerybinė prostatos hiperplazija – bene dažniausia vyresnių nei 50 metų vyrų liga. Skaičiuojama, kad ja serga daugiau nei pusė į šeštąją dešimtį įžengusių vyrų. Kuo vyresnis amžius, tuo didesnė šios lėtinės ligos tikimybė. Kas tai per liga, kokiais simptomais ji pasireiškia ir kuo gali būti naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?
Plačiau:
Gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai kenkia normaliam vyro gyvenimui