Gerybinė prostatos hiperplazija – tai liga, kurios dažnis auga su amžiumi. Manoma, kad daugiausiai įtakos vyriškosios priešinės liaukos arba prostatos didėjimui turi tam tikrų hormonų balanso pakitimai. Tuomet prostata pradeda didėti, vešėti, keisti savo formą bei konsistenciją ir spausti šlaplę, kuria šlapimas teka iš šlapimo pūslės. Dėl nevaldomo prostatos didėjimo, kuris progresuoti tikrai nesustoja, atsiranda tokių nemalonių simptomų kaip įvairūs šlapinimosi sutrikimai – šlapimo srovė praranda savo stiprį, pradeda trūkinėti, vargina dažnesnis poreikis šlapintis ir dieną, ir naktį, be to, kamuoja pojūtis, kad šlapimo pūslėje vis tiek liko šlapimo. Kodėl gerybinę prostatos hiperplaziją (GHP) svarbu aptikti kaip galima anksčiau? Kaip ji diagnozuojama ir kaip gydoma?
Kodėl svarbu ligą diagnozuoti kuo anksčiau?
GPH geriau diagnozuoti kaip galima anksčiau, nes tokiu būdu pavyksta išsaugoti gyvenimo kokybę ir išvengti nemalonių komplikacijų. Deja, bet ši liga labai dažnai diagnozuojama jau sulaukus komplikacijų. Pavyzdžiui, pavartojus daugiau alkoholio ar šiek tiek „pašalus“, galimas ūminis šlapimo susilaikymas, kuriam būdingas stiprus pilvo apačios skausmas ir visiškas negalėjimas savarankiškai nusišlapinti – tuomet gali padėti tik medikai.
Kaip diagnozuojama GPH?
GPH diagnozuoja gydytojas urologas, kuris stengiasi kuo išsamiau viską išsiaiškinti ir surinkti kuo tikslesnę ligos anamnezę. Labai svarbu sužinoti tikslius ligos simptomus, jų intensyvumą, trukmę ir dinamiką (kitimą). Pacientas turi kuo tiksliau nurodyti visus rizikos veiksnius, pavyzdžiui, būti išsiaiškinęs, ar kažkas iš jo artimųjų serga šia liga. Vienas svarbiausių tyrimų – rektalinis – digitalinis tyrimas, kurio metu gydytojas rankos pirštais čiuopia prostatą per tiesiąją žarną ir įvertina jos dydį, formą, skausmingumą, konsistenciją ir kitas svarbias savybes. Nors šis tyrimas gali būti ir labai nemalonus, jo reikšmė GPH gydyme yra labai didelė. Svarbūs ir kiti tyrimai, pavyzdžiui, kraujo ir šlapimo tyrimai, ultragarso tyrimas, šlapimo tėkmės greičio kompiuterinis matavimas (urodinaminis tyrimas) ir t.t. GPH geriau diagnozuoti kaip galima anksčiau, nes tokiu būdu pavyksta išsaugoti gyvenimo kokybę ir išvengti nemalonių komplikacijų. Deja, bet ši liga labai dažnai diagnozuojama jau sulaukus komplikacijų.
Kaip gydoma GPH?
Gydymo parinkimas – labai individualus. Jis priklauso nuo daugelio veiksnių. Tarkime, jei ligos požymiai nėra itin ryškūs ir pacientas nejaučia arba beveik nejaučia jokių simptomų, tuomet gali pakakti stebėjimo taktikos, gyvenimo būdo koregavimo ir augalinių vaistinių preparatų (pavyzdžiui, Prostamol Uno 320 mg minkštųjų kapsulių). Prostamol Uno – tradicinis augalinis vaistinis preparatas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas su gerybine prostatos hiperplazija susijusių apatinių šlapimo takų simptomų lengvinimui, gydytojui paneigus sunkias būkles. Prostamol Uno yra vaistas, kurio efektyvumas įrodytas klinikiniais tyrimais, skirtingai nei begalė maisto papildų, kuriems klinikiniai tyrimai nebūtini. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Svarbu, kad pacientas rūpintųsi sveikesne mityba, stengtųsi reguliuoti skysčių vartojimą, vengtų alkoholio ir rūkymo, sektų savo kūno masę. Patariama sumažinti kavos ir kitų kofeino turinčių gėrimų kiekį. Esant labiau išreikštiems simptomams, gali prireikti tam tikrų vaistinių preparatų, kurie gali būti vartojami kaip pavieniai preparatai arba kaip deriniai su tradiciniais augaliniais vaistiniais preparatais. Populiariausi vaistiniai preparatai yra alfa blokatoriai (tamsulozinas, alfuzozinas, doksazosinas) kurie atpalaiduoja lygiuosius raumenis, todėl palengvėja šlapinimasis ir 5 alfa reduktazės inhibitoriai (finasteridas, dutasteridas), kurie stabdo prostatos vešėjimą. Pavyzdžiui, jei prostatos tūris neviršija 40 kubinių centimetrų, skiriama monoterapija alfa adrenoblokatoriais, o jei prostatos tūris jau pasiekęs 40 kubinių centimetrų arba net viršija šį tūrį, tuomet skiriama monoterapija alfa adrenoblokatoriais arba 5 alfa reduktazės inhibitoriais, arba kombinuotasis gydymas vaistiniais preparatais, arba jų deriniais.
Jeigu gydymo vaistiniais preparatais jau nepakanka, tuomet gali prireikti ir chirurginio gydymo, kurio metu gali būti šalinama dalis prostatos arba net visa prostata. Šiuolaikiniai chirurginiai metodai jau pažengę kur kas labiau nei anksčiau – jei gydytojai mano, kad operacija būtina, pacientas turėtų tikėti geriausia jos baigtimi.
Gerybinė prostatos hiperplazija - liga, apie kurią vyrai dažnai sužino tik vyresniame amžiuje. Vis dėlto moksliniai duomenys rodo, kad į ketvirtąją dešimtį įžengusių vyrų prostatoje jau stebima struktūrinių pakitimų, o vyresnių kaip 55 metų vyrų prostata didėja kasmet - jos didėjimas siekia po 4-5 procentus. 80-90 metų vyrų grupėje šia liga serga net 9 vyrai iš 10. Šis procesas nėra piktybinis, tačiau jis gali labai varginti. Kaip lengviau sukontroliuoti šią ligą? Plačiau: Gerybinė prostatos hiperplazija – nepiktybinis, tačiau labai varginantis procesas |