Ką daryti, kad vaikučiui dantukai dygtų be skausmo? Misija (ne)įmanoma?

Kovo 06, 2017 | L.Rimgailė
+11
+12 -1

Nei vienas iš mūsų, kuomet buvome labai maži, neatsimename tų akimirkų, kada pirmą kartą mums išdygo dantukas. Tačiau tas akimirkas, tikriausiai, labai ryškiai atsimena mūsų tėveliai. Ne vienam iš jų dygstantys pirmieji vaiko dantukai tapo tikru tikriausiu kantrybės išbandymu. Taigi, ką daryti, kad mažylio dantukų dygimo skausmas būtų kuo mažesnis? O gal galima jo išvengti visai?

Kada tėveliams ateina tas metas, kuomet reikia apsišarvuoti geležine kantrybe?

Vaiko auginimas – sudėtingas ir ilgas procesas, kuriame netrūksta tiek džiugių, tiek nervingų ir žmogaus kantrybės ribas išbandančių akimirkų. Viena iš tokių akimirkų – pirmojo dantuko dygimas. Taigi, kada gi išaušta toji diena, kai mažylis tampa itin irzlus ir nervingas?

Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra: kiekvieno vaiko raidos etapas yra individualus, tad ir dantukai dygsta skirtingu metu. Visgi, yra žinoma, jog dažniausiai pirmieji dantukai vaikams pradeda dygti maždaug 6 – 7 mėnesio laiko, pasitaiko, kuomet pirmasis dantukas išdygsta ir dar anksčiau – 3- 4 mėnesį. Kitiems tėvams savo vaikų pirmojo dantukų išdygimo gali tekti laukti beveik iki metukų. Kaip bebūtų, dygstant pirmiesiems dantukams vaikučiai patiria itin nemalonius pojūčius.

Ne vienas tėvelis žino, koks irzlus ir  dirglus mažylis gali pasidaryti tuomet, kai jam dygsta pirmieji dantukai. Ne vienam iš gimdytojų tuo metu tenka keltis naktį, mat mažylis dėl dygstančių dantukų nuolat nubunda. Bemiegės naktys tampa kone kasdienybe. Tačiau greitai viskas praeina ir jau po keleto mėnesio vaikutis savo tėvelius džiugina kelių dantukų šypsena.

"Dantenų skausmą vaikučiui būtų galima sumažinti naudojant specialų gelį, pvz.: Anaftin, kurio sudėtyje esantys hialuronas ir alijošiaus ekstraktas numalšins „užsidegusias“ dantenas."

Trys ženklai, kuris parodo, jog greitai išdygs pirmasis dantukas

Daugelis tėvelių greitai pastebi, jog jų vaikui dygsta pirmasis dantukas. Trys pagrindiniai ženklas, kurie rodo, jog vaikui dygsta pirmasis dantukas, yra šie:

I ženklas. Seilėtekis. Gausiai iš burnos tekančios seilės dažnai neramina kai kuriuos tėvelius. Mamos nuolat stengiasi nuvalyti apsiseilėjusio mažylio burnelę, tačiau tai – bergždžias reikalas tuomet, kai dygsta pirmasis dantukas ir seilėtekis tampa neišvengiama to dalis.

II ženklas. Paraudusi ir patinusi burna. Dažnai dygstant pirmam dantukui gali patinti ir parausti vaiko burnos dantenos. Nėra priemonių, kurios galėtų sumažinti šiuos nemalonius simptomus ir dažniausiai tėvelius guodžia tik tai, kad tokie simptomai – laikini, praeis sulig pirmuoju išsikalusiu dantuku. Taip pat tėveliai dažnai pastebi, jog jų vaikai kiša įvairius daiktus į burnytę. Kodėl? Pasirodo, tai yra dėl dantenų niežėjimo. Tokiu būdu jis bando pasikasyti niežtinčias dantenas. Dantukų dygimo vietoje dantenos gali patinti, parausti. Be to, gali atsirasti stomatitas – uždegiminė burnos ertmės liga. Šią burnos ligą sukelia bakterijos, grybeliai ir virusai, kurie gali patekti į burną per nešvarias mažylio rankutes ir žaisliukus.

Halitozė – tai nemalonus kvapas iš burnos, dėl kurio patiriamas diskomfortas bendraujant. Tokiu sutrikimu „JAV skundžiasi 10-30 proc., o kitų tyrimų duomenimis 20-40 proc. visų gyventojų. 80-85 proc. atvejų blogą burnos kvapą sukelia baltymų ir kitų organinių medžiagų skilimas burnoje, kurio skilimo produktai yra lakieji sieros turintys junginiai.“ (1;2)

Plačiau:

Blogas burnos kvapas. Kaip spręsti?

Esant stomatitui vaikui pakyla kūno temperatūra, o ant gleivinių galima pastebėti opeles. Dėl skausmingų žaizdelių burnoje vaikams tampa irzlus, nustoja valgyti. Vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, gelis „Anaftin“ gali padėti numalšinti mažyliui skausmą.

III ženklas. Dantenų skausmas. Šalia patinusios ir paraudusios burnytės atsiranda dar ir kitas nemalonus simptomas – dantenų skausmas. Dantenų skausmą vaikučiui būtų galima sumažinti naudojant specialų gelį, pvz.: Anaftin, kurio sudėtyje esantys hialuronas ir alijošiaus ekstraktas numalšins „užsidegusias“ dantenas.

Kai kuriems vaikams šalia šių simptomų gali atsirasti ir kitas – padidėjusi temperatūra, tačiau ji nebūna aukštesnė nei 37, 3 laispnio. Jei mažylio temperatūra yra aukštesnė, ji nuolat laikosi, būtina kreiptis į gydytoją: į organizmą gali būti patekusi virusinė infekcija, kuri ir sukelia temperatūrą.

Taigi, vaikučių dantukų dygimas be skausmo  – tai beveik misija neįmanoma, bet ją palengvinti galima į pagalbą pasitelkiant žinias ir tam tikras gydymo priemones.

 L. Rimgailė   

+11
+12 -1
  • Dantenų kraujavimas
  • Nuo skausmo
  • Dantenų recesija
  • Skausmas
  • Opos
  • Dantenų ligos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *