Į slogą rimtai žiūri tikrai ne visi. Tačiau kur kas daugiau bėdų kyla, kai sloga komplikuojasi į sudėtingesnį sveikatos sutrikimą – sinusitą.
Tipiniai sinusito arba prienosinių ančių uždegimo simptomai yra užgulusi nosis, pasunkėjęs kvėpavimas per nosį, gausesnis pūlingų išskyrų tekėjimas, veido patinimas ir skausmas.
Jei ūminis sinusitas nebuvo tinkamai gydomas, jis gali tapti lėtiniu. Tokiu atveju minėtieji simptomai paūmėja atvėsus orams ir nesunkiai peršalus. Dažnai pasikartojantys sinusito epizodai ne tik pavojingi sveikatai, bet gali rimtai trukdyti gyvenimo kokybei.
Kada reikėtų įtarti sinusitą?
Vienas įprasčiausių peršalimo simptomų yra sloga, kuri prasideda nosies kutenimu, perštėjimu, o vėliau atsiranda ir vandeningų išskyrų iš nosies tekėjimas. Tipišku atveju šios nosies išskyros po poros dienų tampa tirštesnės, gali įgauti gelsvą ar žalsvą spalvą. Geriausia slogą pradėti gydyti vos tik pajutus pirmuosius jos simptomus, pavyzdžiui, nosies sausumą ir perštėjimą. Tam puikiai tinka jūros vanduo, pavyzdžiui, Quixx nosies purškalas, kuris padės ne tik išplauti virusus ir bakterijas, drėkinti nosies gleivinę, bet ir padės lengviau atstatyti pažeistos gleivinės funkcijas. Tačiau jei būklė negerėja, o tik blogėja beveik savaitę ar ilgiau, o nosies užgulimas kamuoja vis labiau ir atsiranda vis daugiau pūlingų išskyrų, tuomet labai tikėtina, kad sloga komplikavosi į sinusitą.
Sinusitas – nemažas išbandymas organizmui
Sinusitas kitaip vadinamas sinusų arba prienosinių ančių uždegimu. Sinusai arba prienosiniai ančiai – tai specialios ertmės, išsidėsčiusios virš antakių, ties skruostikauliais, iš abiejų nosies pusių ir pačioje nosyje. Jos išklotos gleivine ir yra svarbios balsui, veiksmingesniam oro sušildymui dėl padidėjusio gleivinės ploto ir t.t. Būtent šių sinusus išklojančių gleivinių uždegimas ir vadinamas sinusitu. Jei ūminis sinusitas nebuvo tinkamai gydomas, jis gali tapti lėtiniu. Tokiu atveju minėtieji simptomai paūmėja atvėsus orams ir nesunkiai peršalus. Dažnai pasikartojantys sinusito epizodai ne tik pavojingi sveikatai, bet gali rimtai trukdyti gyvenimo kokybei.
Kas gi vyksta sinusito metu? Manoma, kad peršalus ir paburkus nosies gleivinei sinusų angos tarsi uždaromos. Prienosiniuose ančiuose esantis oras rezorbuojasi į organizmą ir pačiuose sinusuose susidaro vakuumas. Dėl susidarusio slėgio į sinusus pradeda skverbtis gleivinių skysčiai, gali prasidėti infekcija. Pažeidžiamas gali būti ir vienas prienosinis antis, ir keletas jų, o kartais – net ir visi sinusai. Įprasčiausi sinusito simptomai yra užgulusi nosis, pasunkėjęs kvėpavimas per nosį, veido skausmas ir spaudimas, o kartais – ir karščiavimas.
Kokios dažniausios sinusito priežastys?
Viena įprasčiausių prienosinių ančių uždegimo išsivystymo priežasčių – slogos komplikacijos. Dėl to būtina stengtis net ir į nekaltai atrodančią slogą nenumoti ranka ir iš karto imtis jos gydymo priemonių. Žinoma, slogos trukmės sutrumpinti gal ir nepavyks, bet reikšmingai sumažės komplikacijų išsivystymo tikimybė. O viena iš šių galimų komplikacijų ir yra sinusitas. Tačiau jis atsirasti gali net tik peršalus. Kitos galimos priežastys susijusios su polipų susiformavimu, tam tikra nosies anatomija, alergija ar net netinkamu dantų gydymu. Lėtinis sinusitas įtariamas tuomet, kai būdingi simptomai tęsiasi ilgiau kaip 12 savaičių. Jis gali išsivystyti ne tik dėl netinkamai gydyto ūminio sinusito, bet ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, asmens gyvenimo būdo, nosies anatomijos, lėtinių ligų, imuniteto būklės ir t.t. Kartais nežinoma, kodėl vieni asmenys sinusitu serga dažniau, o kiti – žymiai rečiau.
Kaip gydomas sinusitas?
Lengvos eigos sinusitą galima mėginti gydyti namuose. Svarbiausia stengtis, kad sumažėtų nosies užgulimas, palengvėtų kvėpavimas ir lengviau ištekėtų išskyros. Puikiai tiks šilti skysčiai, ypatingai daug eterinių aliejų turinčios žolelių arbatos – ramunėlės, melisos, pipirmėtės, čiobreliai ir t.t. Pravers ir į nosį purškiami gleivinės paburkimą mažinantys preparatai (jūros vanduo, dekongestantai), nosies plovimo procedūros, inhaliacijos. Beje, nosies plovimas turi būti atliekamas atsargiai ir ne per dažnai, kitaip galima infekciją tik dar giliau „nustumti“ į prienosinius ančius. Tiks ir gleives skystinantys augaliniai preparatai, kuriuose yra įvairių augalinių ekstraktų arba eterinių aliejų distiliatų. Žinoma, kad gleives puikiai skystina verbenų, gencijonų, raktažolių, šeivamedžių augaliniai ekstraktai ir mirtų, citrinų, apelsinų, eukaliptų, čiobrelių eteriniai aliejai. Esant sunkesnei sinusito eigai būtina kreipti į gydytoją. Jis, nustatęs priežastį, skirs gydymą, kuris ne visuomet paremtas antibiotikų vartojimu, mat kalta gali būti ir alergija, ir polipai, ir nosies anatomija, ir netgi danties pūlinys.
Jūros druska – gamtos dovana mūsų grožiui ir sveikatai. Pristatome dar 4 labai naudingus ir praktiškus jūros druskos panaudojimo būdus, kurie pravers rūpinantis ir grožiu, ir sveikata. Taigi, kuo gali būti naudinga jūros druska? Plačiau: 8 jūros druskos panaudojimo būdai (2 dalis) |