Skaičiuojama, kad sezoniniu alerginiu rinitu arba šienlige, kartais vadinama ir polinoze, gali sirgti net kas penktas europietis, kai prieš šimtą metų šis skaičius vos siekė 10 procentų. Daug klausimų kelia ir tai, ar šie skaičiai atitinka realybę – mat dažnu atveju alerginis rinitas diagnozuojamas tuomet, kai jau matoma pirmųjų astmos apraiškų. Taigi kaip diagnozuojamas ir gydomas alerginis rinitas, kurį daugelis painioja su paprasčiausia sloga (infekciniu nazofaringitu), infekcinės kilmės rinosinusitu ir kitomis panašiomis ligomis?
Alerginio rinito diagnozei itin svarbi tiksli anamnezė
Savalaikei ir tiksliai alerginio rinito diagnozei pasitarnauja:
- Tikslus ligos simptomų apibūdinimas ir įvertinimas – kokie simptomai vargina, kiek jie laiko tęsiasi, kas paskatina jų pasireiškimą ir kas juos palengvina ir t.t.;
- Išsami ligos ir kitų alerginių susirgimų anamnezė – dažnai alerginėmis ligomis serga ir artimieji, t.y. stebimas paveldėtas polinkis sirgti alerginiu rinitu ir astma;
- Specialūs kraujo tyrimai;
- Specialūs alergijos testai ir kt.
Šiandien itin daug pasiekta kraujo ir alergijos tyrimų srityje. Tokie tyrimai gali padėti pastebėti ženkliai padidėjusį eozinofilų, IgE kiekį organizme. Šiandien taip pat yra itin pažangių tyrimo metodų, kai kraujas gali būti paimamas tiesiog iš piršto ir taikant unikalų makrogardelės ištyrimo metodą, gali būti įvertinamas padidėjęs organizmo jautrumas net keliems šimtams atskirų alergenų. Tokie testai itin naudingi, nes tiksliai žinant alergenus, galima pasiekti efektyviausių gydymo rezultatų, tiesiog vengiant to alergeno. Didelę reikšmę tebeturi odos lopo ir odos dūrio mėginiai.
Žinoma, sudėtinga būtų išvengti visų žydinčių augalų skleidžiamų įkvepiamųjų alergenų, tačiau jei žmogus išimtinai alergiškas tik gyvūnų epidermio ląstelėms ar konkretaus augalo žiedadulkėms, tai išvengti tokio alergeno tikrai bus kur kas lengviau. Labai svarbu atskirti alerginį rinitą nuo kitų susirgimų, nes panašių simptomų gali atsirasti ir sergant infekciniu rinosinusitu, infekciniu nazofaringitu ar kitomis ligomis, kurių metu atsiranda itin panašių simptomų.
Svarbu palengvinti alerginio rinito simptomus ir grąžinti normalią gyvenimo kokybę
Vienas pažangiausių šių dienų gydymo metodų – imunoterapija, kuri paremta organizmo tolerancijos tam tikriems alergenams didinimu, kai alergenų gaunama itin mažomis dozėmis ir jie veikia tarsi „skiepai“. Taip įmanoma paruošti organizmą tam tikrų augalų žydėjimui, tačiau šis metodas pasitarnauja tik tuomet, kai pacientas alergiškas palyginus nedideliam skaičiui alergenų ir jie yra tiksliai žinomi. Žinoma, sudėtinga būtų išvengti visų žydinčių augalų skleidžiamų įkvepiamųjų alergenų, tačiau jei žmogus išimtinai alergiškas tik gyvūnų epidermio ląstelėms ar konkretaus augalo žiedadulkėms, tai išvengti tokio alergeno tikrai bus kur kas lengviau. Labai svarbu atskirti alerginį rinitą nuo kitų susirgimų, nes panašių simptomų gali atsirasti ir sergant infekciniu rinosinusitu, infekciniu nazofaringitu ar kitomis ligomis, kurių metu atsiranda itin panašių simptomų.
Alerginio rinito simptomams lengvinti skiriami naujos kartos antihistaminiai preparatai, kurie nesukelia mieguistumo ir beveik neturi kitų nepageidaujamų poveikių, todėl juos saugu vartoti ilgesnį laikotarpį – net ir vairuojant ar dirbant su mechanizmais. Mieguistumą sukeliantys preparatai, priešingai, kelia sunkių susižeidimų riziką – pavyzdžiui, gana daug autoįvykių įvyksta būtent dėl užmigimo prie vairo, o vartojami vaistai ne taip jau retai prisideda prie tokių nelaimių. Tokios vaistinės medžiagos, kaip selektyvūs antihistaminiai preparatai, yra ilgai veikiantys histamino antagonistai be sedatyvaus poveikio, pasižymintys selektyviu antagonizmu H1 receptoriams ir neturintys afiniteto muskarino receptoriams. Vartojant antihistaminius preparatus, palengvėja tokie simptomai kaip čiaudulys, išskyros iš nosies, nosies niežėjimas, nosies užgulimas, akių niežėjimas, ašarojimas ir akių paraudimas. Pažangiausi preparatai veiksmingai veikia simptomus net 24 valandas ir nesukelia mieguistumo.
Epizodiniam alerginiam rinitui gydyti gali būti skiriami vietinio poveikio antihistamininiai preparatai. Ypač geru poveikiu pasižymi vietiškai veikiantys gliukokortikosteroidai, nes jie stipriai veikia uždegimines reakcijas ir daugeliu atvejų padeda veiksmingai nuslopinti alerginio rinito simptomus (jie vartojami tokiomis dozėmis, kad nesukeltų galimai žalingo sisteminio poveikio, vis dėl to kai kuriems gali pasireikšti kraujavimas iš nosies). Vaikams ir suaugusiesiems gali būti skiriama leukotrienų receptorių antagonistų. Jie itin naudingi ir sergant astma.
Nosį rekomenduojama ir galima neribotą laiką plauti jūros vandeniu, nes tokiu būdu iš nosies ertmių pašalinama didelė dalis įkvepiamųjų alergenų ir gali palengvėti alerginio rinito simptomai. QUIXX daily sudėtyje nėra vaistinių medžiagų. Tai sterilus ir bekvapis purškalas nosiai drėkinti ir padėti palengvinti slogą, susijusią su sinusitu, nosies užsikimšimu, šienlige, kitomis alergijomis bei nosies priežiūrai po operacijų. Priemonėje esančios druskos koncentracija priderinta prie natūralios nosies aplinkos (0,9 %), todėl jis yra švelnus nosiai, jos nedžiovina ir nesukelia nosies gleivinės pažeidimų ar pokyčių.
Taip pat gali būti vartojami nosies gleivinės paburkimą mažinantys vaistai, tačiau to daryti per ilgai negalima, nes ilgainiui tokie vaistai gali sukelti vazomotorinį rinitą. Geriau tokių preparatų nevartoti ilgiau kaip 5-7 dienas, nes prie jų priprantama gana greitai. Tinkamiausius gydymo metodus ir priemones paskirs gydytojas.
Erika Burinskaitė - bikini kategorijos finalininkė, sporto trenerė ir sveikos gyvensenos propaguotoja dalinasi dažniausiai jai užduodamų klausimų dešimtuku. Taigi, 10 opių ir aktualių klausimų bei atsakymų kiekvienai moteriai Plačiau: 10 AKTUALIAUSIŲ klausimų trenerei. |