Atėjus pavasariui vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore, todėl rizika, kad ant kūno pastebėsime nelauktų svečių ‒ erkių, padidėja. Kartu su erkėmis į namus galime parsinešti ir Laimo ligą. Vakcina nuo Laimo ligos, deja, dar nėra išrasta. Net ir persirgus šia liga imunitetas nėra įgaunamas, todėl žmogus gali susirgti ja dar kartą. Straipsnyje rasite patarimus, kaip išvengti šių nemalonių padarėlių.
- Venkite aukštos žolės ir pamiškių, nes šiose vietose būna daugiausia erkių.
- Būdami gamtoje nešiokite skrybėlę, kad erkė neįsiveltų į plaukus.
- Dėvėkite šviesius rūbus. Ant šviesaus audinio greičiau pastebėsite ropojančią erkę ir išvengsite jos įsisiurbimo.
- Nešiokite marškinėlius ilgomis rankovėmis – erkės ieško tinkamos vietos įsisiurbti, tad užkirskite tam kelią.
- Eidami į mišką ar parką kelnių apačias susikiškite į kojines, kad erkės kuo ilgiau nerastų tinkamos vietos įsisiurbti.
- Naudokite purškalą nuo erkių, tačiau nepamirškite, kad tai gelbsti tik trumpą laiką.
- Grįžę namo išsimaudykite, išsišukuokite plaukus.
- Apsižiūrėkite, ar neįsisiurbė erkė. Jos dažniausiai ieško švelnios odos, tad būtinai apžiūrėkite rankas, kojas, ypač pakinklius, kaklą, galvos plaukuotąją dalį.
- Apžiūrėkite, ar vaikams ir gyvūnams neįsisiurbė erkė. Nuo gyvūnų neužsikrėsite, tačiau gyvūnas gali parnešti erkių į namus.
- Jei erkė įsisiurbė, atsargiai ją ištraukite nespausdami pilvo ir netepdami jokiais skysčiais, prisiminkite, kad bet koks pašalinimo metodas gali sukelti bakterijų plitimą po organizmą.
- Įsitikinkite, kad visos erkės dalys buvo ištrauktos. Jei erkės galva liko odoje, būtinai kreipkitės į gydytoją, kad ją pašalintų.
- Ištraukus erkę, pažeistą vietą dezinfekuokite, kad bakterijos nesklistų toliau.
- Kreipkitės į gydytoją, nelaukite, kol infekcija pasklis. Po gydytojo apžiūros galėsite būti ramūs ir toliau džiaugtis gražiu oru gamtoje.
„Erkinis encefalito virusas žmogui perduodamas praėjus kelioms minutėms nuo erkės įsisiurbimo (skirtingai nuo Laimo ligos, kai ligos sukėlėjai perduodami tik tada, kuomet erkė išbūna įsisiurbusi ilgesnį laiką).“ Daugiau skaitykite čia: |