Pakitusi nago spalva ir forma gali būti onichomikozės, kitaip nagų grybelio, požymis. Pageltę, žalią ar rudą spalvą įgavę, sustorėję, lūžinėjantys nagai, niežulys tarpupirščiuose ir aplink nagus signalizuoja, kad greičiausiai susirgote nemalonia grybeline liga. Atėjus šiltajam sezonui norėtųsi išvengti nagų grybelio… bet jei to padaryti nepavyko, sužinokite, kaip jį išgydyti.
„Nagų grybelis dažniau pažeidžia kojų pirštų nagus todėl, kad kojų pirštai dažniau būna batuose – tamsioje, šiltoje ir drėgnoje vietoje...“ Dažniausiai onichomikozę sukelia dermatofitai, retesniais atvejais ‒ pelėsiai ar mielės. Grybelį sudaro mikroorganizmai, kurių išgyvenimui nereikia saulės šviesos. Palankiausia terpė grybeliui daugintis ir plisti ‒ šilta ir drėgna vieta. Grybelis į mūsų organizmą gali patekti per tarpelį tarp nago ir odos, per pažeistą odą (įbrėžimus, įpjovimus). Kartais pažeidimas gali būti akimi nematomas, tačiau to taip pat gali pakakti, kad užsikrėstumėte šia liga.
Nagų grybelis dažniau pažeidžia kojų pirštų nagus todėl, kad kojų pirštai dažniau būna batuose – tamsioje, šiltoje ir drėgnoje vietoje, kuri itin palanki veistis grybeliui. Kadangi pėdos dažnai būna apautos batais, sutrikdoma pirštų kraujotaka, o tai apsunkina organizmo imuninės sistemos kovą su infekcija.
Nagų grybelio gydymas
Kuo ankščiau pradėsite gydyti onichomikozę, tuo greičiau galėsite džiaugtis gražiomis pėdomis ir rankomis. Šiais laikais vaistinėse galima įsigyti įvairiausių priemonių nagų grybeliui gydyti, tačiau geriausia būtų apsilankyti pas gydytoją dermatologą, kuris atliks reikalingus tyrimus, nustatys, kiek grybelis yra išplitęs, ir paskirs tinkamiausias priemones ligos gydymui.
Grybelis gali būti pastebimas ant vieno ar kelių nagų, tačiau nepatyrusi akis negali tinkamai įvertinti to, kokį plotą grybelis jau yra apėmęs. Taigi kartais gydydamiesi savarankiškai galime ir nepasiekti norimų rezultatų.
Pateikiame informaciją apie skirtingus nagų grybelio gydymo būdus.
Išoriniam naudojimui skirti vaistai. Tokie vaistai gali būti kelių formų: tepalai, losjonai, tirpalai. Šios priemonės vartojamos išoriškai, medžiagomis padengiant nagą ir odą aplink jį. Išorinėmis priemonėmis gydomos lengvos ir vidutinio sunkumo nagų grybelio formos. Taip pat išorinio naudojimo vaistas gali būti naudojamas kaip prevencinė priemonė , kad liga neatsinaujintų. Priemones reikėtų naudoti vieną ar du kartus per dieną ant švarios, sausos odos ir nagų.
Specialus nagų lakas taip pat gali būti naudojamas nagų grybelio gydymui, tačiau šio metodo efektyvumas kiekvienam žmogui pasireiškia skirtingai, o gydymas gali užtrukti apie metus laiko.
Geriami vaistai. Tokius vaistus pacientui rekomenduojama vartoti, kai grybelis yra labai išplitęs, įsisenėjęs ar sunkiai gydomas kitomis vaistų formomis. Geriami vaistai nuo onichomikozės gali būti pavojingi dėl šalutinio poveikio, todėl juos reikėtų vartoti prižiūrint gydytojui.
Nago pašalinimas. Nemaloni, bet kai kuriais atvejais neišvengiama priemonė ‒ chirurginis nago pašalinimas. Procedūra atliekama, kai grybelis yra labai įsisenėjęs, skausmingas arba kitomis priemonėmis neįveikiamas. Procedūros metu taikomas nuskausminimas, tuomet gydytojas suminkština odą apie nagą ir pašalina nagą nuo odos. Po nago pašalinimo oda tepama specialiu tepalu su antibiotikais, taip pat tepalu, gydančiu grybelį, jei oda aplink nagą buvo pažeista. Rankų nagai atauga per maždaug 6 mėn., kojų nagų ataugimas gali užtrukti maždaug 12‒18 mėn.
„Robotu valdomos operacijos kompensuoja chirurgo rankų drebėjimą ir leidžia atlikti chirurgines manipuliacijas ypač preciziškai.“ Plačiau apie šiuolaikinę chirurgiją skaitykite čia: |
Fotodinaminė terapija. Naujausias metodas nagų grybelio gydymui – fotodinaminė terapija. Šios terapijos metu nagas padengiamas specialiomis medžiagomis, kad taptų jautresnis šviesai, tuomet praėjus maždaug 6 val. nagas veikiamas spinduliuote. Procedūros trukmė, priklausomai nuo infekcijos sunkumo, siekia 15‒60 min. Sunkesnėms onichomikozės formoms gydyti gali prireikti ir keleto procedūrų.
Kaip išvengti nagų grybelio?
Nagų grybelis yra užkrečiama liga, taigi reikėtų žinoti, kaip galima jo išvengti.
- Dažniausiai nagų grybeliu užsikrečiama baseinuose, pirtyse, bendruose dušuose, todėl tokiose vietose reikėtų nepamiršti avėti guminių šlepečių.
- Po maudynių viešose vietose reikėtų nusiplauti kojas naudojant muilą ir sausai jas nušluostyti (naudoti tik savo rankšluostį).
- Avėkite patogią avalynę (vasarai rinkitės atviresnę), nešiokite natūralių medžiagų kojines, dažnai plaukite kojas ir stenkitės, kad jos visuomet būtų sausos.
- Venkite kojų prakaitavimo, ypač vasarą. Jei kojos linkusios prakaituoti galima įsigyti prakaitavimą mažinančių priemonių. Taip pat vaistinėse galima įsigyti dezinfekuojančių priemonių, kurios gali padėti išvengti nagų grybelio.
- Kadangi grybeliu lengva užsikrėsti, venkite naudoti kitų žmonių rankšluosčius, neavėkite svetimos avalynės ir kojinių.
Jei įtariate, kad galėjote užsikrėsti nagų grybeliu, nedelsiant apsilankykite pas dermatologą. Jis rekomenduos efektyviausią onichomikozės gydymo būdą.