Jei anksčiau buvo sakoma, kad venų varikoze serga kas penktas pasaulio gyventojas, tai šiandien ypatingas dėmesys atkreipiamas į tai, kad šia lėtine kraujotakos liga serga net kas trečias išsivysčiusių šalių gyventojas. Vadinasi, tikimybė susirgti šia liga – labai didelė. Kaip gyventi, kad ši liga neišsivystytų ar vystytųsi lėčiau, jei venų ligomis jau sergate?
1) Venkite žalingų įpročių. Manoma, kad rūkymas, alkoholio vartojimas ir piktnaudžiavimas tam tikromis vaistinėmis ar narkotinėmis medžiagomis gali bloginti venų būklę.
2) Atsargiai vartokite įvairius vaistinius preparatus. Būtinai pasakykite gydytojui ar vaistininkui, jei turite venų problemų ir būtinai padarykite tai dar prieš ketinimą vartoti kokius nors naujus vaistus. Pavyzdžiui, sudėtinės kontraceptinės tabletės gali bloginti venų būklę ir tokiu būdu didinti įvairių komplikacijų išsivystymo riziką. Jos daro įtaką moters lytinių hormonų apykaitai, o tai, savo ruožtu, gali paspartinti venų plėtimąsi, padidinti veninės stazės formavimosi ir dėl to atsirandančių pokyčių riziką. Pavyzdžiui, sudėtinės kontraceptinės tabletės gali bloginti venų būklę ir tokiu būdu didinti įvairių komplikacijų išsivystymo riziką. Jos daro įtaką moters lytinių hormonų apykaitai, o tai, savo ruožtu, gali paspartinti venų plėtimąsi, padidinti veninės stazės formavimosi ir dėl to atsirandančių pokyčių riziką.
3) Dirbdami sėdimą arba stovimą darbą būtinai darykite judrias pertraukėles – bent po 5 minutes kas valandą. Ilgai sėdint nedirba taip vadinamoji „kraujo pompa“ – blauzdos raumenys, kurie padeda veniniam kraujui grįžti atgal į širdį. Kai kraujo pompa nedirba ir ilgą laiką sėdima arba stovima, labai svarbų vaidmenį atlieka per visą venų ilgį išsidėstę vožtuvėliai, kurie kaip mat užsidaro ir neleidžia kraujui tekėti retrogradine (atbuline) kryptimi. Jei ir šie vožtuvėliai nėra pilnaverčiai, tarkime, jie pažeisti dėl įgimtų ypatumų ar gyvenimo būdo, tuomet dalis kraujo grįžta atgal, didėja spaudimas venose, jose kaupiasi vis daugiau kraujo ir dėl to „užsisuka“ visa virtinė neigiamų venų kraujotakos pokyčių. Taigi – po 5 minutes judėjimo kiekvieną sėdimo arba stovimo darbo valandą ir Jums tikrai pavyks sumažinti veninės stazės vystymosi riziką! Nepamirškite to daryti ir ilgų kelionių metu – juk šiek tiek pasivaikščioti galima ir lėktuve, ar ne?
4) Gerkite pakankamai vandens ir valgykite sveiką bei įvairų maistą. Įrodyta, kad flavonoidai padeda stiprinti kraujagyslių sieneles, mažina kapiliarų pralaidumą ir tuo pačiu lengvina tokius simptomus kaip kojų skausmas, tinimas, nuovargis. Daugiau flavonoidų ir vitamino C turi vaisiai ir daržovės – taigi tiesiog valgykite daugiau šių gamtos dovanotų maisto produktų. Vaisiuose ir daržovėse netrūksta ir skaidulinių medžiagų bei vandens, kurie labai svarbūs vidurių užkietėjimo profilaktikai.
5) Nedelskite, jei pastebite išsiplėtusių venų, poodinių mazgų ar negyjančių opų – kuo greičiau kreipkitės į gydytoją ir užbėkite už akių pačioms sunkiausioms ligos komplikacijoms, pavyzdžiui, sunkiai gyjančioms žaizdoms ar trombams, susiformuojantiems giliosiose venose ir nukeliaujantiems į gyvybiškai svarbias kraujagysles.
6) Vartokite gelius su heparino natrio druska. Greitas ir paprastas būdas, padedantis sumažinti kojų sunkumą, skausmą ir tinimą – geliai su heparino natrio druska. Puikus pavyzdys – Lioton 1000 TV/g gelis. Malonios ir lengvos konsistencijos, beveik skaidrus, švelnaus aromatinio kvapo nereceptinis vaistinis preparatas puikiai įsigeria į odą ir netepa drabužių. Šis gelis tepamas ant odos pažeistoje vietoje ir švelniai įtrinamas 1-3 kartus per parą. Iš tūbelės patartina išspausti 3-10 cm gelio. Reguliarus gelio naudojimas padės jaustis lengviau ir sumažins nemalonius kojų nuovargio simptomus. Žinoma, dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Ar žinojote, kad apytikris visų žmogaus kraujagyslių ilgis – beveik 100 tūkstančių kilometrų? O ar žinojote, kad iš kojų venose esančiam kraujui tenka ilgiausias ir sunkiausias kelias, kad jis grįžtų į širdį? Galima pajuokauti, kad kojos pirštuose yra tolimiausi kraujagyslių taškai, be to, veniniam kraujui reikia įveikti nemenką sunkio jėgų pasipriešinimą. Taigi vertėtų visuomet stengtis, kad kraujotaka kojose nesulėtėtų, kitaip gali išsivystyti lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Pateikiame net 15 patarimų, kurie padės pasirūpinti savo kojų kraujotaka. Plačiau: 15 patarimų, padėsiančių pagerinti Jūsų kojų kraujotaką (1 dalis) |