Kaip sau padėti peršalus?

Sausio 14, 2015 | Reklama
+9
+10 -1

Peršalimo ligos – vienas dažniausių sveikatos sutrikimų šaltuoju metų laiku. Žinoma, kad 80 % viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (VKTI) sukelia virusai. Dažniausias kaltininkas – tai rinovirusai (sudaro apie 40 % visų atvejų). Koronavirusai lemia apie 30 % visų susirgimų, likusi dalis – tai paragripo ir gripo infekcijos, adenovirusai, entero ir respiracinis sincitinis (RS) virusas. Šiais virusais užsikrečiama tiesiogiai, t. y. per nešvarias rankas, oro lašeliniu būdu – kosint, čiaudint. 

Neretai klaidingai galvojama, kad peršąlama dėl šalto oro. Žiemą dėl radikalių temperatūros pokyčių, šalčio ir drėgmės organizmas patiria stresą, taigi susilpnėja imunitetas ir atsparumas ligoms, galiausiai susergame.Vis dėlto peršalimas nėra pavojingas susirgimas (nuo jo pagyjama maždaug per savaitę), tad sunegalavus nereikia panikuoti. 

Pagrindiniai peršalimo simptomai: 

  • sloga,
  • gerklės perštėjimas ar skausmas,
  • kosulys, čiaudulys,
  • užkimimas,
  • akių ašarojimas,
  • galvos skausmas,
  • nežymus temperatūros pakilimas (iki 38 °C). 

Kūno temperatūros padidėjimas virš 38 °C labiau būdingas gripui. Galimos peršalimo komplikacijos: sinusitas, ausų uždegimas, tracheitas, bronchitas, plaučių uždegimas. 

Ar verta vartoti vaistus, pakilus nežymiai temperatūrai? 

„... pakilusi kūno temperatūra tiesiogiai veikia ligos sukėlėjus — slopina mikroorganizmų augimą ir dauginimąsi, virusai netenka invazinių savybių.“ Specifinio peršalimo gydymo nėra, t. y. nėra vaistų, veikiančių kvėpavimo takų infekciją sukėlusį virusą. Malšinami ar lengvinami tik ligos simptomai: temperatūra, kosulys, sloga ar nosies užgulimas, galvos skausmas. Vaistai nuo temperatūros geriami tik tada, jei kūno temperatūra pakyla virš 38 °C. 

Nežymiai pakilusi kūno temperatūra naudinga kovojant su infekcija. Ji padeda organizmui apsiginti nuo virusų, t. y. skatina kraujo ląstelių neutrofilų gamybą ir limfocitų proliferaciją (augimas dalijimosi būdu), aktyvina fagocitozę (procesas, kai kraujo ląstelės praryja bakterijas), įvairių organizmo imunitetą stiprinančių ir su virusais kovojančių baltymų (komplemento, antikūnų, interferono) gamybą. Be to, pakilusi kūno temperatūra tiesiogiai veikia ligos sukėlėjus — slopina mikroorganizmų augimą ir dauginimąsi, virusai netenka invazinių savybių. Taigi, nereikia skubėti temperatūros mažinti vaistais. 

Atsikosėjimą, slogą ir nosies užgulimą lengvinančios priemonės 

Kosulys, kilęs dėl peršalimo, pasibaigs savaime. Tačiau jei kosulys drėgnas, išties vargina, trukdo dirbti, galima vartoti atsikosėjimą lengvinančių vaistų ar augalinių arbatų (čiobrelių, liepžiedžių). O sausą kosulį palengvinsite garų inhaliacijomis. Gerklės perštėjimą ir skausmą numalšinti padės čiulpiamosios pastilės, į gerklę purškiami uždegimą slopinantys vaistai, taip pat gerklės skalavimai druskos tirpalu. 

Nosies užgulimą ar varvėjimą palengvina vaistai, mažinantys nosies gleivinės paburkimą, vartojami per nosį. Tačiau jų nereikėtų vartoti ilgiau nei 3 dienas ir tik gydytojui rekomendavus galima vartoti ilgiau. Geriausia būtų nosies sekretą pašalinti specialiai paruoštais hipertoniniais druskų tirpalais (jūros vandeniu). Tokie druskų tirpalai sumažina gleivinės paburkimą, todėl sumažėja nosies užgulimas. 

Veiksmingi maisto papildai nuo peršalimo!

Vaistai nuo peršalimo su paracetamoliu ar tiesiog šilti skysčiai? 

Dauguma žmonių, vos tik pajutę pirmuosius peršalimo simptomus, skuba į vaitinę įsigyti vaistų nuo peršalimo. Vis dėlto nepamirškite, kad daugumoje tokių vaistų yra paracetamolio, kitaip acetaminofeno, kurio didesnės nei 4 g per parą dozės gali sukelti kepenų pažeidimų. Paracetamolis mažina kūno temperatūrą, o tai tikrai nereikalinga, jeigu temperatūra nėra aukštesnė nei 38 °C. 

Teisingiausia pagalba organizmui — vartoti daug šiltų skysčių. Taip papildysite prarastus organizmo skysčius karščiuojant bei padėsite kūnui „apsivalyti“ nuo virusų išskiriamų toksinų. Tinka įvairios arbatos, mineralinis vanduo, galima gerti netgi šiltą vandenį. Nuo seno peršalus geriamos aviečių, liepų žiedų, čiobrelių, juodųjų serbentų arbatos. 

Mokslininkai yra nustatę, kad peršalimą padeda įveikti ir cinkas. Po atlikto tyrimo padaryta išvada, kad tiems, kurie pirmą peršalimo dieną ėmė vartoti sirupą, tabletes ar pastiles su cinku, simptomai buvo žymiai švelnesni, o pats negalavimas truko trumpiau, nei tiems, kuriems buvo taikomas placebo efektas. Beje, peršalimą įveiksite lengviau, jei savo imunine sistema rūpinsitės nuolatos: tinkamai maitinsitės, judėsite (eisite pasivaikščioti, nuolatos darysite mankštą), išsimiegosite ir grūdinsitės. Šiltai apsirenkite ir dažniau išeikite pasivaikščioti, net žiemą!

+9
+10 -1
  • Imuniteto stiprinimas
  • Peršalimas
  • Sloga ūminė
  • Maisto papildai
  • Kosulys
  • Karščiavimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *