Lytinė problema, apie kurią dažnai nutylima

Liepos 22, 2021 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Ankstyva, greita, priešlaikinė ejakuliacija – ne tokia jau ir reta problema. Skaičiuojama, kad ją patiria net kas penktas – kas trečias į gydytojus dėl seksualinių bėdų besikreipiantis vyras (20-30 procentų pacientų). Tai rodo, kad bėdos mastas gali būti didesnis, nei mums atrodo. Kas tai per problema ir kada ją galima įtarti?

Kas yra priešlaikinė ejakuliacija?

Priešlaikinė ejakuliacija, dar vadinama ankstyva arba greita ejakuliacija – tai nuolat arba periodiškai pasireiškiantis sėklos išmetimas, įvykstantis anksčiau, nei to tikimasi, norima ir laukiama. Priešlaikinė ejakuliacija gali būti vadinama ejakuliacija, įvykstanti dar iki penetracijos į makštį ir pajutus tik labai minimalią seksualinę stimuliaciją. Ankstyva ejakuliacija gali būti įtariama ir tuomet, kai sėklos išmetimas įvyksta penetracijos į makštį momentu arba labai greitai po sueities. Dažniausiai dėl šios problemos skundžiasi vyrai, kurie negali sukontroliuoti proceso ilgiau kaip 15-30 sekundžių. Vadinasi, priešlaikinei ejakuliacijai būdinga savikontrolės stoka, kai vyras negali sėkmingai kontroliuoti sėklos išmetimo proceso ir labai trumpai trunkanti lytinė sueitis, paprastai neviršijanti vienos minutės.

Ar priešlaikinė ejakuliacija sukelia neigiamus jausmus?

Priešlaikinė ejakuliacija gali būti suvokiama ir kaip subjektyvi problema. Jei laikas iki sėklos išmetimo yra trumpesnis, nei to pageidauja partnerė arba pats vyras, tai taip pat gali būti suvokiama kaip spręstina problema. Tarkime, vidutiniškai lytinis aktas trunka apie 3-5 minutes. Vis dėlto 3 minutės daugumai porų gali būti per trumpas laiko tarpas, per kurį tikrai nespėjama visiškai pasimėgauti.

Negana to, labai svarbus ir emocinis šios problemos atspalvis – priešlaikinė ejakuliacija gali atitikti trukmės ir kontrolės stokos kriterijus, tačiau pora gali visai dėl to neišgyventi. Vis dėlto retam pavyksta nekreipti dėmesio į itin trumpą trukmę iki sėklos išmetimo. Dažniausiai tokią problemą patiriantys vyrai jaučia daug neigiamų emocijų, pavyzdžiui, nerimą, nusivylimą, baimę, nepasitikėjimą savimi. Tokie neigiami jausmai problemą gali tik pagilinti.

Ar dėl priešlaikinės ejakuliacijos baiminasi tik vyrai?

Dėl šios problemos jaudintis gali ne tik vyras, bet ir jo partnerė. Būna ir taip, kad vyras dėl trukmės visiškai ramus, tačiau partnerei to nepakanka. Jei atvirai nepasikalbama, ilgainiui gali pradėti byrėti santykiai. Juk lytinis gyvenimas poros gerovei labai svarbus, ar ne? Taigi, baimė dėl greitos ejakuliacijos gali būti vienpusė arba abipusė. Šiuo atveju labai svarbu kuo daugiau kalbėtis – mylintys ir vienas kitam atviri asmenys problemą gali išspręsti tiesiog atsargiai išsakę savo nuogąstavimus vienas kitam. Jei to nepakanka, galima apsilankyti psichoterapeuto kabinete ir (arba) ieškoti kitų pagalbos būdų. Šią problemą spręsti padės gydytojas urologas. Negana to, labai svarbus ir emocinis šios problemos atspalvis – priešlaikinė ejakuliacija gali atitikti trukmės ir kontrolės stokos kriterijus, tačiau pora gali visai dėl to neišgyventi. Vis dėlto retam pavyksta nekreipti dėmesio į itin trumpą trukmę iki sėklos išmetimo. Dažniausiai tokią problemą patiriantys vyrai jaučia daug neigiamų emocijų, pavyzdžiui, nerimą, nusivylimą, baimę, nepasitikėjimą savimi. Tokie neigiami jausmai problemą gali tik pagilinti.

Kokie diagnostiniai kriterijai taikomi nustatant priešlaikinę ejakuliaciją?

Priešlaikinė ejakuliacija gali būti įtariama tiems pacientams, kurie atitinka išvardytus kriterijus:

•                    laikas iki ejakuliacijos po įsiskverbimo į makštį (intravaginalinės ejakuliacijos latentinis periodas) trumpesnis negu 60-120 sekundžių;

•                    jiems būdinga nuolatinė arba pasikartojanti ejakuliacija po minimalios seksualinės stimuliacijos prieš įsiskverbiant, skverbiantis ar iškart įsiskverbus į makštį ir anksčiau, nei to nori pacientas arba jo partnerė;

•                    pacientas dėl priešlaikinės ejakuliacijos labai kenčia ir patiria didelių psichologinių sunkumų santykiuose su partnere;

•                    pacientui būdinga bloga ejakuliacijos kontrolė – jis negali savarankiškai valdyti, kada „tai“ įvyks;

•                    buvusi priešlaikinė ejakuliacija daugeliu atvejų bandant lytiškai santykiauti per praėjusius 6 mėnesius gali būti dar vienas svarbus kriterijus, padedantis nustatyti problemos pasikartojamumą per paskutinį pusę metų trunkantį laikotarpį.

Kaip gali būti sprendžiama problema?

Būtina išsiaiškinti, kas galimai daro įtaką pasireiškiančiai problemai – ar yra organinių problemų, ar pacientą kamuoja nerimas ir panašiai. Tai padaryti padės gydytojas urologas. Tik sprendžiant pagrindinę priežastį galima pasiekti optimalių rezultatų. Lietuvoje yra vienintelis geriamas vaistas, kuris skirtas šiai problemai gydyti. Jis skiriamas pagal aukščiau išvadintus diagnostinius kriterijus. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. Be to, reikėtų saugotis klastočių ir vaistus vartoti atsakingai, nes kai kurie preparatai gali ne tik neturėti veikliosios medžiagos, bet dar labiau pakenkti.

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra lytinės funkcijos sutrikimas, darantis įtaką kokybiškam lytiniam gyvenimui. Paprastai PE apibūdinama kaip labai greitas ejakuliavimas (sėklos išmetimas), įvykstantis nepraėjus net minutei ar dviems nuo lytinio akto pradžios, vyro savikontrolės trūkumas ir dėl to kylantis partnerių nepasitenkinimas bei psichologinės problemos. Tikslią diagnozę gali nustatyti tik gydytojas specialistas, tad jei kyla kažkokių sunkumų, tikrai nereikėtų savarankiškai imtis gydymo priemonių.

Plačiau:

Apie priešlaikinės ejakuliacijos gydymą vaistais ir kitomis priemonėmis

+1
+1 -0
  • Priešlaikinė ejakuliacija
  • ankstyva ejakuliacija
  • greita ejakuliacija
  • PE
  • vaistai nuo priešlaikinės ejakuliacijos
  • kaip prailginti lytinį aktą
  • lytinės problemos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *