Ryte sukosėti yra visiškai normalu – galbūt per naktį kvėpavimo takuose susikaupė daugiau gleivių ir jas reikia pašalinti. Tačiau jei kosulys kartojasi dažniau, tuomet gali būti, kad organizmas siunčia pagalbos prašymą. Dažniausiai kosulys susijęs su virusinėmis infekcijomis, tačiau pagrindinių kosulio priežasčių yra daugiau. Kokios jos?
Į kokias pagrindines rūšis skirstomas kosulys?
Kosulys paprastai skirstomas į sausą (neproduktyvų) ir drėgną (produktyvų) kosulį:
- Sausas kosulys – tai toks kosulys, kurio metu pacientas nieko neatkosti. Dažniausiai sausas kosulys pasireiškia virusinės infekcijos pradžioje. Vėliau toks kosulys tampa produktyviu arba drėgnu. Sausai kosėjama ir tuomet, kai kvėpavimo takus sudirgina šaltas oras, įvairūs alergenai ir dirgikliai, cheminės medžiagos ir dujos. Sausą kosulį kelias paras galima slopinti vaistiniais preparatais, tačiau ilgiau daryti to nerekomenduojama. Kai kosulys slopinamas per ilgai, kvėpavimo takuose gali pradėti kauptis uždegiminiai produktai, tampa sunku „skaityti“ kosulio ženklus, be to, kai kurie kosulį slopinantys vaistai turi nepageidaujamų poveikių.
- Drėgnas kosulys – tai toks kosulys, kurio metu jau atkosėjama produktų. Kartu su skrepliais ar gleivėmis iš kvėpavimo takų šalinami ir ligos sukėlėjai, uždegiminių reakcijų produktai ir kt. Šis kosulys išsiskiria tuo, kad jis turėtų būti ne slopinamas, o skatinamas vaistais, kurie lengvina atsikosėjimą. Vienas tokių vaistų yra ambroksolio hidrochloridas, kurio savo sudėtyje turi Flavamed vaistinių preparatų šeima.
Dėl kokių priežasčių atsiranda kosulys?
Yra pačių įvairiausių kosulio priežasčių. Jas galima numanyti įvertinant kosulio trukmę, jo pobūdį ir kitas ypatybes. Pradėkime nuo kosulio trukmės. Pagal ją išskiriamos trys kosulio grupės:
- Ūminis kosulys tęsiasi iki trijų savaičių. Dažniausiai jis susijęs su peršalimo ligomis, mediciniškai žinomomis kaip nazofaringitas. Taip pat kosėjama sergant sinusitu, plaučių uždegimu, bronchitu, gripu, COVID-19 liga. Ūminis kosulys dažniau susijęs su virusinėmis, rečiau – su bakterinėmis kvėpavimo takų infekcijomis.
- Užsitęsęs arba poūmis kosulys trunka nuo trijų iki aštuonių savaičių. Jis paprastai susijęs su liekamaisiais reiškiniais po virusinių arba bakterinių kvėpavimo takų infekcijų. Po tokių infekcijų kvėpavimo takai kurį laiką pasižymi didesniu reaktyvumu, nei įprasta, todėl jie gali jautriau reaguoti į šaltą orą, dulkes, įvairius alergenus ir dirgiklius.
- Lėtinis kosulys trunka ilgiau kaip aštuonias savaites arba du mėnesius, todėl jis pradeda kenkti normaliai gyvenimo kokybei. Sakoma, kad lėtinis vaikų kosulys trunka ilgiau kaip keturias savaites. Lėtinis kosulys nėra jau tokia reta problema – manoma, kad jis kamuoja net apie 40 procentų populiacijos. Maždaug 10 procentų populiacijos nuolatinis kosulys labai kenkia normaliai gyvenimo kokybei. Pagrindinės ir labiausiai paplitusios lėtinio kosulio priežastys yra gastroezofaginio refliukso liga, astma, rinosinusitas. Visos šios ligos yra lėtiniai sveikatos sutrikimai.
Pagrindinės ir labiausiai paplitusios lėtinio kosulio priežastys yra gastroezofaginio refliukso liga, astma, rinosinusitas. Visos šios ligos yra lėtiniai sveikatos sutrikimai.
Pavyzdžiui, astmai būdingi tam tikri priepuoliniai paūmėjimai, kurių metu kosulys gali būti toks stiprus, kad net sutrikdo normalų kvėpavimą.
Gastroezofaginio refliukso liga ne taip jau ir retai diagnozuojama būtent dėl lėtinio ir neaiškios kilmės sauso kosulio, dažniausiai kamuojančio būnant horizontalioje pozicijoje. Kartu su kosuliu kamuoja ir įkyrus gerklės graužimo pojūtis, ilgalaikis rėmuo ir skausmas. Pacientai pastebi, kad tokie simptomai ypatingai sustiprėja gulint, o sausas kosulys dažniausiai kamuoja naktimis ir paryčiais.
Viena iš tinkamai negydytos slogos pasekmių yra rinosinusitas, kurio metu dalis nosiaryklės sekreto patenka į gerklę. Už nosies tekančios gleivės dirgina gerklę, todėl vienas iš lėtiniam rinosinusitui būdingų simptomų yra būtent lėtinis kosulys.
Kokie trys natūralūs būdai gali padėti gydyti kosulį?
- Pasitelkite inhaliacijas su sūriu vandeniu ir eukalipto eteriniu aliejumi (vaikams eterinio aliejaus geriau nenaudoti);
- Gerkite čiobrelių arbatą, nes tai viena veiksmingiausių vaistinių augalinių žaliavų, padedančių kovoti su kosuliu ir kitais peršalimo simptomais (netinka alergiškiems žmonėms ir nėščiosioms);
- Valgykite medaus, nes jis padeda sumažinti gerklės dirginimą ir sušvelninti kosulį (netinka alergiškiems žmonėms).
Daugiau informacijos apie kosulį ir jo gydymą
Flavamed yra plataus asortimento ekspektorantai, kuriuose yra veikliosios medžiagos ambroksolio hidrochlorido. Ambroksolio hidrochloridas skystina kosulio metu susidarančias gleives sergant ūminėmis arba lėtinėmis bronchų ir plaučių ligomis. Daugiau informacijos apie Flavamed ir drėgno kosulio gydymą galite rasti čia. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Kosulys – tai apsauginis organizmo refleksas, kurį tekę patirti bene kiekvienam. Kosuliu žmogaus organizmas gali mėginti „pasakyti“, kad jam reikia daugiau atidumo ir pagalbos. Dažniausiai kosulys nėra susijęs su rimtais susirgimais – tai gali būti nesunki virusinė infekcija, kuri praeina savaime ir gydant tik simptomus. Vis dėlto kai kada kosulys gali pranešti ir apie rimtesnius sveikatos sutrikimus, tokius kaip gastroezofaginis refliuksas, plaučių vėžys, atipinių bakterijų sukelta infekcija ir t.t. Plačiau: Kodėl būtina gydyti kosulį? |