Rinitas gali kenkti vaiko kasdienei veiklai ir miegui

Kovo 04, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Rinitas arba nosies gleivinės (epitelio) uždegimas – tai labai dažnai pasitaikanti vaikų problema. Rinito simptomai apima čiaudulį, nosies ir akių niežėjimą bei paraudimą, vandeningų išskyrų tekėjimą iš nosies (rinorėją, kuri kartais ir labai gausi), apsunkusį kvėpavimą, atsirandantį dėl nosies gleivinės paburkimo, užgulimo. Ne taip jau ir retai kamuoja ir kiti simptomai, pavyzdžiui, įkyrus kosulys, knarkimas, krenkštimas. Tokie simptomai yra itin nemalonūs, todėl vaikas gali jaustis daug blogiau, nei mums gali pasirodyti.

Neigiama rinito įtaka vaiko gyvenimo kokybei

Rinitas daro neigiamą įtaką ir fizinei, ir emocinei vaiko gerovei. Juk nuolat tekanti nosis labai vargina, o horizontalioje pozicijoje atsiradęs kosulys trukdo kokybiškai išsimiegoti, todėl vaiką gali varginti ne tik paties rinito tiesiogiai sukeliami simptomai, bet ir netiesiogiai jo sukeliamas nuovargis ir poilsio trūkumas. Beje, sunkumų dėl vaiko ligos gali kilti visai šeimai, nes vargu ar kas pailsės, kai vaikelis visą naktį kosėja ir knarkia, o rinitas yra tiesiog ignoruojamas ir tinkamai negydomas.

Rinito paplitimas, rūšys ir jo sukeliamos komplikacijos

Manoma, kad kūdikystės laikotarpiu viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis vaikai serga apie  10-12 kartų per metus, darželinukai – apie 8-9 kartus per metus, o mokyklinio amžiaus vaikai apie 4-5 kartus per metus. Kai kada gali atrodyti, kad viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis vaikas serga nuolat. Manoma, kad įvairaus amžiaus vaikų grupėse infekcinis ir alerginis rinitas gali būti paplitęs gana plačiai. Pavyzdžiui, vienos studijos rezultatai rodo, kad 6-7 metų vaikų grupėje jis gali kamuoti net iki 20 procentų vaikų (vidutiniškai apie 8-9 procentus vaikų),  13-14 metų vaikų grupėje jis gali varginti net iki 33 procentų vaikų (vidutiniškai – apie 14-15 procentų vaikų). Vis dėlto tikrasis rinito paplitimo mastas negali būti tiksliai žinomas – ne visi asmenys į nosies užgulimą ir rinorėją reaguoja kaip į ligą, kuriai būtinas gydymas.

Rinito kilmė gali būti infekcinė (infekcinio rinito atveju ligą dažniausiai sukelia virusai, rečiau – bakterijos ir kiti patogenai). Žinotina, kad virusinis rinitas visuomet gali komplikuotis bakterinės kilmės rinosinusitu. Dažniau taip nutinka tiems vaikams, kurie turi tam tikrų anatominių anomalijų ar serga kai kuriomis lėtinėmis ligomis. Jei rinitas tinkamai negydomas, vaikui gali išsivystyti ir kitų komplikacijų, pavyzdžiui, vidurinės ausies uždegimas ar ūminis bronchitas, o šioms ligoms būdingos dar sudėtingesnės komplikacijos.  

Vaiką gali kamuoti ir alerginis rinitas, kuris būna lengvos, vidutinės ar net sunkios eigos ir kuris gali pasireikšti tik sezoniškai arba kamuoti nuolat, kai namuose ar kitoje aplinkoje yra tam tikrų alergenų, kuriems alergiškas mažasis pacientas, pavyzdžiui, gyvena katė ar šuo, veisiasi namų dulkių erkutės. Sezoninį rinitą gali provokuoti žydintys augalai, tiksliau, jų žiedadulkės, sezoniškai padidėjantis kietųjų dalelių kiekis ir t.t.

Išskiriamas ir nealerginės/ neinfekcinės kilmės rinitas, kuris gali kilti dėl tam tikrų kraujotakos sutrikimų (šiuo atveju vertėtų paminėti vazomotorinį rinitą). Vis didesnę riziką kelia per ilgas ir nesaikingas dekongestantų vartojimas – šie nosies gleivinę atkemšantys vaistiniai preparatai gali sukelti medikamentinę slogą arba neinfekcinį/ nealerginį rinitą ir kamuoti vaiką visą gyvenimą. Blogiausia, kad net ir tokio tipo rinitui ne taip jau retai griebiamasi tų pačių dekongestantų – tik, deja, šiuo atveju jie jau ne tik nebeveiksmingi, bet dar ir žalingi. Rinito gydymas paprastai remiasi simptomų lengvinimu, nes dažniausi kaltininkai – virusai. Bakterinės infekcijos atveju gali prireikti antibiotikų, kuriuos paskiria tik gydytojas.

Rinito gydymo rekomendacijos

  • Rinito gydymas paprastai remiasi simptomų lengvinimu, nes dažniausi kaltininkai – virusai. Bakterinės infekcijos atveju gali prireikti antibiotikų, kuriuos paskiria tik gydytojas.
  • Alerginio rinito atveju itin svarbu stengtis pašalinti alergenus arba bent jau jų vengti, kad jų ekspozicija taptų tiesiog neįmanoma. Tarkime, namuose nereikėtų auginti jokių gyvūnų, jei vaikui dėl to kyla nemalonių ir varginančių simptomų. Nosį naudinga vis praplauti izotoniniu jūros vandeniu.
  • Kuo anksčiau pradedamas simptominis gydymas, tuo jis veiksmingesnis. Pats gydymas tikriausiai nesutrumpins ligos trukmės, bet vaikas bent jau jausis komfortiškai ir nekentės dėl varginančių simptomų, trukdančių ir kasdienei veiklai, ir nakties poilsiui.
  • Nosies išskyras reikėtų šalinti taip dažnai, kaip to reikia. Tam puikiai tinkami jūros druskos tirpalai.  „Quixx soft“ nosies purškalas – tai natūrali izotoninės koncentracijos priemonė, apsauganti ir drėkinanti jautrias nosies sieneles, padedanti tinkamai filtruoti ir drėkinti orą. Tai yra svarbu, norint išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą. Quixx nosies purškalas – hipertoninės koncentracijos purškalas, natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, drėkinanti jautrią nosies gleivinę, o tai itin svarbu norint išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą.
  • Sunkesniais rinito atvejais vartojami dekongestantai, kurie itin veiksmingai ir greitai atkemša nosies gleivinę, tačiau jų vartojimas turi būti tik trumpalaikis ir saikingas, kitaip gali išsivystyti medikamentinė sloga. Taip pat naudingi antihistamininiai preparatai. Sergant sunkios formos rinitu gydytojas gali paskirti stipriau veikiančių vaistinių preparatų, turinčių kortikosteroidų, tačiau juos reikia vartoti griežtai pagal nurodymus, kaip ir jau minėtuosius dekongestantus. Ilgalaikis dekongestantų ir kortikosteroidų vartojimas gali sukelti daug nepageidaujamų poveikių.

    Manoma, kad apie nosies plovimo teikiamą naudą žmonės jau žinojo senovėje.

    Plačiau:

    15 naudingų nosies plovimo savybių
+1
+1 -0
  • jūros vanduo
  • sloga
  • rinitas
  • slogos gydymas
  • vaikų slogos gydymas
  • rinito gydymas
  • jūros vandens purškalai
  • jūros vandens tirpalai
  • rinorėja
  • rinosinusitas
  • Alerginė sloga
  • infekcinė sloga

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *