Stomatitas – kaip sau padėti?

Vasario 17, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Pasirodo, kad viena dažniausių burnos gleivinės pažeidimo priežasčių yra stomatitas. Skaičiuojama, kad juo bent kartą gyvenime sirgę apie 20 proc. suaugusiųjų. Ši liga gali paliesti ir vaikus, ir suaugusius asmenis.

Dvi pagrindinės stomatito rūšys

Paprastai stomatitas skirstomas į dvi pagrindines grupes – aftinį stomatitą ir herpinį (pūslelinį) stomatitą. Yra ir kitų rūšių stomatitų, pavyzdžiui, medikamentinis, bakterinis ar grybelinis stomatitai, tačiau jie pasitaiko rečiau.

Stomatito gydymo metodai labai priklauso nuo to, kokios rūšies stomatitas išsivystė

Svarbiausia – gydyti stomatitą sukėlusią ligą ar šalinti burnos opelių susidarymą skatinančius veiksnius, imtis stomatito profilaktikos priemonių.

Labai svarbu pradėti maitintis maistingiau ir įvairiau, vengti streso ir kitų burnos opelių susiformavimą provokuojančių faktorių. Kai kuriems asmenims stomatitas išsivysto dėl per aštraus, per rūgštaus ar per kieto maisto, o kai kuriems pakanka patirti didesnę įtampą ir netrukus burnoje pajuntama skausminga opelė.

Pastebėta, kad burnos opelių moterims dažniau atsiranda prieš mėnesines – manoma, kad tai nulemia tam tikrų hormonų koncentracijos organizme pokyčiai.

Jei stomatitą sukėlė tam tikri vaistiniai preparatai, tuomet reikėtų pamėginti nutraukti jų vartojimą ar vaistus pakeisti kitais preparatais (tik pasitarus su gydytoju).

Turint burnos žaizdelių dantų higiena tampa tik dar svarbesnė, todėl ja rūpintis reikėtų itin kruopščiai. Vertėtų pakeisti dantų šepetėlį, rinktis švelnesnes burnos higienos priemones. Dantis reikia valyti kruopščiai, bet švelniai, nes aftos dažnai atsiranda dėl pernelyg įnirtingo ar šiurkštaus dantų valymo. Svarbiausia – gydyti stomatitą sukėlusią ligą ar šalinti burnos opelių susidarymą skatinančius veiksnius, imtis stomatito profilaktikos priemonių.

Jei aftinės opelės atsiranda dėl nuskilusių dantų ar plombų kraštų, tuomet jas reikėtų nedelsiant nušlifuoti. Kai kada opelių atsiranda dėl breketų, nešiojamų plokštelių, protezų – prie jų priprantama bėgant laikui, o kai kuriais atvejais prireikia šį tą pakoreguoti.

Burnos ertmę galima skalauti švelniais dezinfekuojančiais tirpalais, pavyzdžiui, švelniu druskos ar chlorheksidino tirpalu. Taip pat tinkamas ir šalavijų nuoviras – jis švelniai dezinfekuoja burnos gleivinę, gerina burnos kvapą, mažina skausmą.

Naudinga papildomai pavartoti preparatų su vitaminais, pavyzdžiui, B grupės vitaminų ir vitamino C, taip pat burnos probiotikų. Reikėtų stengtis, kad mityba būtų įvairi ir pilnavertė, o maistas – minkštas ir švelnus.

Jei labai skauda, tuomet gali būti skiriama per burną vartojamų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Sunkesniais atvejais prireikia vietinio ar sisteminio gliukokortikoidų vartojimo, kad būtų nuslopintas skausmingas ir gyvenimo kokybę trikdantis burnos gleivinės uždegimas. Tokį gydymą paskirti gali tik gydytojas. Vis dėlto daugeliu atvejų burnos opeles galima sėkmingai išsigydyti namų sąlygomis.

Anaftin produktų šeima – medicinos priemonės, sukurtos specialiai pažeistos burnos gleivinės priežiūrai

Naudingi ir specialiai pažeistos burnos gleivinei prižiūrėti skirti preparatai.  Anaftin medicinos priemonės padeda kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius aftiniam stomatitui, aftinėms opoms, taip pat mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams. Galima rinktis patogiausią medicinos priemonės formą – burnos gelį, burnos purškalą arba burnos skalavimo skystį. Šią inovatyvią priemonę patariama vartoti 3-4 kartus per parą arba taip dažnai, kaip tik to reikia. Anaftin medicinos priemonių šeimos produktai ant pažeistų vietų sukuria plonas, nematomas, bet labai naudingas apsaugines plėveles – taip sumažėja skausmas, uždegimas ir kiti nemalonūs pojūčiai. Be to, priemonės papildytos naudingomis medžiagomis (hialuronu, alavijų ekstraktu), kurios drėkina burnos gleivinę ir spartina natūralią pažeistų audinių regeneraciją. Anaftin medicinos priemonių galima rasti daugumoje vaistinių. Tinkamiausią medicinos priemonę pasirinkti padės vaistininkas, vaistininko padėjėjas ar vaistinės konsultantas.

Burnos opelės – nemalonus ir gyvenimą trikdantis sveikatos sutrikimas. Histologiniu požiūriu tai burnos gleivinės vientisumo pažeidimai, o pagal savo dydį burnos žaizdos skirstomos į smulkias, herpinio tipo opeles, nedideles opeles ir dideles opas, kurios pažeidžia ir pogleivį. Kokie burnos opų sukeliami simptomai ir koks jų gydymas?

Plačiau:

10 burnos opelių požymių

0
+0 -0
  • anaftin
  • burnos žaizdelės
  • burnos gleivinės pažeidimai
  • burnos opos
  • burnos aftos
  • stomatitas
  • aftinis stomatitas
  • herpinis stomatitas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *