Venų varikozė nėra tik estetinė problema

Sausio 26, 2021 | Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Venų varikozė – tai liga, kurią reikia gydyti, nepaisant to, ar pačiam pacientui išsiplėtusios kojų venos trukdo ar ne. Vis dėlto ne visi taip mano ir kai kurie sulaukia labai pavojingų venų varikozės komplikacijų – sunkiai gyjančių ar jau praktiškai negyjančių varikozinių opų, kraujo užkrėtimo, venų uždegimo, mažų krešulių ar didelių krešulių dalių nukeliavimo į gyvybiškai svarbias kraujagysles ir jų užkimšimo. Dažnas žmogus į kraujagyslių chirurgus kreipiasi tik dėl estetinių problemų, ir tai gerai – šiuolaikiniais gydymo metodais galima pašalinti ir tai, kas matoma, ir tai, kas nematoma, bet kelia riziką sveikatai ir netgi gyvybei. Svarbiausia kreiptis laiku ir nelaukti tos dienos, kai nebebus įmanoma kažko padaryti. Deja, bet į gydytojus kreipiasi ir pacientų su labai „užleista“ venų varikoze, kurią gydyti tam tikrais metodais nebeįmanoma – tuomet belieka stengtis, kad pacientas jaustųsi kuo patogiau ir jam neatsirastų pavojingų sveikatos sutrikimų.

Kas vyksta progresuojant negydomai venų varikozei?

Venų varikozė – tai liga, kuri savaime progresuoti nesustoja. Jei nieko nesiimama, kojų skausmas ir sunkumas tik stiprėja, nuovargis didėja, tinimas intensyvėja. Jei kojų nuovargis iš pradžių buvo juntamas tik vakarais, o kojų mėšlungis – tik naktimis, tai vėliau šie ir kiti nemalonūs pojūčiai gali kamuoti net ir visą parą. Iš karto kyla klausimas – kokia gali būti gyvenimo kokybė, kai nuolat skauda kojas ir atrodo, tarsi jos būtų pagamintos iš švino? Ilgainiui ant kojų atsiranda ne tik poodinių mazgų, bet ir trofinių opų, kurių gijimas – labai komplikuotas. Išsiplėtusiose venose gali bet kada susiformuoti krešulių, kurie gali užkimšti ir poodines, ir giliąsias venas. Kartais nutinka ir taip, kad šie krešuliai arba jų dalys užkemša gyvybiškai svarbias kraujagysles ir žmogus susiduria su didele mirties rizika.

Kokie simptomai praneša apie būtinybę kreiptis į kraujagyslių chirurgą?

Kojų venų varikozės simptomai gali būti ir jaučiami, ir matomi. Būna, kad kojas skauda, jos tinsta, tačiau jokių matomų požymių nematyti. Matomas venų išsiplėtimas gali atsirasti ir vėliau. Būna ir atvirkščiai, kai pirmiau atsiranda kraujosruvos, mėlynas venų tinklas, poodiniai mazgai ir t.t., o tik vėliau pajuntami simptomai. Taigi vis labiau besiplečiančios venos ir vis labiau stiprėjantis kojų skausmas, sunkumas, tinimas ir nuovargis yra tie požymiai, kurie turėtų paskatinti nebedelsti ir kreiptis į kraujagyslių chirurgą.

"Vis labiau besiplečiančios venos ir vis labiau stiprėjantis kojų skausmas, sunkumas, tinimas ir nuovargis yra tie požymiai, kurie turėtų paskatinti nebedelsti ir kreiptis į kraujagyslių chirurgą."

Ar įmanoma išvengti ligos?

Jei pacientas žino, kad giminėje yra žmonių, sirgusių šia liga, jis turėtų pasitikrinti bent jau profilaktiškai – atsargumas gėdos nedaro. Tai svarbu ir dėl to, kad net neprasidėjus ligai, galima koreguoti gyvenseną ir nutolinti galimą ligos pasireiškimą. Pavyzdžiui, tinkama reguliari venų netraumuojanti fizinė mankšta, darbo pobūdžio keitimas arba bent jau pertraukėlių sėdimo arba stovimo darbo metu darymas, mitybos koregavimas, kūno masės optimizavimas, kompresinio trikotažo dėvėjimas ir panašiai. Nors jei ir ligos dėl genetinės informacijos išvengti tikriausiai būtų neįmanoma, būtų galima bent jau nutolinti jos pasireiškimą ar patirti bent jau lengviausią ir gyvenimo netrikdančią jos formą.

Kas palengvina venų varikozės metu patiriamus simptomus?

Heparino natrio druska – vaistinė medžiaga, kuri padeda palengvinti nemalonius simptomus. Šios druskos savo sudėtyje turi Lioton gelis. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą, todėl kojos tampa lengvesnės. Dėl vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Ar žinojote, kad apytikris visų žmogaus kraujagyslių ilgis – beveik 100 tūkstančių kilometrų? O ar žinojote, kad iš kojų venose esančiam kraujui tenka ilgiausias ir sunkiausias kelias, kad jis grįžtų į širdį? Galima pajuokauti, kad kojos pirštuose yra tolimiausi kraujagyslių taškai, be to, veniniam kraujui reikia įveikti nemenką sunkio jėgų pasipriešinimą. Taigi vertėtų visuomet stengtis, kad kraujotaka kojose nesulėtėtų, kitaip gali išsivystyti lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Pateikiame net 15 patarimų, kurie padės pasirūpinti savo kojų kraujotaka.

Plačiau:

15 patarimų, padėsiančių pagerinti Jūsų kojų kraujotaką (1 dalis)
+2
+2 -0
  • kojų nuovargis
  • Varikozė
  • Išsiplėtusios venos
  • kojų skausmas
  • venų varikozė
  • lengvos kojos
  • gražios kojos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *