Erekcijos sutrikimai – gana jautri ir intymi, tačiau neišvengiama tema. Daugybė vyrų pastebi, kad lytinio akto metu viskas vyksta ne taip, kaip turėtų, tačiau net ir tokiu atveju jie neskuba ieškoti pagalbos ir sau padėti. Tad moterys čia atlieka itin svarbų vaidmenį – būtent jos dažnu atveju pastūmėja savo vyrus kreiptis į gydytojus.
Gydytojo urologo konsultacijos galimybę būtina apsvarstyti tuomet, kai vyrui sunku pasiekti ir išlaikyti erekciją, jam kyla sunkumų tuomet, kai norima atlikti lytinį aktą. Tačiau tai ne vienintelės priežastys, kodėl vertėtų praverti gydytojo urologo kabineto duris. Sumažėjęs potraukis ir pasitenkinimas taip pat yra požymiai, kai delsti ir gėdytis tikrai nereikėtų. Tad pakalbėkime apie erekcijos sutrikimus plačiau – šiame straipsnyje pateikta informacija bus naudinga ne tik šią problemą išgyvenantiems vyrams, bet ir juos palaikančioms partnerėms – juk stiprūs ir pasitikėjimu paremti poros santykiai yra viena iš kokybiško lytinio gyvenimo sąlygų.
Pirmasis žingsnis – gyvenimo būdo korekcija
Lytinė vyro funkcija labai „jautri“ jo propaguojam gyvenimo būdui. Jei vyras patiria daug streso, rūko, piktnaudžiauja alkoholiu, per mažai juda ir nesveikai bei nereguliariai maitinasi, tuomet labai išauga erekcijos sutrikimus paskatinančių rizikos faktorių tikimybė. Šie rizikos faktoriai yra tokie patys kaip ir širdies bei kraujagyslių ligų rizikos veiksniai ir apima rūkymą, antsvorį ir nutukimą, per mažą fizinį aktyvumą (nejudrumą ir sėslų gyvenimo būdą), arterinę hipertenziją, metabolinį sindromą, hiperlipidemiją, cukrinį diabetą, nuolat patiriamą stresą ir t.t.
Pirmiausiai kenčia smulkiosios varpos kraujagyslės bei sutrinka kraujo pritekėjimas į varpos akytkūnius – būtent tokiu būdu erekcijos metu sukietėja varpa ir įmanoma sėkmingai atlikti kokybišką lytinį aktą. Kai šiame procese pradeda „kažkas strigti“, tuomet pradeda trikti ir erekcijos funkcija – dažniausiai situacija blogėja po truputį, palengva, tad dauguma vyrų į tai net neatkreipia dėmesio, kol nekyla didesnių sunkumų. Taigi gyvenimo būdo korekciją svarbu pradėti kuo jaunesniame amžiuje – verta atsisakyti rūkymo ir alkoholio bei įvairių psichotropinių ir narkotinių medžiagų, daugiau ir reguliariau judėti, sveikiau ir atsakingiau maitintis bei sekti savo kūno masę ir bendrąją organizmo fizinę ir emocinę sveikatą. Reguliarūs sveikatos patikrinimai ir gydytojo urologo konsultacijos padeda užbėgti už akių sunkesniems sutrikimams.
Dvi pagrindinės erekcijos sutrikimų priežasčių grupės – fizinės ir psichologinės priežastys
Erekcijos sutrikimų išsivystymą gali nulemti kraujagyslinės, endokrininės, neurologinės ir kitos fizinės priežastys, tačiau nemažai reikšmės turi ir psichologinės priežastys, tokios kaip stresas, nerimas, nuovargis, depresija, liūdesys, gėda, kaltės jausmas, sunkūs ir sukrečiantys įvykiai, poros santykių sunkumai ir skyrybos. Verta atsisakyti rūkymo ir alkoholio bei įvairių psichotropinių ir narkotinių medžiagų, daugiau ir reguliariau judėti, sveikiau ir atsakingiau maitintis bei sekti savo kūno masę ir bendrąją organizmo fizinę ir emocinę sveikatą. Reguliarūs sveikatos patikrinimai ir gydytojo urologo konsultacijos padeda užbėgti už akių sunkesniems sutrikimams.
Skaičiuojama, kad vyresnių vyrų erekcijos sutrikimai dažniausiai susiję su kraujagyslinės kilmės priežastimis, o jaunesniems vyriškosios lyties atstovams koją neretai pakiša psichogeninės priežastys. Vis dėlto erekcijos sutrikimai gali atsirasti bet kuriame amžiuje. Kartais kaltos tam tikros patirtos traumos, kartais – turėtos chirurginės operacijos, kartais erekcijos funkciją silpnina vartojami vaistai, o kartais būdingos ir mišrios etiologijos priežastys.
Kraujagyslinės kilmės erekcijos sutrikimai stiprėja ir dažnėja palaipsniui, o štai psichogeninės kilmės disfunkcija gali atsirasti labai staigiai, bet išnykti taip pat staigiai, kai panaikinama, išsprendžiama ar kaip nors koreguojama psichologinė priežastis – pavyzdžiui, pakeičiamas labai didelį stresą keliantis darbas, pagaliau pailsima po ilgalaikio nuovargio (ne be reikalo erekcijos sutrikimų problema dažnai išsisprendžia atostogų metu), susitaikoma su skausmingomis skyrybomis ar žmogaus netektimi ir panašiai.
Veiksmingiausia ir lengviausiai prieinama pagalba, kuri efektyvi ir saugi daugeliu atvejų
Į erekcijos sutrikimus numoti ranka tikrai nereikėtų. Gydytojas urologas ne tik įvertins galimas sutrikimų priežastis, bet paskirs ir tinkamiausią gydymą. Vienas efektyviausių būdų susigrąžinti geresnę erekcijos funkciją – specialių vaistinių preparatų vartojimas. Nors jie pačios problemos priežasties ir neišsprendžia, tačiau jie gali padėti ir vėl džiaugtis kokybišku intymumu. Lietuvoje jau yra antros kartos vaistas, veikiantis greitai, padedantis išsaugoti spontaniškumą ir sukeliantis mažiau nepageidaujamų reiškinių. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Daugelis erekcijos disfunkciją išgyvenančių vyrų vis dar nenoriai šneka apie šį sutrikimą. Tačiau jie tikrai nėra vieni - su šia problema susiduria dažnas vyras. Ką reikėtų žinoti apie erekcijos disfunkciją? Plačiau: 10 faktų, kurių tikriausiai nežinojote apie erekcijos disfunkciją |