Vis labiau populiarėja maisto netoleravimo testai, domimasi mityba pagal kraujo grupes, siekiama gyventi sveikai, vengiama kenksmingų produktų. Tačiau ne visada aišku, kokį testą pasirinkti, pagal ką gydytojas sudaro mitybos planą ar rekomenduoja atsisakyti tam tikrų produktų. Taigi, ką verta žinoti apie maisto netoleravimą, kaip jis susijęs su kraujo grupėmis ir kas yra maisto netoleravimo testas?
Maisto netoleravimas versus alergija
„Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip švelnesnę ir ilgesnę alergiją, kuri pasireiškia ne iš karto, bet tik po kelių valandų ar net poros dienų.“ Maisto netoleravimas dažnai painiojamas su alergija, nes jų simptomai ir priežastys itin panašūs. Vis dėlto šios dvi būklės skiriasi medicininiu požiūriu. Alergijos atveju mūsų kūno imuninė sistema siunčiama kovoti su įsibrovėliais – alergenais. Jie į organizmą gali patekti įvairiausiais būdais: valgant, geriant, kvėpuojant ar liečiant. Siekdamas apsisaugoti nuo įsibrovėlių, kūnas pradeda gaminti imunoglobuliną E (IgE). Ši reakcija dažniausiai būna staigi, pasireiškia praėjus kelioms minutėms po kontakto su alergenu.
Maisto netoleravimo atveju kenčia virškinimo sistema, kuri neturi pakankamo enzimų kiekio, kuris padėtų suvirškinti į organizmą patekusias maisto medžiagas. Nesuvirškintos medžiagos atpažįstamos kaip svetimkūniai, prie jų prilimpa antikūnai, prasideda agliutinacija. Tokia organizmo reakcija į tam tikras maisto medžiagas ir sukelia daugumą maisto netoleravimo negalavimų. Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip švelnesnę ir ilgesnę alergiją, kuri pasireiškia ne iš karto, bet tik po kelių valandų ar net poros dienų.
Maisto netoleravimo simptomai
Alergijos pasekmės dažnai būna itin ūmios ir daug lengviau identifikuojamos. Paprastai ištikus alergijai pasireiškia sloga, niežulys, čiaudulys, patinimas ar bėrimas. Maisto netoleravimas pasireiškia silpnesniais ir ilgiau trunkančiais simptomais, kuriuos nesunku supainioti su kitais negalavimais.
Dažniausi maisto netoleravimo požymiai:
- mieguistumas,
- nuovargis,
- skrandžio skausmai,
- pilvo pūtimas.
Deja, šios sveikatos problemos neretai būna ignoruojamos ar nesusiejamos su mityba. Jos ilgainiui išsekina žmogų, jam pačiam taip ir nesuvokus negalavimų priežasties. Kartais maisto netoleravimas sukelia chroniškas uždegimines ligas: žarnyno uždegimą, migreną, artritą ar odos susirgimus.
Maisto netoleravimo testų rūšys
Šiuo metu atliekami keli maisto netoleravimo testai, kurie skiriasi savo detalumu, procedūra ir, žinoma, kaina. Dažniausiai atliekami dviejų tipų testai: kraujo tyrimas ir odos tyrimas. Kraujo tyrimas nustato tam tikrus organizmo išskiriamus antikūnus, skirtus kovoti su specifinėmis maisto medžiagomis. Odos tyrimai simuliuoja maisto medžiagų atsiradimą organizme. Stebima, kaip jie veikia organizmą, ar nesukelia neigiamo poveikio.
„ENG ‒ tai svarbus rodiklis, dažnai parodantis organizme slypinčią ligą. Padidėjęs eritrocitų greitis gali signalizuoti apie organizme vykstančią uždegimo reakciją, infekcinę ar navikinę ligą.“ Sužinokite painių terminų reikšmes: |
Vyrams labai sunku issirinkti gerai toleruojamus vaistus, kai reikia spresti erekcijos problemas. Geriausias is siandienines medicinos pasiulymu- Spedra. Toleruojamas lengviausiai is lytine funkcija gerinanciu vaistu, neturi jiems budingo dazno ir stipraus salutinio poveikio, tad pripazintas saugiausiu. Vartojamas pries pat lytinius santykius, suveikia mazdaug po 15 min.
Spedra gali buti vartojama taip daznai, kaip daznai jos reikia, taciau ne pagal specialu grafika, sudaryta is anksto. Del to nebutina visada visko planuoti kaip kad su kitais vaistais. Svarbu tik nevirsyti per para rekomenduojamos dozes. Vienkartine Spedros (avanafilio) doze gali buti nuo 50 iki 200mg.