Maliarija Lietuvoje?

Lapkričio 21, 2013 | Justė Latauskienė
+6
+7 -1

Šia siunkia liga, kiekvienais metais pasaulyje suserga 300-500 milijonai žmonių. Apie vieną milijoną žmonių kasmet miršta nuo maliarijos. Liga daugiausia paplitusi šiltuose ir drėgnuose kraštuose. Maliarija – infekcinė liga, kurią sukelia vienaląsčiai parazitai plazmodijai. Šiuos parazitus platina tam tikri Anopheles genties uodai. Patekę į kraują plazmodijai dauginasi raudonuosiuose kraujo kūneliuose (eritrocituose) ir juos ardo.

Drugys puola pagal laikrodį   

Maliarijos požymiai gali imituoti daugelio kitų ligų simptomus. Dėl to visuomet labai svarbu kaupti informaciją apie bet kokias buvusias keliones, kurių metu galėjo būti kontaktų su maliariją platinančiais uodais.

Maliariją sukelia kelių rūšių plazmodijai. Kiekvienai rūšiai yra būdingas kitoks inkubacinis periodas. Inkubacinis periodas yra laikotarpis nuo užsikrėtimo ligos sukelėju, iki ligos simptomų pasireiškimo. Kai kurios plazmodijų rūšys gali įsitaisyti ir išlikti neaktyvios kepenyse ar kituose vidaus organuose metų metus.

Praktiškai visų maliarijų pirmasis požymis būna galvos skausmas. Jo stiprumas ir pobūdis gali būti įvairus. Galvos skausmą lydi kiti maliarijos požymiai, kurie būna labai panašūs į gripo simptomus:  karščiavimas, silpnumas, raumenų ir sąnarių skausmas, kosulys, šaltkrėtis. Retesni maliarijos požymiai yra apetito praradimas, pykinimas ir vėmimas, viduriavimas ar gelta.

Maliarijos požymiai pasireiškia cikline eiga. Taip yra dėl to, jog į kraują patekę plazmodijai dauginasi tam tikru ritmu, kuris priklauso nuo konkrečios jų rūšies. Visi maliarijos požymiai paūmėja plazmodijams sinchroniškai išeinant iš eritrocitų ir juos suardant. Tai vadinamasis drugys, kuris kartojasi kas 48 ar 72 valandas, priklausomai nuo parazito. Drugio pabaigoje ligonį dažniausiai išpila gausus prakaitas.

Kartais apsikrečiama keliomis plazmodijų rūšimis iš karto. Tuomet cikliniai maliarijos požymiai gali ir nepasireikšti . Cikliškumas taip pat gali išnykti organizmui labai nusilpus.

Maliarijos gydymas

Susirgus maliarija, galima atsidurti intensyvios terapijos skyriujeMaliarijos gydymas susideda iš dviejų dalių.

Pirmoji – sergančiojo gyvybinių funkcijų palaikymas. Sunkiais maliarijos atvejais ligonis gali atsidurti ligoninės intensyvios terapijos skyriuje.

Užtikrinus gyvybines funkcijas, pradedama antroji maliarijos gydymo dalis – plazmodijų naikinimas. Tam naudojami geriami ar į veną leidžiami vaistai. Konkrečiai naudojami vaistai priklauso nuo konkrečios maliariją sukėlusios plazmodijaus rūšies ir regiono, kurio plazmodijais žmogus yra užsikrėtęs. Taip yra dėl to, jog kai kuriose vietose plazmodijai yra prisitaikę prie ten dažniausiai naudojamų medikamentų, skirtų gydyti maliarijai. Ne visada pavyksta tiksliai nustatyti plazmodijaus rūšį, todėl gali būti naudojami medikamentų deriniai.

Maliarija yra gydoma ir ja užsikrėtusiems vaikams ar nėščioms moterims. Liga yra labai pavojinga ir galimos komplikacijos yra didesnės, nei šalutiniai gydymo poveikiai.

Laiku nustačius ir pradėjus maliarijos gydymą,  įmanoma ligą suvaldyti.       

Ar galima maliarija apsikrėsti Lietuvoje?

Iki 1956 Lietuvoje buvo fiksuojami vietiniai maliarijos atvejai. Vėliau, vykdant melioracijos (žemės sausinimo) programą ir gydant maliarija sergančius asmenis vietinė maliarija buvo likviduota. Apsikrėsti šia liga pasidarė itin sunku.

Šiuo metu Lietuvoje dauguma maliarijos atvejų yra įvežtinės kilmės. Bet užfiksuojama ir tokių atvejų, kai maliarija suserga niekur nekeliavę asmenys. Kokiu būdu jie apsikrečia?

Plazmodijais apsikrėtęs Anopheles genties uodas į Lietuvą gali atkeliauti su krovininiu laivu ar lėktuvu. Įkasti žmogui jis gali laivų/lėktuvų uoste ar net prekybos centre išlindęs iš vaisių dėžių, kuriose slėpėsi.

Keičiantis klimatui Lietuvoje, taip pat pastebimos naujos ar seniai matytos augalų ir gyvūnų rūšys. Jau keleri metai, kaip vidutinė vasaros temperatūra yra tinkama Anopheles uodų gyvenimui bei plazmodijų veisimuisi. Teoriškai, maliarija į Lietuva gali sugrįžti bet kada.

Apie maliarijos požymius būtina prisiminti grįžus iš kelionių po šiltus kraštus. Pravartu pagalvoti ir tada, kai niekur nekeliavusiam ligoniui nerandama jo nusiskundimų priežasties. Kadangi maliarija Lietuvoje yra itin reta liga, ne visada apie ją pagalvojama pakankamai anksti.

+6
+7 -1
  • Skiepai
  • Vakcinacija
  • Vakcinos
  • Maliarija
  • Maliarijos požymiai
  • Maliarijos gydymas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *