Menopauzę sukeliantys veiksniai
- Natūralus reprodukcinių hormonų sumažėjimas. Moters amžiui artėjant link 40 m., kiaušidės ima gaminti mažiau estrogenų ir progesteronų – hormonų, atsakingų už menstruacijų ciklo reguliavimą. Tuomet mažėja moters vaisingumas. Po 40 m. moters mėnesinių trukmė gali pailgėti ar sutrumpėti, gali pakisti mėnesinių gausumas, mėnesinių ciklai gali tapti ilgesni ar trumpesni, kol galiausiai apie 51 m. kiaušidėse nustoja bręsti kiaušinėliai ir moteris sulaukia paskutinio mėnesinių ciklo.
- Kiaušidžių pašalinimas. Operacija, kurios metu dėl tam tikrų medicininių priežasčių turi būti pašalinta gimda su kiaušidėmis sukelia menopauzę. Mėnesinės nutrūksta, o moteris gali imti justi karščio bangų antplūdžius ir kitus menopauzės simptomus.
Vis dėlto po tokios operacijos pasireiškę simptomai gali būti daug sunkesni, nei pasireiškiantys įprastinės menopauzės metu, nes hormonų koncentracijos po operacijos krenta staiga ir organizmas neturi laiko prie jų prisitaikyti palaipsniui. Tokiu atveju nepaprastai svarbus gydymas hormoniniais preparatais.
- Chemoterapija ir radioterapija. Tam tikros šių vėžio terapijos būdų rūšys gali paskatinti menopauzę, sukelti simtomus (karščio bangas ir kt.) per ar po terapijos ciklų. Tačiau mėnesinių ciklo nutrūkimas, sukeltas chemoterapijos, ne visada negrįžtamas.
- Genetinės ir autoimuninės priežastys. Apie 1 % moterų pasireiškia priešlaikinė menopauzė (iki 40 m. amžiaus). Dėl genetinių ar autoimuninių priežasčių gali pasireikšti kiaušidžių nepakankamumas ir jos per anksti ims gaminti per mažą kiekį reikiamų hormonų. Tačiau kartais ankstyvos menopauzės priežastį sunku nustatyti. Tokioms moterims taikoma pakaitinė hormonų terapija, bent jau iki natūralaus menopauzės amžiaus. Taip nuo pažeidimų apsaugomos smegenys, širdis ir kaulai.
Išeitis ‒ pakeičiamoji hormonų terapija
Menopauzė kai kurioms moterims gali paskatinti širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymą, osteoporozę, šlapimo nelaikymą, seksualinės funkcijos sutrikimų atsiradimą, svorio augimą dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos. Taigi moteris, kurias vargina menopauzės simptomai, svarbu laiku pradėti gydyti PHT. Ši hormonų terapija apsaugo moters organizmą nuo neigiamo estrogenų trūkumo sukelto poveikio. PHT teigiamai veikia arterijas, didina kaulų mineralinį tankį ir kt.
Estrogenų ir progesteronų terapija iki šiol išlieka veiksmingiausiu būdu, kontroliuojančiu menopauzės sukeltus nepageidaujamus pokyčius. Tačiau verta įsidėmėti, kad nerekomenduojama pradėti gydyti PHT vyresnių nei 60 m. moterų. Patariama vartoti mažiausias hormonų dozes, kurios palengvina menopauzės simptomus. Be hormonų terapijos, galimas gydymas ir mažomis antidepresantų dozėmis. Svarbiausia, kad moteris neužsisklęstų, bet laiku kreiptųsi į gydytoją. Pasirinkus tinkamą terapijos būdą, menopauzės simptomai nyksta, taigi pagerėja ir moters gyvenimo kokybė.
Taip pat skaitykite:
Artėjantis klimaksas – kaip jam pasiruošti? »
Pasiflorų žolė mažina menopauzės simptomus »
Osteoporozės simptomai, gydymas ir profilaktika »